Dan Rachlin, radiovært, DJ og mediepersonlighed, er ikke FC København-ambassadør, men han har dog været fan af hovedstadsklubben i 29 år.
Han har selvsagt også noteret sig, hvad FC Københavns ejer, Lars Seier Christensen, har ytret på Facebook om mødet mellem Donald Trump og Volodymyr Zelenskiy i Det Hvide Hus i sidste uge.
Fotograf Jan Grarup har som en konsekevens af opslaget valgt at trække sig som FCK-ambassadør, fordi han ikke kan stå inde for de ting, Lars Seier Christensen skriver.
Dan Rachlin ved – måske lige uvant fra den kant – ikke helt, hvad han skal mene.
– Jeg er ikke vild med Lars Seiers kærlighed og beundring for Donald Trump, men jeg er også i tvivl om, hvad man kan forvente af storinvestorerne i vores klub, siger Dan Rachlin til Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg er ikke pjattet med det samrend af storinvestorer, vi har i Erik Skjærbæk, Karl Peter Korsgaard Sørensen og Lars Seier Christensen. De har åbent ytret, at de ikke interesserer sig voldsomt for fodbold, og det er jeg ikke vild med. Jeg er ikke fan af vores ejerskab, men jeg er fan af en klub, som jeg har holdt med i snart 30 år.
– Til den aktuelle sag, som ruller i medierne i dag, har jeg ikke en skråsikker holdning.
Hvordan påvirker sagen dig som FCK-mand?
– Ejere, bestyrelser og direktoner kommer og går. De er der et stykke tid, og så forsvinder de som regel igen. Jeg har ikke noget nært forhold til Lars Seier eller andre, der har kastet penge efter FCK. Det er ikke der, min loyalitet eller kærlighed her.
Kan du forstå folk som Jan Grarup, der tager kraftigt afstand?
– Hvis jeg havde været såkaldt ambassadør – det er mit indtryk, at ambassadørerne primært er folk, der kommer til en buffet om søndagen, og så er det det – men hvis jeg havde været det med alt, hvad den kan trække og skulle repræsentere klubben over for unge mennesker eller socialt udsatte, havde jeg nok været en smule mere engageret i, hvad Lars Seier og andre går og laver. Men det, der tæller for mig som fan, er det aktuelle hold og de medfans, jeg har rejst verden tynd med i snart 30 år.
Håber du som fan, at FCK’s sportslige ledelse, cheftræner, anfører eller andre går ud og kommenterer det her, eller er du ligeglad?
– Jeg er lidt dobbelt i forhold til det. Når man repræsenterer Skandinaviens største hold og Danmarks hovedstad, synes jeg, det vil være rart, hvis nogle grundholdninger og grundprincipper er i orden, men jeg fordrer ikke, at de går ud i diverse politiske problemstillinger. Den her er lidt større end som så, men jeg tror sgu i og for sig, at de bare skal koncentrere sig om de kommende kampe og at vinde Superligaen, slutter Dan Rachlin.
Hverken FC København eller Lars Seier Christensen har udtalt sig denne mandag.

TransferLIVE: Stor Arsenal-handel på plads

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

På vej til Superligaen?

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

De henter Christian Gytkjær

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Danmarksmester i at spotte andres talenter

Går i flæsket på Erik ten Hag

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Bekræfter interesse

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

FC København henter stortalent i Malmö FF

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Vallys er åben for BIF-forlængelse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Prisen styrtdykker

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Vil af med dansk keeper