RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): FC København leverede søndag et mareridt af en første halvleg mod FC Nordsjælland, som scorede to gange inden for de første fem minutter og tre gange på en halv time.
FC København var næstbedst på samtlige parametre, og det endte med et nederlag, selv om Orri Oskarsson og Viktor Claesson reducerede i anden halvleg.
En elendig start kostede altså dyrt, og efter kampen var cheftræner Jacob Neestrup heller ikke særlig begejstret for sit hold, der havde en attitude, han ikke brød sig om.
– Det er svært for mig at give en forklaring. For mig handler det mere om de to sekvenser end en dårlig start. De første to minutter kommer vi op og trykker og får lagt et fint pres, men måden, vi forsvarer specielt 1-0-målet og derefter 3-0-målet, er skuffende for mig. Vi kommer dårligt fra start på resultattavlen, men de første to minutter kommer vi ud på den måde, vi skal.
– Det, der er skuffende for mig i dag, det helt uacceptable for mig, er, at vi spilder tiden i store dele af første halvleg. På mange parametre lader vi det stå til, at vi er bagud med to. Jeg bryder mig ikke om den attitude, vi spiller med. Vi har mere travlt med at skændes med dommeren og bliver fornærmet, når modstanderen laver et par frispark på os i stedet for at give noget tilbage. Så en helt igennem uacceptabel første halvleg.
– Jeg hænger ikke nogen ud individuelt. Jeg er også med i det her, jeg er hovedansvarlig for det her, men vi bliver lidt modløse meget tidligt i en fodboldkamp, og det skal man ikke blive, uanset hvor sort det ser ud, siger han.
Nederlaget var FC Københavns første i Superligaen i denne sæson, men præstationerne har de seneste uger været svingende, og en forklaring kan blandt andet være, at der er mange nye spillere, der skal spilles ind.
– Lige nu spiller vi med en bagkæde, der ikke har spillet med hinanden før. Og en ny keeper, selv om han er kommet rigtig godt i gang i FC København. Jeg skal ikke hænge nogen ud overhovedet. For at de skal kunne præstere sammen, skal de have mulighed for at træne sammen, og det har de ikke.
Det er særligt Europa-kampene, der gør, at FC København ikke har meget tid på træningsbanen.
Det er en vigtig uge, som FCK går ind i. Conference League-ligaspillet skal sikres på torsdag i Skotland mod Kilmarnock, og på søndag møder man ærkerivalerne Brøndby. Får FCK dog to gode resultater i de to kampe, så vil Neestrup godkende sæsonstarten.
– Kommer vi ud af de to kampe med to gode resultater, så er vi helt på det rene med, at præstationerne har været alt for svingende. Kan vi levere to gode resultater i de to kampe, så har vi fået en fornuftig start på den her sæson, og det må være den berømte gulerod for alle at jagte den sæsonstart, som trods alt stadig er indenfor rækkevidde, påpeger han.
FC København har hentet 11 point i sæsonens første seks kampe.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
NYHEDER Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
MEDIE
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
Her trækkes der lod til VM
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
Vejen tilbage?
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
Stor dansk chance!
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
Her kan du se Skotland mod Danmark
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
NYHEDER
– Han tog mig på røven!
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER