Brøndby IF har allerede sikret sig Ohi Omoijuanfo til angrebet denne sommer.
Før han kom til var de blå-gule meget tæt på at hente Sebastian Andersson i FC Köln. Handlen brød dengang sammen, men de seneste timer er han blevet meldt i dialog med Brøndby igen.
Ekstra Bladet skrev således, at man forsøger at lande en aftale med svenskeren på en særlig kontrakt, hvor lønnen udbetales afhængig af angriberens minutter på banen.
I FC Köln scorer den 31-årige angriber angiveligt en årsløn på knap 15 millioner kroner, så det er svært at forestille sig, at han skal takke ja til den model, Brøndby stiller ham i udsigt, skriver Bild. Nu forventer klubbens cheftræner Steffen Baumgart også, at man holder på svenskeren.
– Jeg går ud fra, at han bliver, siger han således til Bild, inden han uddyber.
– Situationen er aldrig nem, når han aldrig rigtig kommer igang. Seb arbejder godt. Så længe han gør det, så har han ikke bare en chance for at komme på holdet, men også en chance for at spille. I Ungarn [mod Féhérvar i Conference League, red.] var det meningen, at han skulle komme ind i anden halvleg, men der skete noget i kampen, som forhindrede det.
Sebastian Andersson kom til FC Köln i 2020, men var allerede på vej videre sidste sommer til Antalyaspor i Tyrkiet. Skiftet gik i vasken, ligesom hans forsøg på at komme væk denne sommer til først Grasshoppers FC og senest Brøndby IF også er endt.
Ifølge Bild skyldes det missede skifte tidligere på sommeren til Brøndby IF svenskerens store lønpakke og hans lange skadeshistorik. Opholdet i FC Köln har i de sidste to sæsoner budt på otte mål for svenskeren, der har en kontrakt frem til næste sommer.
LIVE
LIVE: AGF er voldsomt utilfredse
– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!
Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf
NYHEDER
Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter
HELT VILDT
Kan lave vanvittig bedrift for første gang i 20 år
OPTAKT
FC Nordsjælland – OB
HELT VILDT
Dadason og Ambæk får voldsom prissætning
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
AVIS
Kun 2 tjener mere: Her er hans nye kongeløn
NYHEDER
Ramaj: ‘Ikke for at lyde arrogant, men…’
Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed
MEDIE
Medie spekulerer – dansker i kæmpe transfer?
EKSKLUSIVT
Åbner op om fyringssnak, FCK-salg og svær sæson
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
Kasper Hjulmand kan forlade job med én dags varsel
MEDIE
‘Liverpool vil smide rekordstort beløb’
Tidligere Spurs-spiller vil være FIFA-præsident
TOPNYHED
Tidligere Superliga-spillere er gratis om lidt
Tøfting raser: ‘Det er tonedøvt’
Journalist åbner for chokskifte
Crunch time i AGF: Nu er der ingen undskyldninger
Går i rette med Viaplay-ekspert
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Rygterne svirrer: Brøndby-stjerne i stor transfer?
LIGE NU
Her er Kasper Hjulmands nye job
NYHEDER
Superliga-komet: ‘Jeg er sulten efter det’
INTERVIEW
Binks varm på transfermarkedet? ‘Siger det hvis..’
Dolbergs transferværdi rammer nyt lavpunkt
AVIS
Tjente millioner på FCK-kamp
BIZART
FCM-emne: ‘F*** det, jeg flyver ikke derhen!’
Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?
HELT VILDT
Så mange millioner er Kasper Høgh værd
NYHEDER
Sådan sagde Messi farvel til landsholdet
NYHEDER
