Dyre drenge! Sommerens største Superliga-transfers

Der er fart på sommerens transfermarked i Superligaen.



Der bliver langet spillere over disken og fundet nye stjerner på sommerens transfermarked i Superligaen.

Selv om der stadig er tre uger tilbage af transfervinduet, er det i Tipsbladets opgørelse det tredjestørste transfervindue nogensinde i Superliga-historien, og det vokser sig selvsagt kun større i de sidste uger i august, hvor adskillige klubber, hvis ikke alle, skal have nye folk, mens flere profiler med stor sandsynlighed bliver solgt til udlandet.

Tipsbladet har set på de største køb og salg her ved indgangen til den tredjesidste uge i sommer-transfervinduet.

Meget dyre indkøb
Det er markant at se indkøbene, og at fire mand er blandt de 15-20 dyreste, der nogensinde er hentet til Danmark.

FC København og FC Midtjylland sætter sig i den grad igennem med de store transfersummer, mens AGF, Brøndby IF og især FC Nordsjælland har haft lidt mere stille somre.

I midten af rækken er det markant, hvor mange penge, især Randers FC og Silkeborg IF allerede har brugt – det er meget voldsomt, historisk, for de klubber at bruger over 10 millioner kroner på en enkelt sommer på nye folk, og flere klubber kommer sandsynligvis til at røre på sig i de næste tre uger.

Flere salg på vej
Det er næsten endnu mere interessant at se mønsteret i spillersalg, hvor de store beløb skyldes nogle få ekstremt store salg i FC Nordsjælland og FC København.

FC Midtjylland og Brøndby IF kunne uden problemer slutte sig til ved at lade et par af deres profiler gå, og de sidste uger vil vise, hvor tæt Superligaen kommer tæt på sidste års rekord på salg for 880 millioner kroner.

I toppen af salgslisten finder vi naturligvis Ibrahim Osman, der under kontroversielle omstændigheder røg til Brighton i en handel indgået i begyndelsen af februar og gennemført 1. juli.

Kamil Grabara og Elias Jelert trækker også op i regnskabet, og så kommer der flere de kommende dage og uger – Alexander Lind fra Silkeborg IF har efter udarbejdelsen af denne grafik gennemført et skifte til Pisa i Italien.

Følg transfervinduet her på Tipsbladet i de kommende uger – få de seneste nyheder i vores live-dækning her.



‘Selvfølgelig går vi efter det hele. Det skal vi’

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Danske klubber efter Thomas Delaney

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

‘Specielt at læse, at jeg potentielt er til salg’

Napoli jagter Superliga-profil

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’

OB-boss med spændende transferbesked

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

FC København-boss med klar melding om Neestrup

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Sergio Ramos i chokskifte?

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Slot har intet problem med Salah

Syv i træk for Barcelona

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Brøndby afvist

Thomas Delaney i stor hyldest

Zorniger kommer med klar besked

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Målfattigt mellem Bees og Whites

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen

Viborg er klar til pokalsemifinale

Aflyser møde med pressen

Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner

Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’