Ekspert: Det er årsagen til FCN’s udebanekompleks

Deres vante hjemmebane med kunstgræsset er en faktor, mener Per Frimman



FC Nordsjælland har i løbet af 2023 haft det utroligt svært på udebane. Af de syv kampe, som de har spillet er det blevet til fire uafgjorte og tre nederlag. Det er selvsagt ikke noget, som hjælper dem i mesterskabsjagten.

Fodbold-ekspert Per Frimann peger i den forbindelse på, at deres vante hjemmebane med kunstgræs kan spille ind. Det fortæller han på TV3+, hvor han bliver spurgt til, hvorvidt der er tale om et udebanekompleks.

– Jeg tror, at trænerne gør meget ud af, at de ikke kommer ind på den vej. De skal ikke gå og tænke for meget på, hvor de ikke præsterer godt nok, siger han og fortsætter:

– Men det er klart, at rigtig meget af FC Nordsjællands spil handler om farten, tempoet. Om at man flytter bolden hurtigt nok og at man har de rigtige positioner og indtager de rigtige positioner hurtigt nok. Så hvis kampene bliver langsomme, så bliver det ikke deres fordel, lyder det fra Per Frimann.

Selv slår FC Nordsjælland-cheftræner Johannes Hoff Thorup fast på førnævnte tv-station, at nogle af pointtabene på udebane handler om nogle særlige faktorer.

– Vi har ikke sådan været overordnet tilfreds med alt, hvad vi har lavet. Og så er der nogle omstændigheder, hvor vi indkasserer i overtiden i Aarhus, og det er jo sådan nogle små detaljer, der afgør om vi kommer derfra med ét eller tre point. Det er ikke dét, der må tegne billedet. Det er ikke det, der fylder, at vi ikke har vundet på udebane. Det der fylder, det er, hvordan vi kan præstere endnu bedre, fortæller FCN-træneren.

Mandag møder de Brøndby, som han har gode minder mod. Læs mere om det her.





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Como kan overraske Inter i lokalderby

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Offentliggøres i dag

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Den største genistreg i Superligaen?

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Steve Cooper storroser stjerne