De har fyret to cheftrænere i denne sæson, og hvis man ikke også skal ansætte og fyre en ny, skal FC Midtjylland have styr på butikken og den retning, man vil i.
Klubben fra Ikast og Herning har ramt en sjælden bølgedal og er netop gået glip af Superligaens mesterskabspil – i stedet spiller man nu om at blive nummer syv i rækken.
Det kan naturligvis give en ny cheftræner masser af muligheder, når det kommer til at spille et hold ind – det er næsten gratis – men ifølge Peter Sørensen ligger der et større arbejde med at få styr på de større spørgsmål i FC Midtjylland.
– Det er vigtigt, at FC Midtjylland bliver helt klar på, hvad de vil, og ikke kun hvem de vil have som træner. Man skal huske på, at FC Midtjylland er en relativt ung klub, som på meget kort tid har gjort det fantastisk stærkt. Også i nyere tid. Skræller man lige et halvt år af har de leveret fantastiske resultater og været kontinuerligt i top tre, hvor de hører til og skal være med det budget, de har.
– Nu vil de endnu mere og udvikle sig yderligere. Skal man udvikle sig, skal man ikke gøre det samme. Nu er der kommet en ny rigmand ind (Anders Holch Povlsen, red.), der har købt en fjerdedel af klubben. Er han tilfreds med at have en fjerdedel, når det er sådan, at der sidder en (Matthew Benham, red.), som har tre fjerdedele, og som forekommer at være mere interesseret i, hvad der foregår ovre i England?
– Det kan man ikke fortænke ham i, men måske skulle man bytte rundt på de tos (ejer)andele, det ville være oplagt. Når man så gør det, kan det være, det vil have en afsmitning på, hvordan det ser ud på det øverste led. Men det er en justering. Det er jo veldrevet, det skal vi huske på. Det er en fantastisk fin forretning. En klub, der skaber resultater.
– Det har (Claus) Steinlein været hovedet på – det er der ingen grund til at ændre på. De har også en ungdomsafdeling, der er solid og flot og får resultater, når de spiller i Youth League, og jeg tror også, de fører U19 Ligaen.
– Men der ligger alligevel noget imellem de her led i organisationen. Der er noget, der fungerer. De får solgt godt, de er stærke, men de har ikke været dygtige til at vinde på transfermarkedet i forhold til at få spillerne ind i den omgang. De har været for dyre og forkerte.
– Og så har de også selv peget på, at de seneste to cheftrænere har været forkerte, siger Peter Sørensen.
Se mere til Peter Sørensens vurdering af FC Midtjylland i videoen øverst i afspilleren.

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

På vej til Superligaen?

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Uha, FC København: Taber til Hillerød

De henter Christian Gytkjær

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Altafgørende for Brøndbys fremtid

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Arsenal køber Christian Nørgaard

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu