Efterårets profil? Det er topklasse i Superligaen

Per Frimann er meget imponeret over det spil, som Simen Nordli har disket op med dette efterår for Randers.



Der har været masser at glæde sig over for Randers i denne efterårssæson, og det vel nok største lyspunkt af alle har været norske Simen Nordli. 

Fløjspilleren har for alvor fået det til at klikke på Randers' venstrekant, og lige nu topper han både topscorer- og assistslisten med henholdsvis ni og seks af slagsen.

En forvandling, som klubbens sportsdirektør, Søren Pedersen, tidligere på ugen satte ord på overfor Tipsbladet.

Nordlis præstationer er heller ikke gået ekspert Per Frimanns øje forbi, og til Viaplay siger han, at han har været så imponeret, at Randers-stjernen umiddelbart vil være et godt bud til at være efterårets profil.

– Han byder sig til at være efterårets profil, Simen Nordli. Et eller andet sted er han kantspiller, men han definerer lidt rollen på sin egen måde, for han kommer ofte ind til afslutninger. Det er relativt nyt, at han scorer så mange mål. Ni mål i 14 kampe og seks assists – det er topklasse i Superligaen. 

– Vi må bare tage hatten af og sige, at det virkelig er godt arbejde. 

Netop det her med evnen til at komme frem til mange afslutninger, imponerer Frimann, som nogle gange efterlyser, at kantspillere kommer nok i feltet og afslutter. Det er ikke tilfældet med Nordli. 

Ifølge tal fra Superligaens officielle hjemmeside står Nordli noteret for 34 skud, hvilket er 11. flest i hele ligaen. Det er til gengæld klart flest af Randers-spillerne, hvilket tydeligt illustrerer, at han er det offensive omdrejningspunkt, når målene skal scores. 

Til gengæld er Nordli den spiller i ligaen, som har skabt tredjeflest chancer, hvilket sammen med hans høje antal oplæg også indikerer, at han har et godt øje for medspillerne. 

20 millioner kroner?
Der er ingen tvivl om, at han lige nu spiller sin bedste fodbold for Randers efter skiftet sidste år på en fri transfer. Sådan en udvikling tager Per Frimann hatten af for.

– Han er sådan en spiller, som man måske i starten ikke så så meget i, og lige pludselig forløser han sit eget potentiale. Det er noget af det smukkeste i fodbold, at en spiller tager sagerne i egen hænder. Han har også nogle holdkammerater, som forstår ham nu. Det er meget spændende, det som Randers har gang i nu, siger han. 

Nordlis imponerende slutprodukt gør ham naturligvis til et salgsemne. Alderen siger 24 og Randers har solgt flot ud i 2024 med store salg af Filip Bundgaard og Mads Enggaard, så hvor meget skal de kræve for den brandvarme nordmand? 

Det spørgsmål har Per Frimann svært ved at svare på.

– Hvis du bliver topscorer i Superligaen… Det ved jeg ikke… 20 millioner er vel ikke for lidt, selv om Randers er en såkaldt mindre klub sammenlignet med FCK og FC Midtjylland og så videre, så skal man svinge sig op på sådan et beløb. Han skal lige bevise det først, og jeg tror, han kommer til at gøre det, siger han.

Simen Nordli skal næste gang i aktion for Randers, når man søndag møder Silkeborg.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Henter FC København-spiller

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Kæk Wass: Han filmede!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Joakim Mæhle åbner op

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

En historisk katastrofe for Danmark

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Tottenham præsenterer ny træner

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Chelsea med historiens største PL-underskud

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Tullberg revser medier og roser Neestrup

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’