Tomt Parken: Afklaring om kampe mod Belgien og England om 1-2 uger

Jesper Møller, der er formand i DBU, forventer ikke, at UEFA giver lov til at lukke tilskuere ind til landskampene mod Belgien og England i september. En endelig beslutning træffes i UEFA-regi senere på måneden.



Mens dansk klubfodbold allerede har afviklet masser af kampe med tusindvis af tilskuere på lægterne, er UEFA mere forsigtige med internationale kampe. Derfor skal man ikke forvente tilskuere i Telia Parken, når Belgien og England kommer på besøg i begyndelsen af september.

Det er den vej, pilen peger i ifølge DBU-formand Jesper Møller, omend hverken han eller UEFA endnu ved, hvordan coronavirussen udvikler sig de næste fire uger, hvorfor de endelige beslutninger må vente.

– Vi ved først for alvor i løbet af én til to uger, hvad der sker med herrelandsholdets kampe mod Belgien og England i starten af september. Udgangspunktet er, at de skal spilles, og at det bliver uden tilskuere, siger Jesper Møller.

Læs også:DBU slår alarm til Folketinget: Risikerer konkurser uden tilskuere eller hjælp

– Så har UEFA lavet en plan B med afvikling af kampene i de såkaldte korridorer, hvis coronavirussens spredning betyder, at der er lande, hvor planlagte landskampe ikke kan spilles. Så kan de kampe spilles i enten Polen, Ungarn, Grækenland eller Cypern.

Møller ærgrer sig dog over, at DBU med al sandsynlighed ikke kan lukke tilskuere ind.

– Vi ville mægtigt gerne melde noget ud om landskampene nu, og vi vil så gerne have, at de skal spilles med tilskuere på stadion. Det er jo hele formålet med at afvikle fodboldkampe. Men sundhedshensyn kommer først, og vi vil ikke risikere at bidrage til smittespredningen, siger Jesper Møller.

Læs også:Solbakken om DBU-formand: Han har ingen power i UEFA

– UEFA er nødt til at følge med i udviklingen i samtlige 55 medlemslande, og de er nødt til at vente så længe som muligt med de endelige afgørelser i forhold til de landskampe. Der er jo ingen, der har lyst til at aflyse kampe nu, hvis det siden viser sig ikke at være nødvendigt.

Han gentager desuden, hvad han sagde i en pressemeddelese tidligere på dagen: Så længe DBU ikke kan have tilskuere til sine kampe, er der et stort hul i budgettet, som han håber, staten vil være med til at dække med hjælpepakker.

– Vi har nået et punkt, hvor det ikke bare er nok at få dækket vores udgifter. Vi er også nødt til at få kompensation i hjælpepakker lavet ud fra, at det er landskampe med tilskuere, og sponsoraftaler, vi nu går glip af, for eksempel i forbindelse med A-landsholdets kampe.

Danmark møder Belgien og England henholdsvis den 5. og 8. september.

Læs også:DIF afviser ønske fra DBU om en uafhængig matchfixing-enhed
Læs også:DBU nedstemt i forsøg på at ændre DIF-matchfixingregler




Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

Udeladt – kan slet ikke spille

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

AC Horsens – FC Nordsjælland

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

‘De har haft det værste transfervindue’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

AGF – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Viborg FF – OB

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Nu taler Messi

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er VM-turneringens hold

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner