Ekspert forventer ingen PL-check til FCM: Brentford skal selv bruge pengene

Selv om Brentford skulle rykke op i Premier League og score over en milliard kroner, skal FC Midtjylland ikke forvente guldregn over Herning og Ikast, siger sportsøkonom. Brentford får rig lejlighed til at bruge pengene.



Tirsdag aften kan Brentford skrive klubhistorie. Vinder holdet over Fulham, rykker det op i Englands bedste række for første gang siden 1947. Spørgsmålet, som mange i Danmark har stillet sig selv, er, hvad det betyder for FC Midtjylland.

De to klubber har samme ejer, Matthew Benham, og midtjyderne har klart og tydeligt vist Brentford støtte på sociale medier. Men Jesper Jørgensen, der er sportsøkonom hos Deloitte, forventer ikke, at Benham udskriver en stor check til FCM, selv hvis Brentford rykker op.

Pengene ikke hans, men klubbens, og den skal nok få dem brugt.

– FC Midtjylland skal ikke regne med at få en check på 100 millioner kroner onsdag formiddag, hvis Brentford rykker op i aften, siger Jesper Jørgensen til tipsbladet.dk.

Læs også:Marcondes er klar til kampen om 1,4 milliarder: Fulham frygter os

– I første omgang skal Brentford nok bruge alle pengene selv. Uanset hvor god en trup man har haft i Championship, skal der bygges på, når man rykker op i Premier League, og det gælder for alle oprykkere, hvis de ikke vil hurtigt retur til Championship.

– Det er jo også værd at bemærke, at det er Brentford, der får de penge. Det er ikke Matthew Benham, der som ejer af klubben og af FC Midtjylland får de penge, så det er jo Brentfords.

Derudover kræver 2020 meget af fodboldklubbernes økonomier. Også selv om man rykker op i Premier League.

– Det skærper også omstændighederne, at det sandsynligvis bliver en sæson, hvor man langt ind i turneringen, for ikke at sige hele sæsonen, kommer til at spille uden tilskuere i Premier League. Det kommer til at koste Brentford nogle store indtægter, så det er ikke sikkert, at der er så meget til overs til FC Midtjylland, siger Jesper Jørgensen.

Læs også:Thomas Frank før storkampen: Jeg skal hjem til Danmark en dag

Når det er sagt, kan han godt se, hvordan det alligevel kan dryppe lidt på den danske degn, hvis det regner med penge på præsten i London.

– En Brentford-oprykning kan først og fremmest komme FC Midtjylland til økonomisk gavn, hvis FC Midtjylland kan præsentere Matthew Benham for den helt rigtige spiller, der egentlig er nogle millioner kroner for dyr til FC Midtjyllands budget, men som kan gøre en stor forskel på banen for FC Midtjylland og senere bliver solgt med profit eller komme til Brentford og blive en profil der.

– Hvis FC Midtjylland kan præsentere Benham for en spiller eller to af den kaliber, kan man sagtens forestille sig, at Benham siger ja til sådan en handel på grund af de ekstra midler, Brentfords oprykning indirekte giver til samarbejdet. Men jeg tror ikke, FC Midtjylland bare får overført en masse millioner, de så frit kan bruge,, siger Jørgensen.

I første omgang skal Brentford jo lige rykke op. Playoff-finalen mod Fulham begynder i aften klokken 20.45.

Læs også:Fulham-profil før skæbnekamp: Vi kan gøre ondt på Brentford
Læs også:Ombejlet Brentford-stjerne: Har genfundet min selvtillid her
Læs også:Fulham kæmper med at få topscorer klar til Brentford-brag






LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Født i Danmark og på vej til VM

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

FC Midtjylland henter ny back

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Stort medie hylder AGF-profil

Brøndby-flop færdig i danskerklub

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet