Ekspert: Han har været det bedste FC København-køb

Flemming Povlsen vurderer, hvem af de nye ansigter i FCK-trøjen, der har været bedst.



Flere markante profiler kom til FC København i sommer – her kan nævnes Birger Meling, Mohamed Elyounoussi, Jordan Larsson (som godt nok har været tilknyttet på en lejeaftale siden sidste vinter) og Elias Achouri.

Flere af dem har vist sig flot frem, men spørger man fodboldekspert Flemming Povlsen, er der dog én, der rager frem foran resten af flokken som det bedste køb. 

– Jeg synes, det har været Achouri. Man skulle finde en afløser for Daramy, han har den der driblefærdighed, og det der direkte spil, men han har også en relationel færdighed, der er kommet FC København til gode, siger han til Discovery og fortsætter:

– Han kan gøre FC København meget mere seværdig og succesfuld – og måske senere indbringe en pæn sum. Det kræver selvfølgelig, at han begynder at score flere mål, end han gør nu. Både i Superligaen, men også i de internationale kampe.

Elias Achouri blev hentet i Viborg FF for omkring 22 millioner kroner, og lørdag aften var han igen involveret i mål. Her assisterede han FC Københavns scoring til 1-0 mod sin tidligere klub, som stjal alle tre point, da de vendte kampen på hovedet i anden halvleg.

Da Elias Achouri, 24 år, først kom til Superligaen og Viborg FF i sommeren 2022 var det som et ubeskrevet blad. Det første halve år gik også med at tilvænne sig, men siden årsskiftet har tuneseren været ustyrlig i Superligaen.

Hans flotte forår i Viborg FF er blevet fulgt op med endnu flere gode præstationer i FC København. Med lørdagens assist er han nu oppe på to mål og syv assister i 12 kampe. 







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Født i Danmark og på vej til VM

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Parken kåret til Superligaens bedste bane

FC Midtjylland henter ny back

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Stort medie hylder AGF-profil

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Overvejer AGF-forlængelse

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig