FC Nordsjælland har i løbet af 2023 haft det utroligt svært på udebane. Af de syv kampe, som de har spillet er det blevet til fire uafgjorte og tre nederlag. Det er selvsagt ikke noget, som hjælper dem i mesterskabsjagten.
Fodbold-ekspert Per Frimann peger i den forbindelse på, at deres vante hjemmebane med kunstgræs kan spille ind. Det fortæller han på TV3+, hvor han bliver spurgt til, hvorvidt der er tale om et udebanekompleks.
– Jeg tror, at trænerne gør meget ud af, at de ikke kommer ind på den vej. De skal ikke gå og tænke for meget på, hvor de ikke præsterer godt nok, siger han og fortsætter:
– Men det er klart, at rigtig meget af FC Nordsjællands spil handler om farten, tempoet. Om at man flytter bolden hurtigt nok og at man har de rigtige positioner og indtager de rigtige positioner hurtigt nok. Så hvis kampene bliver langsomme, så bliver det ikke deres fordel, lyder det fra Per Frimann.
Selv slår FC Nordsjælland-cheftræner Johannes Hoff Thorup fast på førnævnte tv-station, at nogle af pointtabene på udebane handler om nogle særlige faktorer.
– Vi har ikke sådan været overordnet tilfreds med alt, hvad vi har lavet. Og så er der nogle omstændigheder, hvor vi indkasserer i overtiden i Aarhus, og det er jo sådan nogle små detaljer, der afgør om vi kommer derfra med ét eller tre point. Det er ikke dét, der må tegne billedet. Det er ikke det, der fylder, at vi ikke har vundet på udebane. Det der fylder, det er, hvordan vi kan præstere endnu bedre, fortæller FCN-træneren.
Mandag møder de Brøndby, som han har gode minder mod. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
OPTAKT
Randers FC – OB
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
NYHEDER