Der gik chokbølger gennem fodbolddanmark, da Lyngby fredag meldte ud, at man havde fyret Magne Hoseth efter blot 50 dage på posten som cheftræner.
Efterfølgende var der ingen tvivl i kommunikationen fra klubbens administrerende direktør, Andreas Byder. Til Tipsbladet og de øvrige medier kunne han sige, at det var fuldstændig forfærdeligt at tage beslutningen, og at alle i huset kunne lide Magne Hoseth. Det drejede sig om Magne som fodboldtræner, for menneskeligt er han en klassefyr, lød det i interviewet, du kan læse her.
Man kan skyde skylden på mange processer her, at der er sket en fejlcasting, men den ejer han fuldstændig.
Jesper MagnussonAdministrerende direktør, Makio
Det er ganske usædvanligt, at en klub lægger sig fladt ned i en efterhånden kold og kynisk fodboldverden, hvor det er sjældent, at cheftrænere holder flere år i samme job. Og det er noget, som får Jesper Magnusson til at klappe i hænderne.
Han er direktør for firmaet Makio, der laver outplacement og har gjort det siden 1996. De hjælper folk, der er blevet opsagt, i job, og det er virksomhederne selv, som hyrer deres konsulentydelse. Jesper Magnusson er groft sagt ekspert i fyringer, og han er vild med Andreas Byders måde at håndtere fyringen af Magne Hoseth.
– Jeg synes, at Andreas Byder træder i karakter. På godt dansk synes jeg, at han har røv i sine lederbukser. Han stiller op og indrømmer, at det her er en fejlrekruttering. De opdager, at det er forkert nærmest dagen efter i spillertruppen, og så er han 50 dage om at eksekvere på det. I min bog er det hurtigt. Det er godt nok en svær beslutning at tage at skulle træde frem og sige, at man har kvajet sig så meget, at man har ansat en mand, hvis kompetencer ikke matcher, forklarer han til Tipsbladet og fortsætter:
– Han giver kærlighed videre. Han har respekt for mennesket og vil gerne være i dialog med ham efterfølgende, og er ked af at han har udsat ham for det her. Den tror jeg på. Den virker troværdig for mig, og det er god stil. Man kan skyde skylden på mange processer her, at der er sket en fejlcasting, men den ejer han fuldstændig. Han siger: ”Jeg ligner en kæmpe idiot, og det er min skyld”. Det fritager nogle fra at tænke, at Magne er dårlig som træner – det er han ikke, han er bare fejlcastet. Shit happens, men han ejer det.

Magne Hoseth nåede 50 dage i spidsen for Lyngby. Fredag blev han fyret. Foto: Lyngby Boldklub
Han lægger vægt på, at det er en større fejl, at Lyngby har ansat Magne Hoseth, hvis kompetencer ikke matcher til trænerjobbet, end at Magne Hoseth har sagt ja til jobbet, selv om han ikke har evnerne til det.
Derfor er Andreas Byder en leder, som man gerne vil arbejde under, mener Jesper Magnusson. Hele processen efter fyringen kan også vise sig positiv, når Lyngby skal finde en afløser for Magne Hoseth.
– Den næste træner, de skal ansætte, kan være usikker på, hvordan de behandler folk, og om han vil arbejde for dem, men måske bliver det det modsatte. Måske bliver der run på for at få lov til at fylde Magnes sko i Lyngby, fordi de opfører sig ordentligt, på trods af at de har dummet sig. Alle dummer sig, konkluderer Jesper Magnusson.
Det er bare ikke alle ledelser, som efterfølgende går ud og tager ansvaret for deres fejl.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
LIVE
LIVE: Derfor var Roony Bardghji ude af truppen
Undskylder efter italiensk fiasko
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Rasmus Højlund har ikke set det før
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Skal han med Bo Svensson til FC København?
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
Kæmpe stjerne besøger København
Tottenham præsenterer ny træner
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
Stor profil glad for Brøndby
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
Sverige skal til VM
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Italien under massivt pres
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
Pinligt! Danmark brænder på stribe
HELT VILDT