Der gik chokbølger gennem fodbolddanmark, da Lyngby fredag meldte ud, at man havde fyret Magne Hoseth efter blot 50 dage på posten som cheftræner.
Efterfølgende var der ingen tvivl i kommunikationen fra klubbens administrerende direktør, Andreas Byder. Til Tipsbladet og de øvrige medier kunne han sige, at det var fuldstændig forfærdeligt at tage beslutningen, og at alle i huset kunne lide Magne Hoseth. Det drejede sig om Magne som fodboldtræner, for menneskeligt er han en klassefyr, lød det i interviewet, du kan læse her.
Man kan skyde skylden på mange processer her, at der er sket en fejlcasting, men den ejer han fuldstændig.
Jesper MagnussonAdministrerende direktør, Makio
Det er ganske usædvanligt, at en klub lægger sig fladt ned i en efterhånden kold og kynisk fodboldverden, hvor det er sjældent, at cheftrænere holder flere år i samme job. Og det er noget, som får Jesper Magnusson til at klappe i hænderne.
Han er direktør for firmaet Makio, der laver outplacement og har gjort det siden 1996. De hjælper folk, der er blevet opsagt, i job, og det er virksomhederne selv, som hyrer deres konsulentydelse. Jesper Magnusson er groft sagt ekspert i fyringer, og han er vild med Andreas Byders måde at håndtere fyringen af Magne Hoseth.
– Jeg synes, at Andreas Byder træder i karakter. På godt dansk synes jeg, at han har røv i sine lederbukser. Han stiller op og indrømmer, at det her er en fejlrekruttering. De opdager, at det er forkert nærmest dagen efter i spillertruppen, og så er han 50 dage om at eksekvere på det. I min bog er det hurtigt. Det er godt nok en svær beslutning at tage at skulle træde frem og sige, at man har kvajet sig så meget, at man har ansat en mand, hvis kompetencer ikke matcher, forklarer han til Tipsbladet og fortsætter:
– Han giver kærlighed videre. Han har respekt for mennesket og vil gerne være i dialog med ham efterfølgende, og er ked af at han har udsat ham for det her. Den tror jeg på. Den virker troværdig for mig, og det er god stil. Man kan skyde skylden på mange processer her, at der er sket en fejlcasting, men den ejer han fuldstændig. Han siger: ”Jeg ligner en kæmpe idiot, og det er min skyld”. Det fritager nogle fra at tænke, at Magne er dårlig som træner – det er han ikke, han er bare fejlcastet. Shit happens, men han ejer det.

Magne Hoseth nåede 50 dage i spidsen for Lyngby. Fredag blev han fyret. Foto: Lyngby Boldklub
Han lægger vægt på, at det er en større fejl, at Lyngby har ansat Magne Hoseth, hvis kompetencer ikke matcher til trænerjobbet, end at Magne Hoseth har sagt ja til jobbet, selv om han ikke har evnerne til det.
Derfor er Andreas Byder en leder, som man gerne vil arbejde under, mener Jesper Magnusson. Hele processen efter fyringen kan også vise sig positiv, når Lyngby skal finde en afløser for Magne Hoseth.
– Den næste træner, de skal ansætte, kan være usikker på, hvordan de behandler folk, og om han vil arbejde for dem, men måske bliver det det modsatte. Måske bliver der run på for at få lov til at fylde Magnes sko i Lyngby, fordi de opfører sig ordentligt, på trods af at de har dummet sig. Alle dummer sig, konkluderer Jesper Magnusson.
Det er bare ikke alle ledelser, som efterfølgende går ud og tager ansvaret for deres fejl.
TOPNYHED
Pilen peger i den helt forkerte retning for ham
TOPNYHED
AGF binder stortalent på lang kontrakt
TOPNYHED
Nu kan han spille for FC København
TOPNYHED
Målkongen Biereth på vild liste
TOPNYHED
Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson
TOPNYHED
Falske Brøndby-rygter i omløb
MEDIE
Medier fælder dom over Dorgu
LIGE NU
Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show
MEDIE
Victor Froholdt på “urørlig” liste
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’
LIGE NU
Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset
INTERVIEW
Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst
Trist melding om Emil Højlund
NYHEDER
Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold
Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage
TOPNYHED
Fansene kræver tidligere FCK’er på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø
Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’
TOPNYHED
‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel
TOPNYHED
Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads
NYHEDER
Filip Jørgensen med nøglerolle mod City
MEDIE
Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel
TOPNYHED
Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er sensationel’
TRANSFER
Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
MEDIE
1. div-profil tæt på millionskifte til Italien
FANKLUBBEN
Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk
TOPNYHED
Stor hæder til Suzuki
TOPNYHED
Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
NYHEDER
Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid
NYHEDER
Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool
MEDIE
Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva
DAGENS SPILFORSLAG
Nordfransk point i Sydfrankrig
NYHEDER
Ny stor skuffelse for Thomas Frank
NYHEDER
Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds
Barcelona sejrer i lokalopgør
DAGENS SPILFORSLAG
Baskere basker afmægtige asturianere
MEDIE
Disse storklubber vil købe Denis Vavro
NYHEDER
Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr
NYHEDER
Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton
Aston Villa sejrer og fastholder topplacering
Celtics krise forværres
MEDIE
Her er Manchester Uniteds transferønskeliste
TOPNYHED
