Ekspert kritiserer FCK’er: Ikke opgaven voksen

Theo Sander har fået chancen i FC Københavns seneste to Superliga-kampe, men Viaplay-ekspert Peter Sørensen tror ikke på, at den 19-årige keeper fortsætter med at være førstevalg hos "Løverne" særligt længe endnu.



Konkurrencen på målmandspositionen i FC København er blevet ekstra interessant, efter at Jacob Neestrup har valgt at give Theo Sander chancen i stedet for Nathan Trott. 

Den 19-årige keeper har stået mellem stængerne i FC Københavns seneste to Superliga-kampe mod AGF og Lyngby Boldklub, men ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen er Theo Sander næppe førstevalg særligt længe endnu.

– Neestrup var jo i vores studie i Aarhus inden kampen mod AGF for et par uger siden, og der synes jeg, at hans analyse igen er præcis. At der havde været alt for mange fejl i forsvaret, og at det var et langt større problem end deres for ringe effektivitet oppe foran, siger Peter Sørensen og fortsætter:

– Den konklusion, han så drog på baggrund af sin analyse, det var, at nu skiftede han simpelthen sin målmand ud; at Nathan Trott havde taget for lidt for længe, og at de havde en god reserve, som nu kom ind. Det er en hård beslutning. Jeg er helt enig i analysen, men jeg er uenig i konklusionen. For jeg mener ikke, at Theo Sander – på trods af den erfaring, som vi taler om, at han har fra AaB – er det rigtige sted, i forhold til at kunne gå ind og løfte den opgave, som det er at være målmand for FC København.

– For den erfaring, han har fra AaB, er ikke nogen god erfaring. Det er snarere en erfaring, der peger i retning af, at han ikke er god nok. Og uanset hvor ung og talentfuld, han er, så bliver man nødt til at vurdere på baggrund af det, man ser i kampene, for vores vedkommende, og det, vi så i AaB, det var langt, langt fra godt nok. 

Ifølge Peter Sørensen leverede Theo Sander en rigtig fin præstation i 1-1-kampen mod AGF. I søndagens 2-1-sejr over Lyngby var historien dog en anden, mener Viaplay-eksperten. 

– I sin anden kamp laver han så et kæmpe drop. Og det er faktisk det, jeg har set, det må jeg sige. Jeg har ikke set ham træne. Men det, jeg har set, er en målmand, der ikke er opgaven voksen. For nu bare at sige det, som det er.

– Det vil ikke undre mig, at Nathan Trott kommer til at stå i slutningen (af efterårssæsonen, red.). De har jo også to kampe mod Kolding (i pokalturneringen, red.), og der han sagtens komme til at stå. Så tror jeg, at tavlen er vasket ren, og så får vi at se, hvem der er bedst i opstarten. Og der tror jeg, at Trott vil vise sig at være den bedste målmand, lyder det afslutningsvist fra Peter Sørensen. 

FC Københavns næste kamp er i Conference League torsdag klokken 18.45 mod Dinamo Minsk. Opgøret afvikles i Aserbajdsjan. 





Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt




LIVE

LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Josip Radošević på samtlige forsider

FC København – FC Fredericia

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Millionregn over FC Midtjylland

Topchef får nyt job i FCK

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Randers FC – Silkeborg IF

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Protesterer efter dansk drømmekamp

Afslører vild transfer-historie

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Benhård Brian Riemer-melding

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Barcelona – Rayo Vallecano

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

“Ingen er uerstattelige”

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

FC København-talent har truffet stor beslutning

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Så blev det officielt

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

‘Det er dramatisk!’

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag