Efter hidsig FCK-debat: – Den køber jeg ikke

Jacob Neestrup er ærgerlig over, der nu er landsholdspause, og køber ikke, at hans udmelding den korte forberedelse før Istanbul BB-kampen var en kritik af Divisionsforeningen.



ÅRHUS (Tipsbladet): FC København måtte søndag nok en gang gå fra banen med et uafgjort resultat.

Københavnerne havde undervejs chancer til 2-0 og til at komme foran igen 2-1, før AGF sluttede opgør bedst og var tæt på at vinde.

Det var spillemæssigt en forbedring fra den katastrofalt ustabile kamp mod Istanbul Basaksehir men langt fra et skønmaleri af teknisk forrygende fodbold fra FC Københavns side, og FCK-træner Jacob Neestrup ville alt i alt gerne hurtigt tilbage på trænings- og kampbanen frem for den landsholdspause, der nu rammer hans trup de næste 10-11 dage.

– Nu sagde du fire dage. Og ikke tre dage. For det er lige præcis det, der er pointen. Jeg vil gerne spille to måneder til, hvor vi spiller hver fjerde og femte dag. Det gør jeg gerne, ingen problemer. Så jeg er ærgerlig over landsholdspausen, siger Jacob Neestrup.

– Jeg ved godt, det kan klinge lidt hult, men hjeg synes jo, det her hold er på vej et godt sted hen. Det her var vores svageste sidste 20-25 minutter i meget lang tid. Det er lang tid siden, vi er sluttet en kamp dårligst. Det er vel næsten i Herning, faktisk, siger FCK-træneren.

FC København-cheftrænerens bemærkning peger ind i den seneste uges diskussion, som Neestrup selv startede torsdag ved retorisk at konstatere, at Superligaen skyder sig selv i foden ved kun at give hans hold tre dages forberedelse efter Silkeborg-kampen mandag i stedet for at time det sådan, at FCK havde fire dage.

283110

Jacob Neestrup under søndagens kamp i Århus. Foto: Alamy

Det køber Divisionsforeningen ikke, ligesom kampprogrammet tidligere skal have været diskuteret i FC København.

Men Jacob Neestrup køber ikke, at han skal have kritiseret nogen, eller at han ikke skulle have taget sagen op internt.

– Jeg har ikke kritiseret nogen Divisionsforening, siger Jacob Neestrup.

– Det gør jeg [tager det op internt] også. I stiller nogle gode spørgsmål, dem svarer jeg selvfølgelig på. Det med, at man ikke kan sige sin mening, den køber jeg ikke. Selvfølgelig siger jeg også de samme ting internt, siger Jacob Neestrup.

FCK-cheftræneren er glad for den intensitet, der er kommet i AGF-opgørene de seneste år, også selv om det i dag altså ikke blev til en sejr.

– Det opgør, der er bygget op mellem landets to største byer, er fedt og et godt opgør for dansk fodbold. Der har været godt spil, mange mål og kampe, der har været underholdende på deres egen måde, siger Jacob Neestrup.

Jacob Neestrups FC København ligger side om side med AGF og FC Midtjylland i toppen af Superligaen – hver klub med 27 point.

AGF er etter på bedre målscore med FCK som toer.





Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!




Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Interessant afsløring

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Kevin Diks skriver historie

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

AGF smider sejren i de døende sekunder

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Peter Kjær: Her er min bekymring

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Markant transfermelding om Højlund

Han stiller ultimative krav

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Barcelona i kæmpesejr

De må have mareridt om ham i nat!

– En gigantisk nedtur!

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF