Det vakte stor undren og frustration i FC København og blandt klubbens fans, at man i sidste uge ikke fik lov at få tilskuere i Parken til hjemmekampen mod Istanbul Basaksehir.
Københavnerne klarede inde på banen udfordringen fint og vandt en fortjent sejr på 3-0, der sendte dem videre til 120 minutters bold mod Manchester United i Köln i mandags.
Men uden for banen var irritationen stor over UEFA, og også FC København-manager Ståle Solbakken var træt af det manglende grønne lys, efter FC København havde mellem 3.000 og 7.000 tilskuere per hjemmekamp i de sidste runder af 2019/20-sæsonen.
– Jeg synes, det er en mærkelig beslutning, UEFA har truffet. Det er skuffende og er slet ikke sportsligt retfærdigt. Det er ulige konkurrencevilkår, det foregår på, sagde Ståle Solbakken til Ekstra Bladet 5. august.
– Vi har respekt for Jesper Møller, men jeg tror ærlig talt ikke, han har den power der skal til for at forandre de ting her, fortsatte FC København-manageren i interviewet med Ekstra Bladet.
Læs også:Det store Europa-overblik: Se programmet for Champions League og Europa League
Prøvede alt
Jesper Møller forstår FC Københavns ærgrelse over situationen, men med tanke på den løbende udvikling i spredningen af coronavirussen og UEFA’s klare holdning om at spille turneringerne færdig uden tilskuere, var der ifølge DBU-formanden ikke noget at gøre.
– Jeg forstår helt klart, at FC København gerne ville have spillet den kamp med tilskuere, siger Jesper Møller.
– Der er ikke forståelse ude i Europa for, at FC København godt kunne spille med tilskuere. Tænk på, at vi har været langt foran de fleste europæiske lande i at have tilskuere tilbage på stadion. I de fleste lande drejer alt sig alene om at få afviklet kampene, man er slet ikke klar til tilskuere. Man har kun set på, om det var muligt at afvikle kampene uden tilskuere eller ej. Vi havde en fin dialog med Daniel Rommedahl og FC København, men det var ikke muligt at få overbevist UEFA, siger Jesper Møller til tipsbladet.dk.
DBU-formanden understreger, at der fra hans og dansk side blev gjort adskillige forsøg på at overbevise UEFA om, at man i Danmark godt kunne spille med tilskuere.
– Vi forsøgte i fem uger, i tæt samarbejde med FC Københavns Daniel Rommedahl, at få åbnet for tilskuere i FC Københavns kamp mod Istanbul Basaksehir. Vi forsøgte simpelthen alt, og vi gjorde gentagne forsøg i de fem uger. Svaret var hver gang nej, siger Jesper Møller.
Læs også:FC København-keeper nomineret til ugens spiller i Europa League
FC Københavns Daniel Rommedahl er Director of Football Operations and International Affairs, hvilket indbefatter at have ansvaret for de ikke-fodboldrelaterede områder i den sportslige sektor, og ikke mindst FC Københavns kontakt til UEFA og den europæiske klubsammenslutning European Club Association.
Der er endnu ikke endelig afklaring på tilskuernes adgang til 2020/21-sæsonens europæiske kampe og landskampene i september, men meget tyder på, at UEFA’s altoverskyggende prioritet er at få spillet kampene, sandsynligvis uden tilskuere, især med tanke på de stigende smittetal i en lang række lande.
Usikkerheden har betydet, at UEFA har udvalgt Polen, Ungarn, Grækenland og Cypern som nød-værter, hvis det bliver umuligt at spille én eller flere af de planlagte Nations League-kampe i begyndelsen af september.
FC Midtjylland er i Champions League-aktion tirsdag 25. august på udebane mod bulgarske Ludogorets i turneringens anden kvalifikationsrunde, mens AGF torsdag 27. august spiller i 1. af i alt fire mulige kvalifikationsrunder i Europa League. Århusianerne får besøg af Honka Espoo fra Finland.
Læs også:Rasmus Falk-agent: Præstationerne er ikke gået ubemærket hen
Læs også:Tomt Parken: Afklaring om kampe mod Belgien og England om 1-2 uger
Læs også:Ståle sender stikpille til Uefa: Den lette løsning
LIVE
TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
Nyt tilbageslag for Hjulmand
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
Dorgu lyner! Manchester United slår City
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
Optur før FC København-brag
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
MEDIE
Nærmer sig aftale
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
NYHEDER
