Ekspert: FCN-model fungerer også i Premier League

Det giver mening, hvis FC Nordsjællands en dag også finder et hold i England, muligvis Premier League, mener ekspert efter Tipsbladet kan afsløre, at FCN-ejerne tidligere har set et køb af Newcastle.



FC Nordsjællands ejere i Mansour Group har foretaget en af de tunge investeringer i fodboldverdenen ved at vinde retten til at starte et nyt MLS-hold i San Diego.

Sammen med den lokale indfødte stamme Saquan Nation betaler man 3,5 milliarder kroner for at starte det nye hold, hvortil der kommer opførelsen af et nyt akademi, anskaffelsen af en førsteholdstrup og en lang række andre større investeringer.

Det er en dyr fornøjelse, og som Tipsbladet torsdag kunne fortælle, har Mansour Group på et tidspunkt tidspunkt overvejet at gå ind i engelsk fodbold, hvor Newcastle United var til overvejelse, før klubben blev solgt til Saudi-Arabiens statslige investeringsselskab PIF.

Right To Dreams tekniske direktør Flemming Pedersen fortæller til Tipsbladet, at et hold i England er en mulighed i fremtiden for Mansour Group og i Right To Dream-regi.

Og ifølge en ekspert er valget af en MLS-klub frem for et forsøg på at komme ind i Premier League eller Championship et interessant signal, ligesom Right To Dreams fremtidige interesse i et engelsk hold er det.

– Man kunne sagtens få et Premier League-hold for de penge, det ny franchise i MLS koster. Man kunne ikke købe Chelsea, men man kunne sagtens være kommet ind i klubber på størrelse med West Ham eller Wolverhampton, siger Jesper Jørgensen, der er partner ved revisionsfirmaet Deloitte og ekspert i sportsøkonomi.

– At de i stedet for en Premier League-klub køber et nyt franchise i MLS fortæller noget om den tro, de har på potentialet i MLS og USA, både sportsligt og økonomisk. Det er en tro på, at over tid er en investering i milliardklassen i et nyt franchise i MLS en bedre idé, end hvis man her og nu købte en Premier League-klub, siger Jesper Jørgensen.

Den rette model i England
I MLS er håbet, at eksempelvis næste tv-aftale bliver mange gange større end den nuværende, der ikke er specielt imponerende set fra klubbernes side, især ikke i sammenligning med eksempelvis den danske, på trods af at der er 56 gange flere mennesker i USA.

189282

I Mansour Group har man det med at holde lang tid på de virksomheder, man opkøber, og det er i dette helt lange strategiske sigte, man skal se købet af klubben i San Diego, vurderer Jesper Jørgensen.

– Vi kan forestille os, at Mansour Group i stedet havde købt en klub på størrelse med Wolverhampton.  Hvad havde det så kostet at købe Wolverhampton op i Top 6, så man kunne spille europæisk klubfodbold?

– Det havde jo egentlig været umuligt, for Top 6 er totalt fyldt i Premier League. Der skal så ekstremt mange penge til at komme i toppen af Premier League, og der er ingen garanti for, at det så lykkes, siger Jesper Jørgensen.

– Så er potentialet i at være del af udviklingen i MLS i tv-rettigheder, kommercielle rettigheder, transfers og den generelle interesse muligvis langt større, selvom det er en høj pris, de har betalt for klubben i San Diego, siger Jesper Jørgensen om handlen, der langt overstiger de 325 millioner dollar (omtrent 2,5 milliarder kroner), gruppen bag det nye MLS-hold i Charlotte betalte.

Men interessen for et engelsk hold fortæller noget om troen på egen talentmodel og den strategiske mulighed, det ville være at komme ind i England med en anden tilgang, end snart sagt alle andre ejere i Premier League og Championship reelt har.

– Der kan sagtens ligge en mulighed for Right To Dream i England i forhold til talentarbejdet. Der virker det til, at man har et stærkere koncept for at talentudvikle i FC Nordsjælland og Ghana, end man har i langt de fleste klubber i England, inklusiv i Premier League. Man kan vel godt tillade sig at sige, at de også i England har et stykke vej rent fagligt i talentudviklingen, siger Jesper Jørgensen.

– Så der kan sagtens ligge et udviklingspotentiale for Right To Dream og Mansour Group i England, hvis de på et tidspunkt kan komme ind og blive nogle af dem, der skal uddanne de allerbedste engelske spillere, så de bliver rustet så godt som muligt til topklubberne i Premier League og til landsholdet, siger Jesper Jørgensen.

Læs også Jesper Jørgensens vurdering af de forretningsmæssige konsekvenser for FC Nordsjælland af Mansour Groups køb af San Diego FC.





Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Interessant afsløring

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kevin Diks skriver historie

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

Han stiller ultimative krav

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Voldsom udmelding om Froholdt

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

De må have mareridt om ham i nat!

– En gigantisk nedtur!