Mange trænere, direktører og sportslige ledere. Økonomiske problemer, en truende nedrykng samt et mesterskab, der blev tabt til sidst. Det har i den grad været turbulent i Brøndby IF de sidste 16 år. 16 år er den tid, der gik fra Brøndbys mesterskab i 2005 og 2021.
Fælles for de to mesterskaber er, at Martin Retov var med til at vinde begge.
I 2005 var han en profil på midtbanen hos de blå-gule, og i dag er han en af Niels Frederiksens to assistenttrænere.
Han ved om nogen, hvor stor vigtigheden af at vinde Superligaen er for alle i og omkring Brøndby.
– Jeg tror, det var Michael Laudrup, der sagde, at det er det næstvigtigste mesterskab i Brøndbys historie. Alle har fornemmelsen af, at Brøndby er tilbage på toppen efter en hård, hård årrække, hvor det har været lige ved og næsten. Det har i en periode set sort ud økonomisk såvel som sportsligt, men nu er Brøndby en fast del af toppen med et mesterskab og placeringer i medaljerækkerne de seneste år. Det betyder vanvittigt meget for os alle sammen, siger Martin Retov til tipsbladet.dk.
Michael Laudrup var Martin Retovs træner, da Brøndby i 2005 vandt mesterskabet. Det var det det femte mesterskab til Brøndby på 10 sæsoner, men der skulle altså gå 16 år, inden trofæet kom tilbage til den københavnske Vestegn.
Og det var et dejligt gensyn for Martin Retov.
– Det var selvfølgelig meget specielt. Der er forskel på at være spiller og træner, og jeg synes, at al kreditten skal gå til spillerne. Det er selvfølgelig også stort for mig, Niels (Frederiksen), Jesper (Sørensen) og de andre i staben at stå der stå der med “suppen” (pokalen, red.) igen. Det betyder meget for det arbejde, vi har lagt hen over året. At ende med at stå som vinder giver blod på tanden, siger han og forklarer forskellen på at vinde i ’05 og nu:
– Det er altid specielt at vinde som spiller, og alle, der har prøvet at spille på højeste niveau, vil sige, at det er det ultimative – det er drømmen for alle mennesker at vinde. Det næststørste er at vinde som træner. Nu var jeg “kun” assistent, men det var stort for mig, og jeg har nydt det. Det har været et fantastisk år, hvor alt er gået op i en højere enhed. Det skyldes ikke mindst, at vi også har haft det så godt sammen, og det har virkelig åbnet mine øjne i forhold til vigtigheden af at have et sammenhold, hvor man stoler på hinanden. Det er ikke bare en kliché om fællesskab og sammenhold her – det klikkede på den helt rigtige måde.
Selv om sæsonen i 2017/2018 bliver mere husket for det faktum, at Brøndby ikke blev dansk mester, er Martin Retov ikke i tvivl om betydningen af det faktum, at man vandt pokalturneringen og dermed den første titel i 10 år.
– Det betød mere, end folk tillægger det. Pokalen er vigtig, og derfor har det også ærgret os grundtigt, at vi ikke har været med helt fremme de sidste par år, fordi pokalturneringen er en katalysator for, at man er på vej i den rigtige retning. Vi var i pokalfinalen tre år (’17, ’18 og ’19) i træk, så vi var på den rette vej. Og det kulminerede nu med et mesterskabet.
– Efter der blev sadlet om, er vi i min verden kommet tilbage til de værdier, Brøndby skal bygges på, med unge spillere, der kommer igennem Masterclass. Den vej igennem kan vi skabe balance i forhold til økonmi. Det kaster ikke nødvendigvis et mesterskab af sig, men det er både vigtigt for bæredygtigheden og for fællesskabet.
Et overraskende mesterskab
Da sæsonen gik i gang, var Brøndby ikke blandt de to største guldfavoritter – det var FC Midtjylland og FC København – men som sæsonen skred frem, kunne Martin Retov se, at Brøndby måske ikke havde de bedste individualister, men det klart bedste hold.
