Konkurrencen på målmandspositionen i FC København er blevet ekstra interessant, efter at Jacob Neestrup har valgt at give Theo Sander chancen i stedet for Nathan Trott.
Den 19-årige keeper har stået mellem stængerne i FC Københavns seneste to Superliga-kampe mod AGF og Lyngby Boldklub, men ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen er Theo Sander næppe førstevalg særligt længe endnu.
– Neestrup var jo i vores studie i Aarhus inden kampen mod AGF for et par uger siden, og der synes jeg, at hans analyse igen er præcis. At der havde været alt for mange fejl i forsvaret, og at det var et langt større problem end deres for ringe effektivitet oppe foran, siger Peter Sørensen og fortsætter:
– Den konklusion, han så drog på baggrund af sin analyse, det var, at nu skiftede han simpelthen sin målmand ud; at Nathan Trott havde taget for lidt for længe, og at de havde en god reserve, som nu kom ind. Det er en hård beslutning. Jeg er helt enig i analysen, men jeg er uenig i konklusionen. For jeg mener ikke, at Theo Sander – på trods af den erfaring, som vi taler om, at han har fra AaB – er det rigtige sted, i forhold til at kunne gå ind og løfte den opgave, som det er at være målmand for FC København.
– For den erfaring, han har fra AaB, er ikke nogen god erfaring. Det er snarere en erfaring, der peger i retning af, at han ikke er god nok. Og uanset hvor ung og talentfuld, han er, så bliver man nødt til at vurdere på baggrund af det, man ser i kampene, for vores vedkommende, og det, vi så i AaB, det var langt, langt fra godt nok.
Ifølge Peter Sørensen leverede Theo Sander en rigtig fin præstation i 1-1-kampen mod AGF. I søndagens 2-1-sejr over Lyngby var historien dog en anden, mener Viaplay-eksperten.
– I sin anden kamp laver han så et kæmpe drop. Og det er faktisk det, jeg har set, det må jeg sige. Jeg har ikke set ham træne. Men det, jeg har set, er en målmand, der ikke er opgaven voksen. For nu bare at sige det, som det er.
– Det vil ikke undre mig, at Nathan Trott kommer til at stå i slutningen (af efterårssæsonen, red.). De har jo også to kampe mod Kolding (i pokalturneringen, red.), og der han sagtens komme til at stå. Så tror jeg, at tavlen er vasket ren, og så får vi at se, hvem der er bedst i opstarten. Og der tror jeg, at Trott vil vise sig at være den bedste målmand, lyder det afslutningsvist fra Peter Sørensen.
FC Københavns næste kamp er i Conference League torsdag klokken 18.45 mod Dinamo Minsk. Opgøret afvikles i Aserbajdsjan.
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
Hård kritik af FC København-stjerne
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
MEDIE
Manchester United rasende
MEDIE
FCK-flop flopper igen – transfer meldes død
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
Albert Grønbæk skifter agent
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
NYHEDER