Der bliver langet spillere over disken og fundet nye stjerner på sommerens transfermarked i Superligaen.
Selv om der stadig er tre uger tilbage af transfervinduet, er det i Tipsbladets opgørelse det tredjestørste transfervindue nogensinde i Superliga-historien, og det vokser sig selvsagt kun større i de sidste uger i august, hvor adskillige klubber, hvis ikke alle, skal have nye folk, mens flere profiler med stor sandsynlighed bliver solgt til udlandet.
Tipsbladet har set på de største køb og salg her ved indgangen til den tredjesidste uge i sommer-transfervinduet.
Meget dyre indkøb
Det er markant at se indkøbene, og at fire mand er blandt de 15-20 dyreste, der nogensinde er hentet til Danmark.
FC København og FC Midtjylland sætter sig i den grad igennem med de store transfersummer, mens AGF, Brøndby IF og især FC Nordsjælland har haft lidt mere stille somre.
I midten af rækken er det markant, hvor mange penge, især Randers FC og Silkeborg IF allerede har brugt – det er meget voldsomt, historisk, for de klubber at bruger over 10 millioner kroner på en enkelt sommer på nye folk, og flere klubber kommer sandsynligvis til at røre på sig i de næste tre uger.
Flere salg på vej
Det er næsten endnu mere interessant at se mønsteret i spillersalg, hvor de store beløb skyldes nogle få ekstremt store salg i FC Nordsjælland og FC København.
FC Midtjylland og Brøndby IF kunne uden problemer slutte sig til ved at lade et par af deres profiler gå, og de sidste uger vil vise, hvor tæt Superligaen kommer tæt på sidste års rekord på salg for 880 millioner kroner.
I toppen af salgslisten finder vi naturligvis Ibrahim Osman, der under kontroversielle omstændigheder røg til Brighton i en handel indgået i begyndelsen af februar og gennemført 1. juli.
Kamil Grabara og Elias Jelert trækker også op i regnskabet, og så kommer der flere de kommende dage og uger – Alexander Lind fra Silkeborg IF har efter udarbejdelsen af denne grafik gennemført et skifte til Pisa i Italien.
Følg transfervinduet her på Tipsbladet i de kommende uger – få de seneste nyheder i vores live-dækning her.
LIVE
LIVE: Brøndby jagter dansk træner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
Brøndby fyrer Steve Cooper
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
OPTAKT
Liverpool – Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
Færdig som cheftræner i Real Madrid
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER