Der har været masser at glæde sig over for Randers i denne efterårssæson, og det vel nok største lyspunkt af alle har været norske Simen Nordli.
Fløjspilleren har for alvor fået det til at klikke på Randers' venstrekant, og lige nu topper han både topscorer- og assistslisten med henholdsvis ni og seks af slagsen.
En forvandling, som klubbens sportsdirektør, Søren Pedersen, tidligere på ugen satte ord på overfor Tipsbladet.
Nordlis præstationer er heller ikke gået ekspert Per Frimanns øje forbi, og til Viaplay siger han, at han har været så imponeret, at Randers-stjernen umiddelbart vil være et godt bud til at være efterårets profil.
– Han byder sig til at være efterårets profil, Simen Nordli. Et eller andet sted er han kantspiller, men han definerer lidt rollen på sin egen måde, for han kommer ofte ind til afslutninger. Det er relativt nyt, at han scorer så mange mål. Ni mål i 14 kampe og seks assists – det er topklasse i Superligaen.
– Vi må bare tage hatten af og sige, at det virkelig er godt arbejde.
Netop det her med evnen til at komme frem til mange afslutninger, imponerer Frimann, som nogle gange efterlyser, at kantspillere kommer nok i feltet og afslutter. Det er ikke tilfældet med Nordli.
Ifølge tal fra Superligaens officielle hjemmeside står Nordli noteret for 34 skud, hvilket er 11. flest i hele ligaen. Det er til gengæld klart flest af Randers-spillerne, hvilket tydeligt illustrerer, at han er det offensive omdrejningspunkt, når målene skal scores.
Til gengæld er Nordli den spiller i ligaen, som har skabt tredjeflest chancer, hvilket sammen med hans høje antal oplæg også indikerer, at han har et godt øje for medspillerne.
20 millioner kroner?
Der er ingen tvivl om, at han lige nu spiller sin bedste fodbold for Randers efter skiftet sidste år på en fri transfer. Sådan en udvikling tager Per Frimann hatten af for.
– Han er sådan en spiller, som man måske i starten ikke så så meget i, og lige pludselig forløser han sit eget potentiale. Det er noget af det smukkeste i fodbold, at en spiller tager sagerne i egen hænder. Han har også nogle holdkammerater, som forstår ham nu. Det er meget spændende, det som Randers har gang i nu, siger han.
Nordlis imponerende slutprodukt gør ham naturligvis til et salgsemne. Alderen siger 24 og Randers har solgt flot ud i 2024 med store salg af Filip Bundgaard og Mads Enggaard, så hvor meget skal de kræve for den brandvarme nordmand?
Det spørgsmål har Per Frimann svært ved at svare på.
– Hvis du bliver topscorer i Superligaen… Det ved jeg ikke… 20 millioner er vel ikke for lidt, selv om Randers er en såkaldt mindre klub sammenlignet med FCK og FC Midtjylland og så videre, så skal man svinge sig op på sådan et beløb. Han skal lige bevise det først, og jeg tror, han kommer til at gøre det, siger han.
Simen Nordli skal næste gang i aktion for Randers, når man søndag møder Silkeborg.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Smadrer transferrekord
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
Messi sætter ord på vildt drama
‘Det er ufatteligt imponerende’
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT