Ekspert ikke i tvivl: Kom i sving, FC København!

FC København skal se at få hentet en ny målmand, lyder det klare budskab fra Tipsbladets fodboldekspert Jesper Christiansen, der har en fortid som keeper i hovedstadsklubben.



Hvor bliver han af, FC København? 

Det spørgsmål er der formentlig mange FCK-fans, der stiller hinanden i øjeblikket, og manden, der efterlyses i den danske mesterklub, er en målmand.

Kamil Grabara smutter til Wolfsburg til sommer, og Theo Sander er langtidsskadet, så FC København bør være seriøst i markedet efter en målmand. Samtidig kan sportsdirektør Peter Christiansen konstatere, at uret tikker, og at der er under en uge tilbage af transfervinduet.

Det er dog ikke noget at gøre – FCK-bossen skal hente en keeper inden deadline. Det fastslår Tipsbladets fodboldekspert Jesper Christiansen, der som bekendt har en fortid som målmand i FC København.

– Det er 100 procent sikkert, at FC København skal have en ny målmand. Jeg er slet ikke i tvivl om, at “PC” har travlt, og jeg er sikker på, han er forberedt. De er på sagen, og i min verden kan de ikke komme uden om at hente en backup til Grabara, siger Jesper Christiansen.

Umiddelbart er der to scenarier i spil for Peter Christiansen.

Enten skal FCK-bossen hive den tykke tegnedreng op af inderlommen og hente et stort keepernavn, som kan tage over efter Kamil Grabara til sommer. Eller også skal “løverne” gå efter en mere rendyrket reserve, hvis opgave udelukkende bliver at træde til, hvis lokummet brænder i den kommende halvsæson. I så fald vil en lejeaftale være oplagt.

Jesper Christiansen mener, at FCK bør kigge efter et stort navn.

– Kunne man få overtalt en afløser for Grabara til at komme allerede, vil det være klart at foretrække – også selv om han skal stå i skyggen af Grabara i et halvt år. Men det kan selvfølgelig blive vanskeligt at hente en målmand på den hylde, som skal acceptere at være reserve i et halvt år, siger den tidligere FCK-keeper og tilføjer:

– Det har meget med alder at gøre. Hvis man er en yngre målmand, og man ser FCK som det perfekte skifte, ville jeg personligt ikke have tøvet med at hive de fire-fem måneder ud af kalenderen. Er man en allerede etableret målmand på omkring de 30, er det straks vanskeligere. 

Man skal nemlig ikke undervurdere, hvad et halvt år uden spilletid kan sætte af spor.

– Man kan træne på nok så højt et niveau, men man mister en masse kamptræning. Det vil tage noget tid at indhente, og det er ikke optimalt for en målmand, det er helt sikkert.

Og hvem skal FC København så gå efter? Jesper Christiansen har ikke umiddelbart den oplagte kandidat.

– Kan FCK tiltrække et stort, dansk navn, vil det da være at foretrække, men det ser lidt svært ud at hente en spiller fra den hylde. Der er jo Frederik Rønnow, som ville være en god målmand for FCK, men han spiller i Bundesligaen og har jo en fortid i Brøndby – så det bliver svært, fastslår den pensionerede målmand. 

Transfervinduet lukker ved midnat på torsdag. 



Freiburg nupper pokalsejr

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

– Brøndby er chanceløse

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Nu er han gratis – på vej til OB?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Har I tabt sutten, Brøndby?

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Endelig godt nyt

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FC København-profil ude med sygdom

Thorups afløser stopper efter fem måneder

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Skidt melding

Storklub meldes interesseret

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Steve Cooper laver én ændring

Viborg-boss afviser norsk storklub

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball