Ekspert ikke i tvivl: Kom i sving, FC København!

FC København skal se at få hentet en ny målmand, lyder det klare budskab fra Tipsbladets fodboldekspert Jesper Christiansen, der har en fortid som keeper i hovedstadsklubben.



Hvor bliver han af, FC København? 

Det spørgsmål er der formentlig mange FCK-fans, der stiller hinanden i øjeblikket, og manden, der efterlyses i den danske mesterklub, er en målmand.

Kamil Grabara smutter til Wolfsburg til sommer, og Theo Sander er langtidsskadet, så FC København bør være seriøst i markedet efter en målmand. Samtidig kan sportsdirektør Peter Christiansen konstatere, at uret tikker, og at der er under en uge tilbage af transfervinduet.

Det er dog ikke noget at gøre – FCK-bossen skal hente en keeper inden deadline. Det fastslår Tipsbladets fodboldekspert Jesper Christiansen, der som bekendt har en fortid som målmand i FC København.

– Det er 100 procent sikkert, at FC København skal have en ny målmand. Jeg er slet ikke i tvivl om, at “PC” har travlt, og jeg er sikker på, han er forberedt. De er på sagen, og i min verden kan de ikke komme uden om at hente en backup til Grabara, siger Jesper Christiansen.

Umiddelbart er der to scenarier i spil for Peter Christiansen.

Enten skal FCK-bossen hive den tykke tegnedreng op af inderlommen og hente et stort keepernavn, som kan tage over efter Kamil Grabara til sommer. Eller også skal “løverne” gå efter en mere rendyrket reserve, hvis opgave udelukkende bliver at træde til, hvis lokummet brænder i den kommende halvsæson. I så fald vil en lejeaftale være oplagt.

Jesper Christiansen mener, at FCK bør kigge efter et stort navn.

– Kunne man få overtalt en afløser for Grabara til at komme allerede, vil det være klart at foretrække – også selv om han skal stå i skyggen af Grabara i et halvt år. Men det kan selvfølgelig blive vanskeligt at hente en målmand på den hylde, som skal acceptere at være reserve i et halvt år, siger den tidligere FCK-keeper og tilføjer:

– Det har meget med alder at gøre. Hvis man er en yngre målmand, og man ser FCK som det perfekte skifte, ville jeg personligt ikke have tøvet med at hive de fire-fem måneder ud af kalenderen. Er man en allerede etableret målmand på omkring de 30, er det straks vanskeligere. 

Man skal nemlig ikke undervurdere, hvad et halvt år uden spilletid kan sætte af spor.

– Man kan træne på nok så højt et niveau, men man mister en masse kamptræning. Det vil tage noget tid at indhente, og det er ikke optimalt for en målmand, det er helt sikkert.

Og hvem skal FC København så gå efter? Jesper Christiansen har ikke umiddelbart den oplagte kandidat.

– Kan FCK tiltrække et stort, dansk navn, vil det da være at foretrække, men det ser lidt svært ud at hente en spiller fra den hylde. Der er jo Frederik Rønnow, som ville være en god målmand for FCK, men han spiller i Bundesligaen og har jo en fortid i Brøndby – så det bliver svært, fastslår den pensionerede målmand. 

Transfervinduet lukker ved midnat på torsdag. 





Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub




LIVE

TransferLIVE: Præsenteret i FC København

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Verdensstjernes søn landet i København

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Sportschef griner af penge-spørgsmål

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Vil undgå Bendtner-stunt

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Topscorer færdig

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

På blokken i danskerklub

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Bliver det Chido Obis store chance?

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal

Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’

Døsig danskerdyst i Deutschland

– Vi er pressede

Dansker lyner i Italien

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’