Der har været masser at glæde sig over for Randers i denne efterårssæson, og det vel nok største lyspunkt af alle har været norske Simen Nordli.
Fløjspilleren har for alvor fået det til at klikke på Randers' venstrekant, og lige nu topper han både topscorer- og assistslisten med henholdsvis ni og seks af slagsen.
En forvandling, som klubbens sportsdirektør, Søren Pedersen, tidligere på ugen satte ord på overfor Tipsbladet.
Nordlis præstationer er heller ikke gået ekspert Per Frimanns øje forbi, og til Viaplay siger han, at han har været så imponeret, at Randers-stjernen umiddelbart vil være et godt bud til at være efterårets profil.
– Han byder sig til at være efterårets profil, Simen Nordli. Et eller andet sted er han kantspiller, men han definerer lidt rollen på sin egen måde, for han kommer ofte ind til afslutninger. Det er relativt nyt, at han scorer så mange mål. Ni mål i 14 kampe og seks assists – det er topklasse i Superligaen.
– Vi må bare tage hatten af og sige, at det virkelig er godt arbejde.
Netop det her med evnen til at komme frem til mange afslutninger, imponerer Frimann, som nogle gange efterlyser, at kantspillere kommer nok i feltet og afslutter. Det er ikke tilfældet med Nordli.
Ifølge tal fra Superligaens officielle hjemmeside står Nordli noteret for 34 skud, hvilket er 11. flest i hele ligaen. Det er til gengæld klart flest af Randers-spillerne, hvilket tydeligt illustrerer, at han er det offensive omdrejningspunkt, når målene skal scores.
Til gengæld er Nordli den spiller i ligaen, som har skabt tredjeflest chancer, hvilket sammen med hans høje antal oplæg også indikerer, at han har et godt øje for medspillerne.
20 millioner kroner?
Der er ingen tvivl om, at han lige nu spiller sin bedste fodbold for Randers efter skiftet sidste år på en fri transfer. Sådan en udvikling tager Per Frimann hatten af for.
– Han er sådan en spiller, som man måske i starten ikke så så meget i, og lige pludselig forløser han sit eget potentiale. Det er noget af det smukkeste i fodbold, at en spiller tager sagerne i egen hænder. Han har også nogle holdkammerater, som forstår ham nu. Det er meget spændende, det som Randers har gang i nu, siger han.
Nordlis imponerende slutprodukt gør ham naturligvis til et salgsemne. Alderen siger 24 og Randers har solgt flot ud i 2024 med store salg af Filip Bundgaard og Mads Enggaard, så hvor meget skal de kræve for den brandvarme nordmand?
Det spørgsmål har Per Frimann svært ved at svare på.
– Hvis du bliver topscorer i Superligaen… Det ved jeg ikke… 20 millioner er vel ikke for lidt, selv om Randers er en såkaldt mindre klub sammenlignet med FCK og FC Midtjylland og så videre, så skal man svinge sig op på sådan et beløb. Han skal lige bevise det først, og jeg tror, han kommer til at gøre det, siger han.
Simen Nordli skal næste gang i aktion for Randers, når man søndag møder Silkeborg.
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Biereth og Dolberg bryder måltørke
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
INTERVIEW
Brøndby-spiller afviser
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
OPTAKT
Randers FC – OB
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
Her er Kamil Wilczek i dag
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
NYHEDER
– Korthuset er væltet
FC København og Brøndby IF brager sammen
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
INTERVIEW
Frank afviste flere
Newcastle spænder ben for Manchester City
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland