Efter hidsig FCK-debat: – Den køber jeg ikke

Jacob Neestrup er ærgerlig over, der nu er landsholdspause, og køber ikke, at hans udmelding den korte forberedelse før Istanbul BB-kampen var en kritik af Divisionsforeningen.



ÅRHUS (Tipsbladet): FC København måtte søndag nok en gang gå fra banen med et uafgjort resultat.

Københavnerne havde undervejs chancer til 2-0 og til at komme foran igen 2-1, før AGF sluttede opgør bedst og var tæt på at vinde.

Det var spillemæssigt en forbedring fra den katastrofalt ustabile kamp mod Istanbul Basaksehir men langt fra et skønmaleri af teknisk forrygende fodbold fra FC Københavns side, og FCK-træner Jacob Neestrup ville alt i alt gerne hurtigt tilbage på trænings- og kampbanen frem for den landsholdspause, der nu rammer hans trup de næste 10-11 dage.

– Nu sagde du fire dage. Og ikke tre dage. For det er lige præcis det, der er pointen. Jeg vil gerne spille to måneder til, hvor vi spiller hver fjerde og femte dag. Det gør jeg gerne, ingen problemer. Så jeg er ærgerlig over landsholdspausen, siger Jacob Neestrup.

– Jeg ved godt, det kan klinge lidt hult, men hjeg synes jo, det her hold er på vej et godt sted hen. Det her var vores svageste sidste 20-25 minutter i meget lang tid. Det er lang tid siden, vi er sluttet en kamp dårligst. Det er vel næsten i Herning, faktisk, siger FCK-træneren.

FC København-cheftrænerens bemærkning peger ind i den seneste uges diskussion, som Neestrup selv startede torsdag ved retorisk at konstatere, at Superligaen skyder sig selv i foden ved kun at give hans hold tre dages forberedelse efter Silkeborg-kampen mandag i stedet for at time det sådan, at FCK havde fire dage.

283110

Jacob Neestrup under søndagens kamp i Århus. Foto: Alamy

Det køber Divisionsforeningen ikke, ligesom kampprogrammet tidligere skal have været diskuteret i FC København.

Men Jacob Neestrup køber ikke, at han skal have kritiseret nogen, eller at han ikke skulle have taget sagen op internt.

– Jeg har ikke kritiseret nogen Divisionsforening, siger Jacob Neestrup.

– Det gør jeg [tager det op internt] også. I stiller nogle gode spørgsmål, dem svarer jeg selvfølgelig på. Det med, at man ikke kan sige sin mening, den køber jeg ikke. Selvfølgelig siger jeg også de samme ting internt, siger Jacob Neestrup.

FCK-cheftræneren er glad for den intensitet, der er kommet i AGF-opgørene de seneste år, også selv om det i dag altså ikke blev til en sejr.

– Det opgør, der er bygget op mellem landets to største byer, er fedt og et godt opgør for dansk fodbold. Der har været godt spil, mange mål og kampe, der har været underholdende på deres egen måde, siger Jacob Neestrup.

Jacob Neestrups FC København ligger side om side med AGF og FC Midtjylland i toppen af Superligaen – hver klub med 27 point.

AGF er etter på bedre målscore med FCK som toer.



Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

De er klar til at købe Mohamed Salah

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

– Det har man nok aldrig set før

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Her er alle VM-grupperne

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

FCM-duo sætter vanvittig rekord

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Her er Danmarks VM-gruppe

Saver United-stjerne over

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Kæmpe triumf for Frank

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Her er alle VM-puljerne