Dybt overrasket over Brøndby-bombe

Viaplay-ekspert Francis Dickoh er dybt overrasket over Carsten V. Jensens stop i Brøndby IF. Det fortæller han til Tipsbladet.



Det kan godt være, at vi kun er otte dage indei oktober, men månedens største Superliga-bombe er efter alt at dømme allerede sprunget.

Det gjorde den, da Brøndby IF lidt efter middag tirsdag meddelte, at Carsten V. Jensen er færdig som fodbolddirektør på Vestegnen med øjeblikkelig virkning. I stedet er næstformand Scott McLachlan indsat som midlertidig afløser.

Og den nyhed kom også som en gedigen overraskelse for Francis Dickoh, der er Superliga-ekspert på Viaplay og ellers havde set frem til en stille og rolig tirsdag.

Det fortæller han til Tipsbladet.

– Jeg er meget overrasket over, at den her nyhed falder i dag. Det er måske mindre overraskende, at det falder i en landskampstermin, men jeg er da meget overrasket over, at Carsten V. Jensen ikke længere er at finde i Brøndby, siger den tidligere topspiller og tilføjer:

– Den senere tid har det været meget Jesper Sørensen, der har været til debat i forhold til, om han kan rykke Brøndby det rigtige sted hen. Så vandt de kampen over FC Midtjylland, som – troede jeg – havde givet meget ro på. Derfor havde jeg ikke set, at Brøndby ville gøre så meget opmærksom på sig selv, som de gør i dag.

At alt ikke var fryd og gammen i Brøndby IF, blev dog ifølge Francis Dickoh tydeligt i midten af august, hvor bestyrelsesformand Jan Bech Andersen kritiserede manglen på forstærkninger på Instagram.

– Om den kritik var møntet på Brøndby som helhed eller Carsten V. Jensen, det skal jeg lade være usagt, men når man ser en så markant figur skrive sådan på sociale medier, ved man, at det hele ikke er lutter og lagkage.

– Men at det skulle føre til en afskedigelse et par måneder senere – som jeg tror, at de fleste mener, det her er – det havde jeg ikke set komme, siger Francis Dickoh.

– “CV” skal gå ud af døren med oprejst pande
Og hvorfor er det så kommet dertil? Jo, Francis Dickoh har et bud.

– Min spekulation og konklusion er, at GFH vil have at tingene skal gå hurtigere i Brøndby, og de skal være tættere på toppen, siger Viaplay-eksperten og tilføjer:

– Det nytter ikke at være nummer tre eller fire, hvis du er for eksempel 20 point efter nummer et og to. Tingene skal gå hurtigere, og forskellen i toppen skal være mindre. Der er nogle helt klare pejlemærker i forhold til, om der er succes eller ej. Og der tror jeg, at de har vurderet, at den station, “CV” har efterladt dem på, er så langt, som han kan tage dem. Det er en faglig vurdering, forestiller jeg mig. Det er nok det, han er faldet på. Jeg tror, at GFH vil noget med Brøndby, som er ambitiøst, og de vil det i dag og ikke i morgen.

Carsten V. Jensen nåede lige over fem år i Brøndby – en periode, der blandt andet bød på et mesterskab, sølvmedaljer og flere store salg, men også ofte kritik af manglende og for sene indkøb på transfermarkedet.

– Jeg vil alt andet lige sige, at det her mesterskab vejer så tungt. Jeg er godt klar over, at Brøndby historisk set har været vant til at fejre en masse af den slags, men med FC København og FC Midtjyllands indtog synes jeg, at det var virkelig, virkelig flot.

– Og de vandt ikke mesterskabet i sidste sæson, men de gjorde det så godt, at de i mange andre sæsoner kunne have vundet det. Så jeg vil gå så langt som at sige, at “CV” skal gå ud af døren med oprejst pande, lyder det fra Francis Dickoh og fortsætter:

– Jeg er klar over, at vi kan kritisere nogle transfervinduer, og at han muligvis ikke altid gav sine cheftrænere spillere, som var dygtige nok til at flytte Brøndby tidligt nok, når sæsonerne var gået i gang. Alle de ting vil man altid kunne pege på, men over fem år vil jeg stadigvæk vurdere – særligt med mesterskabet – at han har rykket Brøndby flot.

Har du et bud på, hvem der kan afløse “CV”?

– Det har jeg ikke, fordi de har det netværk, de har. Hvis det havde været dansk eller skandinavisk ejerskab, havde jeg nok kunnet indsnævre det, men eftersom de har sådan et vidtrækkende netværk, kan det blive hvem som helst. Er der dygtige folk herhjemme? Det er der da helt sikkert. Men hvad Brøndby lige præcis leder efter og hvor højt ambitionsniveauet er – og noget kan tyde på, at det er rigtig højt – kan jeg ikke sige, fortæller Francis Dickoh. 





Chido Obi var ustyrlig




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Boilesen peger på FC København

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

FC Fredericia – AGF

OB – FC Midtjylland

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

For første gang siden 1999!

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

‘Jeg skammer mig’

Salah strålede for Liverpool

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Jagter Christian Nørgaard

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Præsenterer Thomas Franks afløser

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Stort Brøndby-boost

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København – FC Nordsjælland

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Neestrup må undvære profil igen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi