Mens dansk klubfodbold allerede har afviklet masser af kampe med tusindvis af tilskuere på lægterne, er UEFA mere forsigtige med internationale kampe. Derfor skal man ikke forvente tilskuere i Telia Parken, når Belgien og England kommer på besøg i begyndelsen af september.
Det er den vej, pilen peger i ifølge DBU-formand Jesper Møller, omend hverken han eller UEFA endnu ved, hvordan coronavirussen udvikler sig de næste fire uger, hvorfor de endelige beslutninger må vente.
– Vi ved først for alvor i løbet af én til to uger, hvad der sker med herrelandsholdets kampe mod Belgien og England i starten af september. Udgangspunktet er, at de skal spilles, og at det bliver uden tilskuere, siger Jesper Møller.
Læs også:DBU slår alarm til Folketinget: Risikerer konkurser uden tilskuere eller hjælp
– Så har UEFA lavet en plan B med afvikling af kampene i de såkaldte korridorer, hvis coronavirussens spredning betyder, at der er lande, hvor planlagte landskampe ikke kan spilles. Så kan de kampe spilles i enten Polen, Ungarn, Grækenland eller Cypern.
Møller ærgrer sig dog over, at DBU med al sandsynlighed ikke kan lukke tilskuere ind.
– Vi ville mægtigt gerne melde noget ud om landskampene nu, og vi vil så gerne have, at de skal spilles med tilskuere på stadion. Det er jo hele formålet med at afvikle fodboldkampe. Men sundhedshensyn kommer først, og vi vil ikke risikere at bidrage til smittespredningen, siger Jesper Møller.
Læs også:Solbakken om DBU-formand: Han har ingen power i UEFA
– UEFA er nødt til at følge med i udviklingen i samtlige 55 medlemslande, og de er nødt til at vente så længe som muligt med de endelige afgørelser i forhold til de landskampe. Der er jo ingen, der har lyst til at aflyse kampe nu, hvis det siden viser sig ikke at være nødvendigt.
Han gentager desuden, hvad han sagde i en pressemeddelese tidligere på dagen: Så længe DBU ikke kan have tilskuere til sine kampe, er der et stort hul i budgettet, som han håber, staten vil være med til at dække med hjælpepakker.
– Vi har nået et punkt, hvor det ikke bare er nok at få dækket vores udgifter. Vi er også nødt til at få kompensation i hjælpepakker lavet ud fra, at det er landskampe med tilskuere, og sponsoraftaler, vi nu går glip af, for eksempel i forbindelse med A-landsholdets kampe.
Danmark møder Belgien og England henholdsvis den 5. og 8. september.
Læs også:DIF afviser ønske fra DBU om en uafhængig matchfixing-enhed
Læs også:DBU nedstemt i forsøg på at ændre DIF-matchfixingregler
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
STORT INTERVIEW
Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
MEDIE
Monsterbud på vej
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
Brasiliansk VM-mavepuster
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
INTERVIEW
