Superliga-bombe: Han træder i karakter

Andreas Byder viste kæmpe format, da han fortalte om, hvorfor Magne Hoseth blev fyret, mener ekspert i fyringer.



Der gik chokbølger gennem fodbolddanmark, da Lyngby fredag meldte ud, at man havde fyret Magne Hoseth efter blot 50 dage på posten som cheftræner. 

Efterfølgende var der ingen tvivl i kommunikationen fra klubbens administrerende direktør, Andreas Byder. Til Tipsbladet og de øvrige medier kunne han sige, at det var fuldstændig forfærdeligt at tage beslutningen, og at alle i huset kunne lide Magne Hoseth. Det drejede sig om Magne som fodboldtræner, for menneskeligt er han en klassefyr, lød det i interviewet, du kan læse her.

Man kan skyde skylden på mange processer her, at der er sket en fejlcasting, men den ejer han fuldstændig.

Jesper Magnusson
Administrerende direktør, Makio

Det er ganske usædvanligt, at en klub lægger sig fladt ned i en efterhånden kold og kynisk fodboldverden, hvor det er sjældent, at cheftrænere holder flere år i samme job. Og det er noget, som får Jesper Magnusson til at klappe i hænderne.

Han er direktør for firmaet Makio, der laver outplacement og har gjort det siden 1996. De hjælper folk, der er blevet opsagt, i job, og det er virksomhederne selv, som hyrer deres konsulentydelse. Jesper Magnusson er groft sagt ekspert i fyringer, og han er vild med Andreas Byders måde at håndtere fyringen af Magne Hoseth.

– Jeg synes, at Andreas Byder træder i karakter. På godt dansk synes jeg, at han har røv i sine lederbukser. Han stiller op og indrømmer, at det her er en fejlrekruttering. De opdager, at det er forkert nærmest dagen efter i spillertruppen, og så er han 50 dage om at eksekvere på det. I min bog er det hurtigt. Det er godt nok en svær beslutning at tage at skulle træde frem og sige, at man har kvajet sig så meget, at man har ansat en mand, hvis kompetencer ikke matcher, forklarer han til Tipsbladet og fortsætter:

– Han giver kærlighed videre. Han har respekt for mennesket og vil gerne være i dialog med ham efterfølgende, og er ked af at han har udsat ham for det her. Den tror jeg på. Den virker troværdig for mig, og det er god stil. Man kan skyde skylden på mange processer her, at der er sket en fejlcasting, men den ejer han fuldstændig. Han siger: ”Jeg ligner en kæmpe idiot, og det er min skyld”. Det fritager nogle fra at tænke, at Magne er dårlig som træner – det er han ikke, han er bare fejlcastet. Shit happens, men han ejer det.

Magne_Hoseth
Magne Hoseth nåede 50 dage i spidsen for Lyngby. Fredag blev han fyret. Foto: Lyngby Boldklub

Han lægger vægt på, at det er en større fejl, at Lyngby har ansat Magne Hoseth, hvis kompetencer ikke matcher til trænerjobbet, end at Magne Hoseth har sagt ja til jobbet, selv om han ikke har evnerne til det. 

Derfor er Andreas Byder en leder, som man gerne vil arbejde under, mener Jesper Magnusson. Hele processen efter fyringen kan også vise sig positiv, når Lyngby skal finde en afløser for Magne Hoseth.

– Den næste træner, de skal ansætte, kan være usikker på, hvordan de behandler folk, og om han vil arbejde for dem, men måske bliver det det modsatte. Måske bliver der run på for at få lov til at fylde Magnes sko i Lyngby, fordi de opfører sig ordentligt, på trods af at de har dummet sig. Alle dummer sig, konkluderer Jesper Magnusson.

Det er bare ikke alle ledelser, som efterfølgende går ud og tager ansvaret for deres fejl.





LIVE

LIVE: Av, Joachim Andersen!

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

– Han har måske været lagt lidt på is

Kæmpe kærlighedserklæring

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Narteys krav til ny kontrakt

Froholdt på tavlen i storkamp

I chok: Har aldrig set lignende

Var direkte fra træningsbanen

Han er Eriksen og co’s nye træner



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Vil have ham væk fra FC København

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Rasmus Højlund i massiv modvind

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Michelsen: Langt til Copacabana

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

City spiller sig videre i FA Cuppen

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

De danske kvinder tager førstepladsen

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur