Der har været masser at glæde sig over for Randers i denne efterårssæson, og det vel nok største lyspunkt af alle har været norske Simen Nordli.
Fløjspilleren har for alvor fået det til at klikke på Randers' venstrekant, og lige nu topper han både topscorer- og assistslisten med henholdsvis ni og seks af slagsen.
En forvandling, som klubbens sportsdirektør, Søren Pedersen, tidligere på ugen satte ord på overfor Tipsbladet.
Nordlis præstationer er heller ikke gået ekspert Per Frimanns øje forbi, og til Viaplay siger han, at han har været så imponeret, at Randers-stjernen umiddelbart vil være et godt bud til at være efterårets profil.
– Han byder sig til at være efterårets profil, Simen Nordli. Et eller andet sted er han kantspiller, men han definerer lidt rollen på sin egen måde, for han kommer ofte ind til afslutninger. Det er relativt nyt, at han scorer så mange mål. Ni mål i 14 kampe og seks assists – det er topklasse i Superligaen.
– Vi må bare tage hatten af og sige, at det virkelig er godt arbejde.
Netop det her med evnen til at komme frem til mange afslutninger, imponerer Frimann, som nogle gange efterlyser, at kantspillere kommer nok i feltet og afslutter. Det er ikke tilfældet med Nordli.
Ifølge tal fra Superligaens officielle hjemmeside står Nordli noteret for 34 skud, hvilket er 11. flest i hele ligaen. Det er til gengæld klart flest af Randers-spillerne, hvilket tydeligt illustrerer, at han er det offensive omdrejningspunkt, når målene skal scores.
Til gengæld er Nordli den spiller i ligaen, som har skabt tredjeflest chancer, hvilket sammen med hans høje antal oplæg også indikerer, at han har et godt øje for medspillerne.
20 millioner kroner?
Der er ingen tvivl om, at han lige nu spiller sin bedste fodbold for Randers efter skiftet sidste år på en fri transfer. Sådan en udvikling tager Per Frimann hatten af for.
– Han er sådan en spiller, som man måske i starten ikke så så meget i, og lige pludselig forløser han sit eget potentiale. Det er noget af det smukkeste i fodbold, at en spiller tager sagerne i egen hænder. Han har også nogle holdkammerater, som forstår ham nu. Det er meget spændende, det som Randers har gang i nu, siger han.
Nordlis imponerende slutprodukt gør ham naturligvis til et salgsemne. Alderen siger 24 og Randers har solgt flot ud i 2024 med store salg af Filip Bundgaard og Mads Enggaard, så hvor meget skal de kræve for den brandvarme nordmand?
Det spørgsmål har Per Frimann svært ved at svare på.
– Hvis du bliver topscorer i Superligaen… Det ved jeg ikke… 20 millioner er vel ikke for lidt, selv om Randers er en såkaldt mindre klub sammenlignet med FCK og FC Midtjylland og så videre, så skal man svinge sig op på sådan et beløb. Han skal lige bevise det først, og jeg tror, han kommer til at gøre det, siger han.
Simen Nordli skal næste gang i aktion for Randers, når man søndag møder Silkeborg.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Her spiller Lasse Schöne i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
OB siger farvel til seks spillere
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne