Konkurrencen på målmandspositionen i FC København er blevet ekstra interessant, efter at Jacob Neestrup har valgt at give Theo Sander chancen i stedet for Nathan Trott.
Den 19-årige keeper har stået mellem stængerne i FC Københavns seneste to Superliga-kampe mod AGF og Lyngby Boldklub, men ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen er Theo Sander næppe førstevalg særligt længe endnu.
– Neestrup var jo i vores studie i Aarhus inden kampen mod AGF for et par uger siden, og der synes jeg, at hans analyse igen er præcis. At der havde været alt for mange fejl i forsvaret, og at det var et langt større problem end deres for ringe effektivitet oppe foran, siger Peter Sørensen og fortsætter:
– Den konklusion, han så drog på baggrund af sin analyse, det var, at nu skiftede han simpelthen sin målmand ud; at Nathan Trott havde taget for lidt for længe, og at de havde en god reserve, som nu kom ind. Det er en hård beslutning. Jeg er helt enig i analysen, men jeg er uenig i konklusionen. For jeg mener ikke, at Theo Sander – på trods af den erfaring, som vi taler om, at han har fra AaB – er det rigtige sted, i forhold til at kunne gå ind og løfte den opgave, som det er at være målmand for FC København.
– For den erfaring, han har fra AaB, er ikke nogen god erfaring. Det er snarere en erfaring, der peger i retning af, at han ikke er god nok. Og uanset hvor ung og talentfuld, han er, så bliver man nødt til at vurdere på baggrund af det, man ser i kampene, for vores vedkommende, og det, vi så i AaB, det var langt, langt fra godt nok.
Ifølge Peter Sørensen leverede Theo Sander en rigtig fin præstation i 1-1-kampen mod AGF. I søndagens 2-1-sejr over Lyngby var historien dog en anden, mener Viaplay-eksperten.
– I sin anden kamp laver han så et kæmpe drop. Og det er faktisk det, jeg har set, det må jeg sige. Jeg har ikke set ham træne. Men det, jeg har set, er en målmand, der ikke er opgaven voksen. For nu bare at sige det, som det er.
– Det vil ikke undre mig, at Nathan Trott kommer til at stå i slutningen (af efterårssæsonen, red.). De har jo også to kampe mod Kolding (i pokalturneringen, red.), og der han sagtens komme til at stå. Så tror jeg, at tavlen er vasket ren, og så får vi at se, hvem der er bedst i opstarten. Og der tror jeg, at Trott vil vise sig at være den bedste målmand, lyder det afslutningsvist fra Peter Sørensen.
FC Københavns næste kamp er i Conference League torsdag klokken 18.45 mod Dinamo Minsk. Opgøret afvikles i Aserbajdsjan.
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
I chok over Nicolai Poulsen
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
Varsler straf til Dortmund-stjerne
Salah har undskyldt
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
AFSLØRING