Der er ikke mange forsonende ord fra FC Københavns målmand Kamil Grabara, efter at han i forrige uge var involveret i et hårdt sammenstød med AaB-spilleren Mathias Ross.
Polakken greb ud efter bolden, men stødte hovedet sammen med Ross, der med stor kraft kastede sig frem mod bolden.
I et interview på FCK's hjemmeside sætter Kamil Grabara ord på sammenstødet, der sendte ham ud af kampen og det efterfølgende opgør mod Viborg.
– Hvis de har planer om at slå mig ihjel, må de gøre noget andet, for det er i hvert fald ikke nok, siger han.
Adspurgt hvad han tænkte i situationen, lægger Grabara ikke fingre imellem.
– Absolut intet, bortset fra at jeg tænkte, hvor dum man skal være for at gøre sådan noget. Men alle møder forhindringer, og det stopper mig ikke fra at blive en bedre målmand, forklarer han.
Siden episoden har Ross forklaret til fodboldmediet bold.dk, at han gik målrettet efter bolden og ikke havde nogen onde hensigter med handlingen.
Grabara er siden blevet opereret og har det efter eget udsagn godt.
På trods af de uheldige omstændigheder ånder målmanden lettet op.
– For at være ærlig føler jeg mig heldig, i forhold til hvad der kunne være sket. Det er det, jeg har fået at vide af alle. Især lægerne. Jeg er taknemmelig for, at jeg har det godt, for hvis jeg var blevet ramt en smule anderledes, havde jeg måske ikke stået her nu, siger han.
FCK vandt kampen mod AaB med 3-1, men tabte det efterfølgende opgør i Viborg.
Mens Grabara er ude, er det svenske Karl-Johan Johnsson, der vogter buret for det danske mesterhold.
Det er endnu uvist, hvor længe FCK må undvære målmanden, som i den forgangne sæson slog rekord i Superligaen for flest minutter i træk uden at lukke mål ind.
– Jeg vil ikke sætte en tidsramme på, men jeg håber, at det ikke bliver adskillige kampe. Jeg vil gøre alt for at komme tilbage så hurtigt som muligt, siger han.
For et år siden købte FCK den polske landsholdsmålmand i Liverpool. Han har tidligere været på leje i AGF ad to omgange.
Han er efter alt at dømme ikke med, når FCK søndag møder Brøndby i Superligaen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
England – Argentina
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
Frankrig – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE