FC Nordsjælland har i løbet af 2023 haft det utroligt svært på udebane. Af de syv kampe, som de har spillet er det blevet til fire uafgjorte og tre nederlag. Det er selvsagt ikke noget, som hjælper dem i mesterskabsjagten.
Fodbold-ekspert Per Frimann peger i den forbindelse på, at deres vante hjemmebane med kunstgræs kan spille ind. Det fortæller han på TV3+, hvor han bliver spurgt til, hvorvidt der er tale om et udebanekompleks.
– Jeg tror, at trænerne gør meget ud af, at de ikke kommer ind på den vej. De skal ikke gå og tænke for meget på, hvor de ikke præsterer godt nok, siger han og fortsætter:
– Men det er klart, at rigtig meget af FC Nordsjællands spil handler om farten, tempoet. Om at man flytter bolden hurtigt nok og at man har de rigtige positioner og indtager de rigtige positioner hurtigt nok. Så hvis kampene bliver langsomme, så bliver det ikke deres fordel, lyder det fra Per Frimann.
Selv slår FC Nordsjælland-cheftræner Johannes Hoff Thorup fast på førnævnte tv-station, at nogle af pointtabene på udebane handler om nogle særlige faktorer.
– Vi har ikke sådan været overordnet tilfreds med alt, hvad vi har lavet. Og så er der nogle omstændigheder, hvor vi indkasserer i overtiden i Aarhus, og det er jo sådan nogle små detaljer, der afgør om vi kommer derfra med ét eller tre point. Det er ikke dét, der må tegne billedet. Det er ikke det, der fylder, at vi ikke har vundet på udebane. Det der fylder, det er, hvordan vi kan præstere endnu bedre, fortæller FCN-træneren.
Mandag møder de Brøndby, som han har gode minder mod. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
Hjulmand og co. taber stort skridt
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
Iran kommer med krav før VM
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag