Tirsdag aften kan Brentford skrive klubhistorie. Vinder holdet over Fulham, rykker det op i Englands bedste række for første gang siden 1947. Spørgsmålet, som mange i Danmark har stillet sig selv, er, hvad det betyder for FC Midtjylland.
De to klubber har samme ejer, Matthew Benham, og midtjyderne har klart og tydeligt vist Brentford støtte på sociale medier. Men Jesper Jørgensen, der er sportsøkonom hos Deloitte, forventer ikke, at Benham udskriver en stor check til FCM, selv hvis Brentford rykker op.
Pengene ikke hans, men klubbens, og den skal nok få dem brugt.
– FC Midtjylland skal ikke regne med at få en check på 100 millioner kroner onsdag formiddag, hvis Brentford rykker op i aften, siger Jesper Jørgensen til tipsbladet.dk.
Læs også:Marcondes er klar til kampen om 1,4 milliarder: Fulham frygter os
– I første omgang skal Brentford nok bruge alle pengene selv. Uanset hvor god en trup man har haft i Championship, skal der bygges på, når man rykker op i Premier League, og det gælder for alle oprykkere, hvis de ikke vil hurtigt retur til Championship.
– Det er jo også værd at bemærke, at det er Brentford, der får de penge. Det er ikke Matthew Benham, der som ejer af klubben og af FC Midtjylland får de penge, så det er jo Brentfords.
Derudover kræver 2020 meget af fodboldklubbernes økonomier. Også selv om man rykker op i Premier League.
– Det skærper også omstændighederne, at det sandsynligvis bliver en sæson, hvor man langt ind i turneringen, for ikke at sige hele sæsonen, kommer til at spille uden tilskuere i Premier League. Det kommer til at koste Brentford nogle store indtægter, så det er ikke sikkert, at der er så meget til overs til FC Midtjylland, siger Jesper Jørgensen.
Læs også:Thomas Frank før storkampen: Jeg skal hjem til Danmark en dag
Når det er sagt, kan han godt se, hvordan det alligevel kan dryppe lidt på den danske degn, hvis det regner med penge på præsten i London.
– En Brentford-oprykning kan først og fremmest komme FC Midtjylland til økonomisk gavn, hvis FC Midtjylland kan præsentere Matthew Benham for den helt rigtige spiller, der egentlig er nogle millioner kroner for dyr til FC Midtjyllands budget, men som kan gøre en stor forskel på banen for FC Midtjylland og senere bliver solgt med profit eller komme til Brentford og blive en profil der.
– Hvis FC Midtjylland kan præsentere Benham for en spiller eller to af den kaliber, kan man sagtens forestille sig, at Benham siger ja til sådan en handel på grund af de ekstra midler, Brentfords oprykning indirekte giver til samarbejdet. Men jeg tror ikke, FC Midtjylland bare får overført en masse millioner, de så frit kan bruge,, siger Jørgensen.
I første omgang skal Brentford jo lige rykke op. Playoff-finalen mod Fulham begynder i aften klokken 20.45.
Læs også:Fulham-profil før skæbnekamp: Vi kan gøre ondt på Brentford
Læs også:Ombejlet Brentford-stjerne: Har genfundet min selvtillid her
Læs også:Fulham kæmper med at få topscorer klar til Brentford-brag
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
‘Tæt på et rædselskabinet’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
