FC København skal på jagt efter en permanent afløser for Ståle Solbakken, efter at nordmanden nu er væk.
Fodboldkommentator Morten Bruun, der er tilknyttet Discovery, har svært ved at få øje på en oplagt kandidat blandt de danske trænerkolleger i Superligaen.
Han fremhæver dog David Nielsen, der har stor succes i AGF og har en fortid som spiller i FCK.
– Umiddelbart ville jeg sige, at David Nielsen kunne have den personlighed, der skal til.
– David Nielsen har også lidt FCK-dna, som jo også er noget af det, vi som udenforstående kigger efter, siger Morten Bruun.
– Vi kigger på klubbens tidligere spillere, de øvrige superligatrænere, og hvad der så ligger derudover fra andre ligaer, ved vi for lidt om. Men det er et stort job, og FCK vil godt kunne tiltrække store internationale navne, vurderer kommentatoren.
Bortset fra David Nielsen kan Morten Bruun ikke se andre superligatrænere tage over hovedstadsklubben, når han en efter en går dem igennem.
En anden tidligere FCK-spiller, der i dag gør sig som træner, er Christian Poulsen. Han er i øjeblikket assistenttræner i den hollandske storklub Ajax Amsterdam.
– Ham kender jeg simpelthen for lidt til som træner, siger Morten Bruun.
Discovery-eksperten forventer, at FCK vil lade U19-træner Hjalte Bo Nørregaard og William Kvist køre efteråret ud som midlertidig trænerduo, før der sættes navn på en permanent afløser for Solbakken.
– Der er kun ni kampe tilbage af efteråret, så jeg tror, at FCK tænker, at der er grænser for, hvor meget man kan sætte til i tabellen med en midlertidig trænerduo. Simpelthen fordi spillermaterialet er så godt.
– På den måde har FCK god tid til at sondere markedet og hente den næste permanente træner. Der er nok også folk, der er i job, der skal kontaktes, og man ser jo ofte, at det er folk med klub-dna, siger Morten Bruun.
– Hvis jeg var Hjalte Bo Nørregaard, så ville jeg da også tænke, at jeg kunne sætte pres på ledelsen ved at vinde de næste ni kampe, men jeg anser det som usandsynligt, siger han.
Fyringen af Ståle Solbakken kommer bag på Morten Bruun, der havde forventet, at nordmanden havde mere snor hos ledelsen.
Selv om mesterskabet glippede i sidste sæson, så fik Solbakken til sidst reddet en andenplads hjem.
– Da sæsonen 2019/20 var forbi, der stod han jo virkelig stærkt. FCK var endt som nummer to i Superligaen og havde kvalificeret sig til Europa, og de havde saftsuseme også været i Europa League-kvartfinalen mod Manchester United, siger Morten Bruun.
I Superligaen har der dog været flere nederlag end sejre i 2020, og så formåede københavnerne heller ikke at holde det europæiske momentum, da man for nylig missede en plads i Europa Leagues gruppespil.
Solbakken betegnede selv nederlaget til kroatiske Rijeka som den mørkeste dag i sin FCK-tid.
– Spørgsmålet er, om han var blevet fyret, hvis de havde kvalificeret sig til Europa Leagues gruppespil. Det kan vi ikke vide, siger Bruun.
Selv om der i øjeblikket er krise i FCK, der blot har hentet fire point efter fire spillerunder i Superligaen, så forventer Discovery-eksperten, at københavnerne rejser sig.
Kvaliteten i truppen er til mere end det, tabellen i øjeblikket viser.
– Det ved Gud i himlen, den er. Det er helt vildt, hvis de ikke kan blive nummer to. Men der er også spillere, der skal kigge sig selv i spejlet.
– Man kan diskutere sammensætningen af truppen, og om den er for dyr, men når man kigger på dem spiller for spiller, så skal de blive minimum nummer to, siger Morten Bruun.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Kaos i Italien – aftale kollapser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
INTERVIEW
Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
Nu kulminerer ny Superliga-træners plan
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
På vippen i FCN: Afklaring meget snart
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
