Ekspert forventer ingen PL-check til FCM: Brentford skal selv bruge pengene

Selv om Brentford skulle rykke op i Premier League og score over en milliard kroner, skal FC Midtjylland ikke forvente guldregn over Herning og Ikast, siger sportsøkonom. Brentford får rig lejlighed til at bruge pengene.



Tirsdag aften kan Brentford skrive klubhistorie. Vinder holdet over Fulham, rykker det op i Englands bedste række for første gang siden 1947. Spørgsmålet, som mange i Danmark har stillet sig selv, er, hvad det betyder for FC Midtjylland.

De to klubber har samme ejer, Matthew Benham, og midtjyderne har klart og tydeligt vist Brentford støtte på sociale medier. Men Jesper Jørgensen, der er sportsøkonom hos Deloitte, forventer ikke, at Benham udskriver en stor check til FCM, selv hvis Brentford rykker op.

Pengene ikke hans, men klubbens, og den skal nok få dem brugt.

– FC Midtjylland skal ikke regne med at få en check på 100 millioner kroner onsdag formiddag, hvis Brentford rykker op i aften, siger Jesper Jørgensen til tipsbladet.dk.

Læs også:Marcondes er klar til kampen om 1,4 milliarder: Fulham frygter os

– I første omgang skal Brentford nok bruge alle pengene selv. Uanset hvor god en trup man har haft i Championship, skal der bygges på, når man rykker op i Premier League, og det gælder for alle oprykkere, hvis de ikke vil hurtigt retur til Championship.

– Det er jo også værd at bemærke, at det er Brentford, der får de penge. Det er ikke Matthew Benham, der som ejer af klubben og af FC Midtjylland får de penge, så det er jo Brentfords.

Derudover kræver 2020 meget af fodboldklubbernes økonomier. Også selv om man rykker op i Premier League.

– Det skærper også omstændighederne, at det sandsynligvis bliver en sæson, hvor man langt ind i turneringen, for ikke at sige hele sæsonen, kommer til at spille uden tilskuere i Premier League. Det kommer til at koste Brentford nogle store indtægter, så det er ikke sikkert, at der er så meget til overs til FC Midtjylland, siger Jesper Jørgensen.

Læs også:Thomas Frank før storkampen: Jeg skal hjem til Danmark en dag

Når det er sagt, kan han godt se, hvordan det alligevel kan dryppe lidt på den danske degn, hvis det regner med penge på præsten i London.

– En Brentford-oprykning kan først og fremmest komme FC Midtjylland til økonomisk gavn, hvis FC Midtjylland kan præsentere Matthew Benham for den helt rigtige spiller, der egentlig er nogle millioner kroner for dyr til FC Midtjyllands budget, men som kan gøre en stor forskel på banen for FC Midtjylland og senere bliver solgt med profit eller komme til Brentford og blive en profil der.

– Hvis FC Midtjylland kan præsentere Benham for en spiller eller to af den kaliber, kan man sagtens forestille sig, at Benham siger ja til sådan en handel på grund af de ekstra midler, Brentfords oprykning indirekte giver til samarbejdet. Men jeg tror ikke, FC Midtjylland bare får overført en masse millioner, de så frit kan bruge,, siger Jørgensen.

I første omgang skal Brentford jo lige rykke op. Playoff-finalen mod Fulham begynder i aften klokken 20.45.

Læs også:Fulham-profil før skæbnekamp: Vi kan gøre ondt på Brentford
Læs også:Ombejlet Brentford-stjerne: Har genfundet min selvtillid her
Læs også:Fulham kæmper med at få topscorer klar til Brentford-brag




LIVE

TransferLIVE: Chelsea i monstertransfer?

Michael Carrick storhylder

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Verdensstjernes søn landet i København

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Dansk landsholdsspiller imponerer

‘Det kommer aldrig til at ske’

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Vil undgå Bendtner-stunt

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Nærmer sig aftale

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey