Tomt Parken: Afklaring om kampe mod Belgien og England om 1-2 uger

Jesper Møller, der er formand i DBU, forventer ikke, at UEFA giver lov til at lukke tilskuere ind til landskampene mod Belgien og England i september. En endelig beslutning træffes i UEFA-regi senere på måneden.



Mens dansk klubfodbold allerede har afviklet masser af kampe med tusindvis af tilskuere på lægterne, er UEFA mere forsigtige med internationale kampe. Derfor skal man ikke forvente tilskuere i Telia Parken, når Belgien og England kommer på besøg i begyndelsen af september.

Det er den vej, pilen peger i ifølge DBU-formand Jesper Møller, omend hverken han eller UEFA endnu ved, hvordan coronavirussen udvikler sig de næste fire uger, hvorfor de endelige beslutninger må vente.

– Vi ved først for alvor i løbet af én til to uger, hvad der sker med herrelandsholdets kampe mod Belgien og England i starten af september. Udgangspunktet er, at de skal spilles, og at det bliver uden tilskuere, siger Jesper Møller.

Læs også:DBU slår alarm til Folketinget: Risikerer konkurser uden tilskuere eller hjælp

– Så har UEFA lavet en plan B med afvikling af kampene i de såkaldte korridorer, hvis coronavirussens spredning betyder, at der er lande, hvor planlagte landskampe ikke kan spilles. Så kan de kampe spilles i enten Polen, Ungarn, Grækenland eller Cypern.

Møller ærgrer sig dog over, at DBU med al sandsynlighed ikke kan lukke tilskuere ind.

– Vi ville mægtigt gerne melde noget ud om landskampene nu, og vi vil så gerne have, at de skal spilles med tilskuere på stadion. Det er jo hele formålet med at afvikle fodboldkampe. Men sundhedshensyn kommer først, og vi vil ikke risikere at bidrage til smittespredningen, siger Jesper Møller.

Læs også:Solbakken om DBU-formand: Han har ingen power i UEFA

– UEFA er nødt til at følge med i udviklingen i samtlige 55 medlemslande, og de er nødt til at vente så længe som muligt med de endelige afgørelser i forhold til de landskampe. Der er jo ingen, der har lyst til at aflyse kampe nu, hvis det siden viser sig ikke at være nødvendigt.

Han gentager desuden, hvad han sagde i en pressemeddelese tidligere på dagen: Så længe DBU ikke kan have tilskuere til sine kampe, er der et stort hul i budgettet, som han håber, staten vil være med til at dække med hjælpepakker.

– Vi har nået et punkt, hvor det ikke bare er nok at få dækket vores udgifter. Vi er også nødt til at få kompensation i hjælpepakker lavet ud fra, at det er landskampe med tilskuere, og sponsoraftaler, vi nu går glip af, for eksempel i forbindelse med A-landsholdets kampe.

Danmark møder Belgien og England henholdsvis den 5. og 8. september.

Læs også:DIF afviser ønske fra DBU om en uafhængig matchfixing-enhed
Læs også:DBU nedstemt i forsøg på at ændre DIF-matchfixingregler




Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Gaveregn over FC Midtjylland

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil ikke juble i Parken

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører Brøndbys transferplaner

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Horsens kæmpede sig til point mod FCN