Dybt forundret formand: Det holder bare ikke i DK

AGF besejrede lørdag FC Midtjylland på MCH Arena, men det var ikke ligefrem det polerede fodboldspiller, der trak overskrifter efter kampen.



“Farlig” og “amatøragtig” er græsset på MCH Arena blandt andet blevet kaldt efter lørdagens nederlag til AGF.

Spillerne efterlod store huller i græsset og flere afslutninger uden vanlig kvalitet, da Evander, Sory Kaba og de andre FC Midtjylland-spillere blev dukket med 0-2.

De første fem spillerunder har græsset på MCH Arena ellers været upåklageligt, men fra den 6. til 14. august blev FCM’s stadion omdannet til arena for VM i ridesport. Seks dage senere blev der spillet fodbold igen.

– Jeg synes jo ikke, det er optimalt, og jeg kan slet ikke forstå, at man satser på, at det skal gå så hurtigt. Det nemmeste ville være, hvis man spillede i Aarhus, og så spiller kampen på hjemmebane på et andet tidspunkt. Det er min første tanke. Hvis jeg skulle gøre et eller andet, så ville jeg nok sige: “Det kan nok godt lade sig gøre, men hvorfor ikke give det 14 dage eller tre uger?, siger formand i Groundsman Association Denmark, Karsten Paaske, til Tipsbladet.

Foreningen har til formål at samle alle, der har interesse i at pleje boldbaner og lignende græsarealer. Karsten Paaske har mange års erfaring med græsbaner, men han er meget forundret over, at banen på MCH Arena var så dårlig.

– Det er megaærgerligt, at en fodboldkamp i Danmark kan komme i gang med sådan et underlag. Det er svært at sige hvorfor, fordi jeg ved, at Herning har megameget styr på, hvad de gør, og hvad de ikke gør. Det lignede, at det var specielle steder. Så det var ikke galt overalt. Det er ikke noget, jeg nogensinde har set før. Det virker mega mærkeligt.

– Det skulle kunne lade sig gøre at lægge det så hurtigt og spille, hvis alle forhold er optimale. Der har været et eller andet, som har gjort, at det ikke har været optimalt, siger Karsten Paaske til Tipsbladet

Den samme opfattelse har FC Midtjyllands sportschef.

– Vi er blevet forsikret om, at det godt kunne lade sig gøre at spille fodbold. Der er nogle som har arbejdet i døgndrift for at få det her til at lykkes, og derfor er vi brandærgerlige over, at banen ser ud, som den gør, sagde Svend Gravesen således til DR Sporten.

FC Midtjylland har mandag indkaldt til et møde, hvor man vil drøfte banen og forsøge at finde ud af, hvad der er gået galt. Karsten Paaske må dog erkende, at han håber på lidt mere respekt over for de danske fodboldbaner fremadrettet.

– Jeg synes, det er utrolig ærgerligt, at vi skal se det i Danmark. Vi kan gå til England, og der ville man aldrig nogensinde se det. Men de har også respekt for banerne. De ville aldrig starte en kamp i England, hvor de er usikre på noget. Der bruger de nok lidt længere tid på det, og så er banen førsteprioritet. Herhjemme tænker man, at man godt kan afholde VM i ridesport og så spille en Superliga-kamp seks dage efter. Det holder bare ikke i Danmark.

Selv håber Karsten Paaske på, at Groundsman Association Denmark fremadrettet bliver taget noget mere med på råd. De begynder at blive taget mere seriøst, men foreningen vil gerne hjælpe med deres viden i forhold til, hvad der er realistisk, og hvad der ikke er.

– Vi har prøvet at række ud til Divisionsforeningen, Spillerforeningen og DBU for at fortælle dem, at vi besidder noget information, men vi bliver ikke rigtig taget seriøst.

Nu får MCH Arena 14 dages pause, da FC Midtjylland gæster Brøndby Stadion om en uge. Næste hjemmekamp er mod AaB den 4. september.

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel