Ekspert kritiserer FCK’er: Ikke opgaven voksen

Theo Sander har fået chancen i FC Københavns seneste to Superliga-kampe, men Viaplay-ekspert Peter Sørensen tror ikke på, at den 19-årige keeper fortsætter med at være førstevalg hos "Løverne" særligt længe endnu.



Konkurrencen på målmandspositionen i FC København er blevet ekstra interessant, efter at Jacob Neestrup har valgt at give Theo Sander chancen i stedet for Nathan Trott. 

Den 19-årige keeper har stået mellem stængerne i FC Københavns seneste to Superliga-kampe mod AGF og Lyngby Boldklub, men ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen er Theo Sander næppe førstevalg særligt længe endnu.

– Neestrup var jo i vores studie i Aarhus inden kampen mod AGF for et par uger siden, og der synes jeg, at hans analyse igen er præcis. At der havde været alt for mange fejl i forsvaret, og at det var et langt større problem end deres for ringe effektivitet oppe foran, siger Peter Sørensen og fortsætter:

– Den konklusion, han så drog på baggrund af sin analyse, det var, at nu skiftede han simpelthen sin målmand ud; at Nathan Trott havde taget for lidt for længe, og at de havde en god reserve, som nu kom ind. Det er en hård beslutning. Jeg er helt enig i analysen, men jeg er uenig i konklusionen. For jeg mener ikke, at Theo Sander – på trods af den erfaring, som vi taler om, at han har fra AaB – er det rigtige sted, i forhold til at kunne gå ind og løfte den opgave, som det er at være målmand for FC København.

– For den erfaring, han har fra AaB, er ikke nogen god erfaring. Det er snarere en erfaring, der peger i retning af, at han ikke er god nok. Og uanset hvor ung og talentfuld, han er, så bliver man nødt til at vurdere på baggrund af det, man ser i kampene, for vores vedkommende, og det, vi så i AaB, det var langt, langt fra godt nok. 

Ifølge Peter Sørensen leverede Theo Sander en rigtig fin præstation i 1-1-kampen mod AGF. I søndagens 2-1-sejr over Lyngby var historien dog en anden, mener Viaplay-eksperten. 

– I sin anden kamp laver han så et kæmpe drop. Og det er faktisk det, jeg har set, det må jeg sige. Jeg har ikke set ham træne. Men det, jeg har set, er en målmand, der ikke er opgaven voksen. For nu bare at sige det, som det er.

– Det vil ikke undre mig, at Nathan Trott kommer til at stå i slutningen (af efterårssæsonen, red.). De har jo også to kampe mod Kolding (i pokalturneringen, red.), og der han sagtens komme til at stå. Så tror jeg, at tavlen er vasket ren, og så får vi at se, hvem der er bedst i opstarten. Og der tror jeg, at Trott vil vise sig at være den bedste målmand, lyder det afslutningsvist fra Peter Sørensen. 

FC Københavns næste kamp er i Conference League torsdag klokken 18.45 mod Dinamo Minsk. Opgøret afvikles i Aserbajdsjan. 





LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Andreas Christensen afviser tilbud

Stjernetræner spøger i Real Madrid



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt