Ekspert ikke i tvivl: Kom i sving, FC København!

FC København skal se at få hentet en ny målmand, lyder det klare budskab fra Tipsbladets fodboldekspert Jesper Christiansen, der har en fortid som keeper i hovedstadsklubben.



Hvor bliver han af, FC København? 

Det spørgsmål er der formentlig mange FCK-fans, der stiller hinanden i øjeblikket, og manden, der efterlyses i den danske mesterklub, er en målmand.

Kamil Grabara smutter til Wolfsburg til sommer, og Theo Sander er langtidsskadet, så FC København bør være seriøst i markedet efter en målmand. Samtidig kan sportsdirektør Peter Christiansen konstatere, at uret tikker, og at der er under en uge tilbage af transfervinduet.

Det er dog ikke noget at gøre – FCK-bossen skal hente en keeper inden deadline. Det fastslår Tipsbladets fodboldekspert Jesper Christiansen, der som bekendt har en fortid som målmand i FC København.

– Det er 100 procent sikkert, at FC København skal have en ny målmand. Jeg er slet ikke i tvivl om, at “PC” har travlt, og jeg er sikker på, han er forberedt. De er på sagen, og i min verden kan de ikke komme uden om at hente en backup til Grabara, siger Jesper Christiansen.

Umiddelbart er der to scenarier i spil for Peter Christiansen.

Enten skal FCK-bossen hive den tykke tegnedreng op af inderlommen og hente et stort keepernavn, som kan tage over efter Kamil Grabara til sommer. Eller også skal “løverne” gå efter en mere rendyrket reserve, hvis opgave udelukkende bliver at træde til, hvis lokummet brænder i den kommende halvsæson. I så fald vil en lejeaftale være oplagt.

Jesper Christiansen mener, at FCK bør kigge efter et stort navn.

– Kunne man få overtalt en afløser for Grabara til at komme allerede, vil det være klart at foretrække – også selv om han skal stå i skyggen af Grabara i et halvt år. Men det kan selvfølgelig blive vanskeligt at hente en målmand på den hylde, som skal acceptere at være reserve i et halvt år, siger den tidligere FCK-keeper og tilføjer:

– Det har meget med alder at gøre. Hvis man er en yngre målmand, og man ser FCK som det perfekte skifte, ville jeg personligt ikke have tøvet med at hive de fire-fem måneder ud af kalenderen. Er man en allerede etableret målmand på omkring de 30, er det straks vanskeligere. 

Man skal nemlig ikke undervurdere, hvad et halvt år uden spilletid kan sætte af spor.

– Man kan træne på nok så højt et niveau, men man mister en masse kamptræning. Det vil tage noget tid at indhente, og det er ikke optimalt for en målmand, det er helt sikkert.

Og hvem skal FC København så gå efter? Jesper Christiansen har ikke umiddelbart den oplagte kandidat.

– Kan FCK tiltrække et stort, dansk navn, vil det da være at foretrække, men det ser lidt svært ud at hente en spiller fra den hylde. Der er jo Frederik Rønnow, som ville være en god målmand for FCK, men han spiller i Bundesligaen og har jo en fortid i Brøndby – så det bliver svært, fastslår den pensionerede målmand. 

Transfervinduet lukker ved midnat på torsdag. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

FCK henter svensk talent

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Jonas Wind til danskerklub?

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Supercomputer: De vinder VM

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Sat til salg – så dyr er han

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Klar melding fra Thomas Gravesen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’