FC København skal på jagt efter en permanent afløser for Ståle Solbakken, efter at nordmanden nu er væk.
Fodboldkommentator Morten Bruun, der er tilknyttet Discovery, har svært ved at få øje på en oplagt kandidat blandt de danske trænerkolleger i Superligaen.
Han fremhæver dog David Nielsen, der har stor succes i AGF og har en fortid som spiller i FCK.
– Umiddelbart ville jeg sige, at David Nielsen kunne have den personlighed, der skal til.
– David Nielsen har også lidt FCK-dna, som jo også er noget af det, vi som udenforstående kigger efter, siger Morten Bruun.
– Vi kigger på klubbens tidligere spillere, de øvrige superligatrænere, og hvad der så ligger derudover fra andre ligaer, ved vi for lidt om. Men det er et stort job, og FCK vil godt kunne tiltrække store internationale navne, vurderer kommentatoren.
Bortset fra David Nielsen kan Morten Bruun ikke se andre superligatrænere tage over hovedstadsklubben, når han en efter en går dem igennem.
En anden tidligere FCK-spiller, der i dag gør sig som træner, er Christian Poulsen. Han er i øjeblikket assistenttræner i den hollandske storklub Ajax Amsterdam.
– Ham kender jeg simpelthen for lidt til som træner, siger Morten Bruun.
Discovery-eksperten forventer, at FCK vil lade U19-træner Hjalte Bo Nørregaard og William Kvist køre efteråret ud som midlertidig trænerduo, før der sættes navn på en permanent afløser for Solbakken.
– Der er kun ni kampe tilbage af efteråret, så jeg tror, at FCK tænker, at der er grænser for, hvor meget man kan sætte til i tabellen med en midlertidig trænerduo. Simpelthen fordi spillermaterialet er så godt.
– På den måde har FCK god tid til at sondere markedet og hente den næste permanente træner. Der er nok også folk, der er i job, der skal kontaktes, og man ser jo ofte, at det er folk med klub-dna, siger Morten Bruun.
– Hvis jeg var Hjalte Bo Nørregaard, så ville jeg da også tænke, at jeg kunne sætte pres på ledelsen ved at vinde de næste ni kampe, men jeg anser det som usandsynligt, siger han.
Fyringen af Ståle Solbakken kommer bag på Morten Bruun, der havde forventet, at nordmanden havde mere snor hos ledelsen.
Selv om mesterskabet glippede i sidste sæson, så fik Solbakken til sidst reddet en andenplads hjem.
– Da sæsonen 2019/20 var forbi, der stod han jo virkelig stærkt. FCK var endt som nummer to i Superligaen og havde kvalificeret sig til Europa, og de havde saftsuseme også været i Europa League-kvartfinalen mod Manchester United, siger Morten Bruun.
I Superligaen har der dog været flere nederlag end sejre i 2020, og så formåede københavnerne heller ikke at holde det europæiske momentum, da man for nylig missede en plads i Europa Leagues gruppespil.
Solbakken betegnede selv nederlaget til kroatiske Rijeka som den mørkeste dag i sin FCK-tid.
– Spørgsmålet er, om han var blevet fyret, hvis de havde kvalificeret sig til Europa Leagues gruppespil. Det kan vi ikke vide, siger Bruun.
Selv om der i øjeblikket er krise i FCK, der blot har hentet fire point efter fire spillerunder i Superligaen, så forventer Discovery-eksperten, at københavnerne rejser sig.
Kvaliteten i truppen er til mere end det, tabellen i øjeblikket viser.
– Det ved Gud i himlen, den er. Det er helt vildt, hvis de ikke kan blive nummer to. Men der er også spillere, der skal kigge sig selv i spejlet.
– Man kan diskutere sammensætningen af truppen, og om den er for dyr, men når man kigger på dem spiller for spiller, så skal de blive minimum nummer to, siger Morten Bruun.
/ritzau/
TOPNYHED
Skidt nyt
TIPSBLADETS DOM
Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham
Brøndby får bøde for konfetti
TRANSFER
Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’
TOPNYHED
“Zanka” blæst bagover: Han er Superligaens bedste
TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’
TOPNYHED
Philip Billing kunne ikke mere: ‘Jeg var desperat’
TOPNYHED
Har talt ud med Daniel Wass
NYHEDER
Pludselig nævnte Zorniger Moukoko
‘Jeg forlader holdet’
NYHEDER
Aneke Rune afslører: Vigtigt skridt 7. november
TOPNYHED
FCK-krise: Helt nede på 11 procent nu!
INTERVIEW
Sean Klaiber: Han er virkelig undervurderet!
MEDIE
Randers FC henter spiller i udenlandsk topklub
TOPNYHED
Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub
TOPNYHED
– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 13. runde
INTERVIEW
Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt
LIGE NU
Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen
TRANSFER
Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’
– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk
AVIS
Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?
MEDIE
Skidt nyt for Andreas Christensen
MEDIE
AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne
NYHEDER
Bekræfter transfer
INTERVIEW
Zorniger forklarer opsigtsvækkende optrin
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
TOPNYHED
Skrækkeligt Napoli-nyt
TOPNYHED
‘Jeg elsker dem, men jeg vil ikke acceptere det!’
NYHEDER
Hent denne Superliga-profil, AGF!
Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer
NYHEDER
‘Fodbold bliver ligegyldigt’
TOPNYHED
‘Nærmest et karaktermord’
TOPNYHED
Prelec med kontant Christian Sørensen-melding
INTERVIEW
Brøndby-profil: Jeg elsker fansene, men…
NYHEDER
– Han er Superligaens mest undervurderede spiller
INTERVIEW
Lionel Messi i stor kovending?
TOPNYHED
Stor krise: ‘Det er ridser i lakken’
MEDIE
Tophold jagter to danskere
HELT VILDT
Celtic-ejer i voldsom nedslagtning af Rodgers
NYHEDER
Scoring af Ekene Chukwuani
NYHEDER
Brendan Rodgers siger op i Celtic
DAGENS SPILFORSLAG
Halvdanske Ulve æder Storke i tysk pokal
HELT VILDT
Se de vilde billeder – Wass måtte tale til fansene
TOPNYHED
Brøndby-boss kritiserer fans: Totalt ødelæggende
NYHEDER
Kæmpe fejl og kampafbrydelse – BIF banker OB
TIPSBLADETS DOM
Hvad sker der? Uhørte scener i Odense!
Dansk cykelrytter ramt af flere blodpropper
Sådan starter OB og Brøndby IF
HELT VILDT
