Ekspert: Det er årsagen til FCN’s udebanekompleks

Deres vante hjemmebane med kunstgræsset er en faktor, mener Per Frimman



FC Nordsjælland har i løbet af 2023 haft det utroligt svært på udebane. Af de syv kampe, som de har spillet er det blevet til fire uafgjorte og tre nederlag. Det er selvsagt ikke noget, som hjælper dem i mesterskabsjagten.

Fodbold-ekspert Per Frimann peger i den forbindelse på, at deres vante hjemmebane med kunstgræs kan spille ind. Det fortæller han på TV3+, hvor han bliver spurgt til, hvorvidt der er tale om et udebanekompleks.

– Jeg tror, at trænerne gør meget ud af, at de ikke kommer ind på den vej. De skal ikke gå og tænke for meget på, hvor de ikke præsterer godt nok, siger han og fortsætter:

– Men det er klart, at rigtig meget af FC Nordsjællands spil handler om farten, tempoet. Om at man flytter bolden hurtigt nok og at man har de rigtige positioner og indtager de rigtige positioner hurtigt nok. Så hvis kampene bliver langsomme, så bliver det ikke deres fordel, lyder det fra Per Frimann.

Selv slår FC Nordsjælland-cheftræner Johannes Hoff Thorup fast på førnævnte tv-station, at nogle af pointtabene på udebane handler om nogle særlige faktorer.

– Vi har ikke sådan været overordnet tilfreds med alt, hvad vi har lavet. Og så er der nogle omstændigheder, hvor vi indkasserer i overtiden i Aarhus, og det er jo sådan nogle små detaljer, der afgør om vi kommer derfra med ét eller tre point. Det er ikke dét, der må tegne billedet. Det er ikke det, der fylder, at vi ikke har vundet på udebane. Det der fylder, det er, hvordan vi kan præstere endnu bedre, fortæller FCN-træneren.

Mandag møder de Brøndby, som han har gode minder mod. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Overvejer AGF-forlængelse

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Massiv kritik efter skandaløse scener

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

De bliver monstersalg til sommer

Randers FC – OB

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Fredericia er nærmest rykket ned