Efterårets profil? Det er topklasse i Superligaen

Per Frimann er meget imponeret over det spil, som Simen Nordli har disket op med dette efterår for Randers.



Der har været masser at glæde sig over for Randers i denne efterårssæson, og det vel nok største lyspunkt af alle har været norske Simen Nordli. 

Fløjspilleren har for alvor fået det til at klikke på Randers' venstrekant, og lige nu topper han både topscorer- og assistslisten med henholdsvis ni og seks af slagsen.

En forvandling, som klubbens sportsdirektør, Søren Pedersen, tidligere på ugen satte ord på overfor Tipsbladet.

Nordlis præstationer er heller ikke gået ekspert Per Frimanns øje forbi, og til Viaplay siger han, at han har været så imponeret, at Randers-stjernen umiddelbart vil være et godt bud til at være efterårets profil.

– Han byder sig til at være efterårets profil, Simen Nordli. Et eller andet sted er han kantspiller, men han definerer lidt rollen på sin egen måde, for han kommer ofte ind til afslutninger. Det er relativt nyt, at han scorer så mange mål. Ni mål i 14 kampe og seks assists – det er topklasse i Superligaen. 

– Vi må bare tage hatten af og sige, at det virkelig er godt arbejde. 

Netop det her med evnen til at komme frem til mange afslutninger, imponerer Frimann, som nogle gange efterlyser, at kantspillere kommer nok i feltet og afslutter. Det er ikke tilfældet med Nordli. 

Ifølge tal fra Superligaens officielle hjemmeside står Nordli noteret for 34 skud, hvilket er 11. flest i hele ligaen. Det er til gengæld klart flest af Randers-spillerne, hvilket tydeligt illustrerer, at han er det offensive omdrejningspunkt, når målene skal scores. 

Til gengæld er Nordli den spiller i ligaen, som har skabt tredjeflest chancer, hvilket sammen med hans høje antal oplæg også indikerer, at han har et godt øje for medspillerne. 

20 millioner kroner?
Der er ingen tvivl om, at han lige nu spiller sin bedste fodbold for Randers efter skiftet sidste år på en fri transfer. Sådan en udvikling tager Per Frimann hatten af for.

– Han er sådan en spiller, som man måske i starten ikke så så meget i, og lige pludselig forløser han sit eget potentiale. Det er noget af det smukkeste i fodbold, at en spiller tager sagerne i egen hænder. Han har også nogle holdkammerater, som forstår ham nu. Det er meget spændende, det som Randers har gang i nu, siger han. 

Nordlis imponerende slutprodukt gør ham naturligvis til et salgsemne. Alderen siger 24 og Randers har solgt flot ud i 2024 med store salg af Filip Bundgaard og Mads Enggaard, så hvor meget skal de kræve for den brandvarme nordmand? 

Det spørgsmål har Per Frimann svært ved at svare på.

– Hvis du bliver topscorer i Superligaen… Det ved jeg ikke… 20 millioner er vel ikke for lidt, selv om Randers er en såkaldt mindre klub sammenlignet med FCK og FC Midtjylland og så videre, så skal man svinge sig op på sådan et beløb. Han skal lige bevise det først, og jeg tror, han kommer til at gøre det, siger han.

Simen Nordli skal næste gang i aktion for Randers, når man søndag møder Silkeborg.





Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre




LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

FC København med overtidssejr over Randers

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Stjerne peger på Højlund

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Laver aftale med Frederik Birk



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Bayern slår rekord i ny storsejr

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

– Han ender i Premier League

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Tottenham under stregen

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

FC Fredericia – Vejle Boldklub

‘Han snakker ikke om andet!’

Flere ændringer kan være på vej i FC København

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Randers FC – FC København

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Brøndby IF – FC Midtjylland