Tomt Parken: Afklaring om kampe mod Belgien og England om 1-2 uger

Jesper Møller, der er formand i DBU, forventer ikke, at UEFA giver lov til at lukke tilskuere ind til landskampene mod Belgien og England i september. En endelig beslutning træffes i UEFA-regi senere på måneden.



Mens dansk klubfodbold allerede har afviklet masser af kampe med tusindvis af tilskuere på lægterne, er UEFA mere forsigtige med internationale kampe. Derfor skal man ikke forvente tilskuere i Telia Parken, når Belgien og England kommer på besøg i begyndelsen af september.

Det er den vej, pilen peger i ifølge DBU-formand Jesper Møller, omend hverken han eller UEFA endnu ved, hvordan coronavirussen udvikler sig de næste fire uger, hvorfor de endelige beslutninger må vente.

– Vi ved først for alvor i løbet af én til to uger, hvad der sker med herrelandsholdets kampe mod Belgien og England i starten af september. Udgangspunktet er, at de skal spilles, og at det bliver uden tilskuere, siger Jesper Møller.

Læs også:DBU slår alarm til Folketinget: Risikerer konkurser uden tilskuere eller hjælp

– Så har UEFA lavet en plan B med afvikling af kampene i de såkaldte korridorer, hvis coronavirussens spredning betyder, at der er lande, hvor planlagte landskampe ikke kan spilles. Så kan de kampe spilles i enten Polen, Ungarn, Grækenland eller Cypern.

Møller ærgrer sig dog over, at DBU med al sandsynlighed ikke kan lukke tilskuere ind.

– Vi ville mægtigt gerne melde noget ud om landskampene nu, og vi vil så gerne have, at de skal spilles med tilskuere på stadion. Det er jo hele formålet med at afvikle fodboldkampe. Men sundhedshensyn kommer først, og vi vil ikke risikere at bidrage til smittespredningen, siger Jesper Møller.

Læs også:Solbakken om DBU-formand: Han har ingen power i UEFA

– UEFA er nødt til at følge med i udviklingen i samtlige 55 medlemslande, og de er nødt til at vente så længe som muligt med de endelige afgørelser i forhold til de landskampe. Der er jo ingen, der har lyst til at aflyse kampe nu, hvis det siden viser sig ikke at være nødvendigt.

Han gentager desuden, hvad han sagde i en pressemeddelese tidligere på dagen: Så længe DBU ikke kan have tilskuere til sine kampe, er der et stort hul i budgettet, som han håber, staten vil være med til at dække med hjælpepakker.

– Vi har nået et punkt, hvor det ikke bare er nok at få dækket vores udgifter. Vi er også nødt til at få kompensation i hjælpepakker lavet ud fra, at det er landskampe med tilskuere, og sponsoraftaler, vi nu går glip af, for eksempel i forbindelse med A-landsholdets kampe.

Danmark møder Belgien og England henholdsvis den 5. og 8. september.

Læs også:DIF afviser ønske fra DBU om en uafhængig matchfixing-enhed
Læs også:DBU nedstemt i forsøg på at ændre DIF-matchfixingregler




Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie




LIVE

LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Forhandler med storklub



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Ærgerligt og uretfærdigt: Vi bobler af stolthed

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Kommer med frækt bud på dansk mester

FC København kan få Jens Stage-millioner

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel

Brøndby fyrer Steve Cooper

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Liverpool – Brentford

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!