Tomt Parken: Afklaring om kampe mod Belgien og England om 1-2 uger

Jesper Møller, der er formand i DBU, forventer ikke, at UEFA giver lov til at lukke tilskuere ind til landskampene mod Belgien og England i september. En endelig beslutning træffes i UEFA-regi senere på måneden.



Mens dansk klubfodbold allerede har afviklet masser af kampe med tusindvis af tilskuere på lægterne, er UEFA mere forsigtige med internationale kampe. Derfor skal man ikke forvente tilskuere i Telia Parken, når Belgien og England kommer på besøg i begyndelsen af september.

Det er den vej, pilen peger i ifølge DBU-formand Jesper Møller, omend hverken han eller UEFA endnu ved, hvordan coronavirussen udvikler sig de næste fire uger, hvorfor de endelige beslutninger må vente.

– Vi ved først for alvor i løbet af én til to uger, hvad der sker med herrelandsholdets kampe mod Belgien og England i starten af september. Udgangspunktet er, at de skal spilles, og at det bliver uden tilskuere, siger Jesper Møller.

Læs også:DBU slår alarm til Folketinget: Risikerer konkurser uden tilskuere eller hjælp

– Så har UEFA lavet en plan B med afvikling af kampene i de såkaldte korridorer, hvis coronavirussens spredning betyder, at der er lande, hvor planlagte landskampe ikke kan spilles. Så kan de kampe spilles i enten Polen, Ungarn, Grækenland eller Cypern.

Møller ærgrer sig dog over, at DBU med al sandsynlighed ikke kan lukke tilskuere ind.

– Vi ville mægtigt gerne melde noget ud om landskampene nu, og vi vil så gerne have, at de skal spilles med tilskuere på stadion. Det er jo hele formålet med at afvikle fodboldkampe. Men sundhedshensyn kommer først, og vi vil ikke risikere at bidrage til smittespredningen, siger Jesper Møller.

Læs også:Solbakken om DBU-formand: Han har ingen power i UEFA

– UEFA er nødt til at følge med i udviklingen i samtlige 55 medlemslande, og de er nødt til at vente så længe som muligt med de endelige afgørelser i forhold til de landskampe. Der er jo ingen, der har lyst til at aflyse kampe nu, hvis det siden viser sig ikke at være nødvendigt.

Han gentager desuden, hvad han sagde i en pressemeddelese tidligere på dagen: Så længe DBU ikke kan have tilskuere til sine kampe, er der et stort hul i budgettet, som han håber, staten vil være med til at dække med hjælpepakker.

– Vi har nået et punkt, hvor det ikke bare er nok at få dækket vores udgifter. Vi er også nødt til at få kompensation i hjælpepakker lavet ud fra, at det er landskampe med tilskuere, og sponsoraftaler, vi nu går glip af, for eksempel i forbindelse med A-landsholdets kampe.

Danmark møder Belgien og England henholdsvis den 5. og 8. september.

Læs også:DIF afviser ønske fra DBU om en uafhængig matchfixing-enhed
Læs også:DBU nedstemt i forsøg på at ændre DIF-matchfixingregler




Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

AGF i Europa: De venter i næste runde

Hvor er I vilde, AGF!

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

AGF fandt vej til comeback gennem delmål



LIVE

Superliga-LIVE: FCK-profil joker: ‘Orker jeg ikke’

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

De vil have Jelert



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

Nærmer sig vild FCK-præstation

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Tottenham-flop i stor transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Ny FC København-stjerne imponerer

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Færdig i dansk klub efter 55 dage

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

AGF skaber vildt mirakel i Europa

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Vildt Superliga-rygte afvises

Surt show – dumpet!

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Her er FC Københavns pris på William Clem

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Slår transferrekord for Superliga-angriber