Der gik chokbølger gennem fodbolddanmark, da Lyngby fredag meldte ud, at man havde fyret Magne Hoseth efter blot 50 dage på posten som cheftræner.
Efterfølgende var der ingen tvivl i kommunikationen fra klubbens administrerende direktør, Andreas Byder. Til Tipsbladet og de øvrige medier kunne han sige, at det var fuldstændig forfærdeligt at tage beslutningen, og at alle i huset kunne lide Magne Hoseth. Det drejede sig om Magne som fodboldtræner, for menneskeligt er han en klassefyr, lød det i interviewet, du kan læse her.
Man kan skyde skylden på mange processer her, at der er sket en fejlcasting, men den ejer han fuldstændig.
Jesper MagnussonAdministrerende direktør, Makio
Det er ganske usædvanligt, at en klub lægger sig fladt ned i en efterhånden kold og kynisk fodboldverden, hvor det er sjældent, at cheftrænere holder flere år i samme job. Og det er noget, som får Jesper Magnusson til at klappe i hænderne.
Han er direktør for firmaet Makio, der laver outplacement og har gjort det siden 1996. De hjælper folk, der er blevet opsagt, i job, og det er virksomhederne selv, som hyrer deres konsulentydelse. Jesper Magnusson er groft sagt ekspert i fyringer, og han er vild med Andreas Byders måde at håndtere fyringen af Magne Hoseth.
– Jeg synes, at Andreas Byder træder i karakter. På godt dansk synes jeg, at han har røv i sine lederbukser. Han stiller op og indrømmer, at det her er en fejlrekruttering. De opdager, at det er forkert nærmest dagen efter i spillertruppen, og så er han 50 dage om at eksekvere på det. I min bog er det hurtigt. Det er godt nok en svær beslutning at tage at skulle træde frem og sige, at man har kvajet sig så meget, at man har ansat en mand, hvis kompetencer ikke matcher, forklarer han til Tipsbladet og fortsætter:
– Han giver kærlighed videre. Han har respekt for mennesket og vil gerne være i dialog med ham efterfølgende, og er ked af at han har udsat ham for det her. Den tror jeg på. Den virker troværdig for mig, og det er god stil. Man kan skyde skylden på mange processer her, at der er sket en fejlcasting, men den ejer han fuldstændig. Han siger: ”Jeg ligner en kæmpe idiot, og det er min skyld”. Det fritager nogle fra at tænke, at Magne er dårlig som træner – det er han ikke, han er bare fejlcastet. Shit happens, men han ejer det.

Magne Hoseth nåede 50 dage i spidsen for Lyngby. Fredag blev han fyret. Foto: Lyngby Boldklub
Han lægger vægt på, at det er en større fejl, at Lyngby har ansat Magne Hoseth, hvis kompetencer ikke matcher til trænerjobbet, end at Magne Hoseth har sagt ja til jobbet, selv om han ikke har evnerne til det.
Derfor er Andreas Byder en leder, som man gerne vil arbejde under, mener Jesper Magnusson. Hele processen efter fyringen kan også vise sig positiv, når Lyngby skal finde en afløser for Magne Hoseth.
– Den næste træner, de skal ansætte, kan være usikker på, hvordan de behandler folk, og om han vil arbejde for dem, men måske bliver det det modsatte. Måske bliver der run på for at få lov til at fylde Magnes sko i Lyngby, fordi de opfører sig ordentligt, på trods af at de har dummet sig. Alle dummer sig, konkluderer Jesper Magnusson.
Det er bare ikke alle ledelser, som efterfølgende går ud og tager ansvaret for deres fejl.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
OPTAKT
OB – FC København
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
NYHEDER