– Det var også den fornemmelse, vi havde i løbet af sæsonen. Folk løb de ekstra meter for hinanden på banen, siger Martin Retov om guldet:
– Men jeg tror ærligt og inderligt, at vi alle kan sige, at vi var overraskede (over at blive mester). Det må vi erkende. Udgangspunktet var ikke sat op til, at vi skulle stå øverst på skamlen, men hen ad vejen udviklede holdet sig i en god retning, og dynamikken var god og sammenholdet stort. Det bar os igennem, siger han.
Kontrasten på Brøndby IF i 2018 og 2021 var tydelig. Zornigers Brøndby i 2017/2018 var med store stjerner som Kamil Wilczek, Dominik Kaiser og Hany Mukhtar, mens det Brøndby-hold, der netop har vundet mesterskabet, var anført af kaptajn Andreas Maxsø, som blev hentet på en fri transfer, samt Mikael Uhre, der ikke kunne komme i startopstillingen under Zorniger, samt Jesper Lindstrøm, et af de talenter fra Masterclass, som Alexander Zorniger ikke ville bruge.
Med andre ord har tiden og denne sæson vist, at man ikke ved, hvad man har i de unge spillere, før de får chancen, og derfor er det også vejen frem for Brøndby.
– Det er ikke for at forklejne 2017/18. Det var en anden formel, og det lige ved og næsten. Alle kender historien. Formlen var dyr, for det var mange udenlandske spillere med et flot niveau.
– Jeg tror bare, det betyder mere i længden med egne spillere fra Masterclass. De dygtigtse unge spillere skal have chancen på førsteholdet. Vi stoler meget på vores egne, lokale spillere nu, og jeg tror meget på den model, siger Martin Retov.
Ikke 16 år igen
Brøndby kommer ikke til at gå ind til næste som storfavorit til at genvinde mesterskabet – dertil har FCM og FCK et større budget og bruger flere penge på indkøb og lønninger.
Martin Retov mener heller ikke, at det er en stor nedtur, hvis Brøndby ikke kan genvinde mesterskabet.
– Der må ikke gå 16 år igen, og jeg sætter også min lid til, at vi kan køre videre. Nu handler det også om udbud og efterspørgsel af spillere – speicelt for dansk klub – så er der nogle, der synes, at vores spillere er dygtige og er villige til betale en transfer, skal Brøndby også være en sælgende klub. Og jeg tror på, at når vi sælger én, ender det med at være en pipeline. Det er det, der gør mig tryg. Om der går et, to eller fem år, før vi vinder mesterskabet, kan jeg jo ikke svare på. Men der går ikke 16 – det vil overraske mig meget, lyder det.
Og Brøndby-assistenten mener også, at unge spillere må være ekstra interesseret i at blive en del af projektet fremadrettet.
– Var jeg en ung spiller udefra, ville jeg kigge på Brøndby og tænke, at det er et projekt, jeg gerne vil være en del af, fordi man får chancen her. Der er ikke ældre og dyre udenlandske spillere, der står foran. Er du dygtig nok til at præstere, får du chancen.
Martin Retov er i øjeblikket på ferie, inden han sammen med trænerteamet byder op til en ny sæson, hvor Brøndby altså skal forsøge at forsvare mesterskabet, og hvor klubben som minimum er sikret otte europæiske kampe, hvoraf seks enten er i Champions League- eller Europa League-gruppespillet.
– Jeg er opmærksom på datoerne, og hvornår der er lodtræning, men indtil videre har jeg ikke gjort mig så mange andre tanker. Jeg glæder mig, ikke mindst på spillernes vegne.
– Vi er én kvalifikationsrunde fra det forjættede land, Champions League, som er noget af det største opnå, man kan opnå. Europa League er også stort. Der venter nogle kampe, som er udviklende for vores hold og de unge spillere.
– Det er sjovt at spille i Europa og møde andre kulturer og filosofier. Det glæder vi os til. Vi vil sindssygt gerne komme i Champions League, men jeg er også opmærksom på, at modstanderen bliver svær og seedet og er på et højt niveau. Men det er ikke ensbetydende med, at vi ikke tror på det. Vi går all in på at komme i Champions League, siger Martin Retov.
Brøndbys titelforsvar åbner søndag den 18. juli med en udekamp mod AGF.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
Jubler over ny Brøndby-chef
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
MEDIE
Nu dukker første historie op
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Liverpool vender dobbeltopgøret
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
AVIS
Interessant afsløring
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
Presset træner vil rotere mod FCM
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
