Ekspert: Dette er vigtigt for FC Midtjylland nu

FC Midtjylland søger efter en ny træner, men der er også andre ting, der er vigtige for klubben nu, mener Peter Sørensen.



De har fyret to cheftrænere i denne sæson, og hvis man ikke også skal ansætte og fyre en ny, skal FC Midtjylland have styr på butikken og den retning, man vil i.

Klubben fra Ikast og Herning har ramt en sjælden bølgedal og er netop gået glip af Superligaens mesterskabspil – i stedet spiller man nu om at blive nummer syv i rækken.

Det kan naturligvis give en ny cheftræner masser af muligheder, når det kommer til at spille et hold ind – det er næsten gratis – men ifølge Peter Sørensen ligger der et større arbejde med at få styr på de større spørgsmål i FC Midtjylland.

– Det er vigtigt, at FC Midtjylland bliver helt klar på, hvad de vil, og ikke kun hvem de vil have som træner. Man skal huske på, at FC Midtjylland er en relativt ung klub, som på meget kort tid har gjort det fantastisk stærkt. Også i nyere tid. Skræller man lige et halvt år af har de leveret fantastiske resultater og været kontinuerligt i top tre, hvor de hører til og skal være med det budget, de har.

– Nu vil de endnu mere og udvikle sig yderligere. Skal man udvikle sig, skal man ikke gøre det samme. Nu er der kommet en ny rigmand ind (Anders Holch Povlsen, red.), der har købt en fjerdedel af klubben. Er han tilfreds med at have en fjerdedel, når det er sådan, at der sidder en (Matthew Benham, red.), som har tre fjerdedele, og som forekommer at være mere interesseret i, hvad der foregår ovre i England?

– Det kan man ikke fortænke ham i, men måske skulle man bytte rundt på de tos (ejer)andele, det ville være oplagt. Når man så gør det, kan det være, det vil have en afsmitning på, hvordan det ser ud på det øverste led. Men det er en justering. Det er jo veldrevet, det skal vi huske på. Det er en fantastisk fin forretning. En klub, der skaber resultater.

– Det har (Claus) Steinlein været hovedet på – det er der ingen grund til at ændre på. De har også en ungdomsafdeling, der er solid og flot og får resultater, når de spiller i Youth League, og jeg tror også, de fører U19 Ligaen.

– Men der ligger alligevel noget imellem de her led i organisationen. Der er noget, der fungerer. De får solgt godt, de er stærke, men de har ikke været dygtige til at vinde på transfermarkedet i forhold til at få spillerne ind i den omgang. De har været for dyre og forkerte.

– Og så har de også selv peget på, at de seneste to cheftrænere har været forkerte, siger Peter Sørensen.

Se mere til Peter Sørensens vurdering af FC Midtjylland i videoen øverst i afspilleren.




HELT VILDT

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 


Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Vildt! FC Midtjylland byder på La Liga-kant

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne



Uha, FC København: Taber til Hillerød

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Bekræfter interesse

FC København-keeper får nummer 42, men…

Vil af med dansk keeper

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken



Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Afsløring: Rosenborg sælger Emil Frederiksen

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Prisen styrtdykker

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Danmarksmester i at spotte andres talenter



Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’