Dyre drenge! Sommerens største Superliga-transfers

Der er fart på sommerens transfermarked i Superligaen.



Der bliver langet spillere over disken og fundet nye stjerner på sommerens transfermarked i Superligaen.

Selv om der stadig er tre uger tilbage af transfervinduet, er det i Tipsbladets opgørelse det tredjestørste transfervindue nogensinde i Superliga-historien, og det vokser sig selvsagt kun større i de sidste uger i august, hvor adskillige klubber, hvis ikke alle, skal have nye folk, mens flere profiler med stor sandsynlighed bliver solgt til udlandet.

Tipsbladet har set på de største køb og salg her ved indgangen til den tredjesidste uge i sommer-transfervinduet.

Meget dyre indkøb
Det er markant at se indkøbene, og at fire mand er blandt de 15-20 dyreste, der nogensinde er hentet til Danmark.

FC København og FC Midtjylland sætter sig i den grad igennem med de store transfersummer, mens AGF, Brøndby IF og især FC Nordsjælland har haft lidt mere stille somre.

I midten af rækken er det markant, hvor mange penge, især Randers FC og Silkeborg IF allerede har brugt – det er meget voldsomt, historisk, for de klubber at bruger over 10 millioner kroner på en enkelt sommer på nye folk, og flere klubber kommer sandsynligvis til at røre på sig i de næste tre uger.

Flere salg på vej
Det er næsten endnu mere interessant at se mønsteret i spillersalg, hvor de store beløb skyldes nogle få ekstremt store salg i FC Nordsjælland og FC København.

FC Midtjylland og Brøndby IF kunne uden problemer slutte sig til ved at lade et par af deres profiler gå, og de sidste uger vil vise, hvor tæt Superligaen kommer tæt på sidste års rekord på salg for 880 millioner kroner.

I toppen af salgslisten finder vi naturligvis Ibrahim Osman, der under kontroversielle omstændigheder røg til Brighton i en handel indgået i begyndelsen af februar og gennemført 1. juli.

Kamil Grabara og Elias Jelert trækker også op i regnskabet, og så kommer der flere de kommende dage og uger – Alexander Lind fra Silkeborg IF har efter udarbejdelsen af denne grafik gennemført et skifte til Pisa i Italien.

Følg transfervinduet her på Tipsbladet i de kommende uger – få de seneste nyheder i vores live-dækning her.



Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Solgt for 285 millioner

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Afsløring: FC København binder stortalent

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Storklub lurer på Mohamed Salah

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Spøger i kæmpeklub

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker