Mens dansk klubfodbold allerede har afviklet masser af kampe med tusindvis af tilskuere på lægterne, er UEFA mere forsigtige med internationale kampe. Derfor skal man ikke forvente tilskuere i Telia Parken, når Belgien og England kommer på besøg i begyndelsen af september.
Det er den vej, pilen peger i ifølge DBU-formand Jesper Møller, omend hverken han eller UEFA endnu ved, hvordan coronavirussen udvikler sig de næste fire uger, hvorfor de endelige beslutninger må vente.
– Vi ved først for alvor i løbet af én til to uger, hvad der sker med herrelandsholdets kampe mod Belgien og England i starten af september. Udgangspunktet er, at de skal spilles, og at det bliver uden tilskuere, siger Jesper Møller.
Læs også:DBU slår alarm til Folketinget: Risikerer konkurser uden tilskuere eller hjælp
– Så har UEFA lavet en plan B med afvikling af kampene i de såkaldte korridorer, hvis coronavirussens spredning betyder, at der er lande, hvor planlagte landskampe ikke kan spilles. Så kan de kampe spilles i enten Polen, Ungarn, Grækenland eller Cypern.
Møller ærgrer sig dog over, at DBU med al sandsynlighed ikke kan lukke tilskuere ind.
– Vi ville mægtigt gerne melde noget ud om landskampene nu, og vi vil så gerne have, at de skal spilles med tilskuere på stadion. Det er jo hele formålet med at afvikle fodboldkampe. Men sundhedshensyn kommer først, og vi vil ikke risikere at bidrage til smittespredningen, siger Jesper Møller.
Læs også:Solbakken om DBU-formand: Han har ingen power i UEFA
– UEFA er nødt til at følge med i udviklingen i samtlige 55 medlemslande, og de er nødt til at vente så længe som muligt med de endelige afgørelser i forhold til de landskampe. Der er jo ingen, der har lyst til at aflyse kampe nu, hvis det siden viser sig ikke at være nødvendigt.
Han gentager desuden, hvad han sagde i en pressemeddelese tidligere på dagen: Så længe DBU ikke kan have tilskuere til sine kampe, er der et stort hul i budgettet, som han håber, staten vil være med til at dække med hjælpepakker.
– Vi har nået et punkt, hvor det ikke bare er nok at få dækket vores udgifter. Vi er også nødt til at få kompensation i hjælpepakker lavet ud fra, at det er landskampe med tilskuere, og sponsoraftaler, vi nu går glip af, for eksempel i forbindelse med A-landsholdets kampe.
Danmark møder Belgien og England henholdsvis den 5. og 8. september.
Læs også:DIF afviser ønske fra DBU om en uafhængig matchfixing-enhed
Læs også:DBU nedstemt i forsøg på at ændre DIF-matchfixingregler
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Brasilianske stjerner splitter Skotland ad
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
Mexico sender Tjekkiet ud af VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
TOPNYHED
