Konkurrencen på målmandspositionen i FC København er blevet ekstra interessant, efter at Jacob Neestrup har valgt at give Theo Sander chancen i stedet for Nathan Trott.
Den 19-årige keeper har stået mellem stængerne i FC Københavns seneste to Superliga-kampe mod AGF og Lyngby Boldklub, men ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen er Theo Sander næppe førstevalg særligt længe endnu.
– Neestrup var jo i vores studie i Aarhus inden kampen mod AGF for et par uger siden, og der synes jeg, at hans analyse igen er præcis. At der havde været alt for mange fejl i forsvaret, og at det var et langt større problem end deres for ringe effektivitet oppe foran, siger Peter Sørensen og fortsætter:
– Den konklusion, han så drog på baggrund af sin analyse, det var, at nu skiftede han simpelthen sin målmand ud; at Nathan Trott havde taget for lidt for længe, og at de havde en god reserve, som nu kom ind. Det er en hård beslutning. Jeg er helt enig i analysen, men jeg er uenig i konklusionen. For jeg mener ikke, at Theo Sander – på trods af den erfaring, som vi taler om, at han har fra AaB – er det rigtige sted, i forhold til at kunne gå ind og løfte den opgave, som det er at være målmand for FC København.
– For den erfaring, han har fra AaB, er ikke nogen god erfaring. Det er snarere en erfaring, der peger i retning af, at han ikke er god nok. Og uanset hvor ung og talentfuld, han er, så bliver man nødt til at vurdere på baggrund af det, man ser i kampene, for vores vedkommende, og det, vi så i AaB, det var langt, langt fra godt nok.
Ifølge Peter Sørensen leverede Theo Sander en rigtig fin præstation i 1-1-kampen mod AGF. I søndagens 2-1-sejr over Lyngby var historien dog en anden, mener Viaplay-eksperten.
– I sin anden kamp laver han så et kæmpe drop. Og det er faktisk det, jeg har set, det må jeg sige. Jeg har ikke set ham træne. Men det, jeg har set, er en målmand, der ikke er opgaven voksen. For nu bare at sige det, som det er.
– Det vil ikke undre mig, at Nathan Trott kommer til at stå i slutningen (af efterårssæsonen, red.). De har jo også to kampe mod Kolding (i pokalturneringen, red.), og der han sagtens komme til at stå. Så tror jeg, at tavlen er vasket ren, og så får vi at se, hvem der er bedst i opstarten. Og der tror jeg, at Trott vil vise sig at være den bedste målmand, lyder det afslutningsvist fra Peter Sørensen.
FC Københavns næste kamp er i Conference League torsdag klokken 18.45 mod Dinamo Minsk. Opgøret afvikles i Aserbajdsjan.
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
OPTAKT
Silkeborg IF – AGF
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
– Den her sidder dybt i sjælen
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
INTERVIEW
Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
MEDIE
Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
TOPNYHED
FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
EKSKLUSIVT
Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
NYHEDER
– Korthuset er væltet
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Stor bekymring inden VM
DAGENS SPILFORSLAG
Lokalderby i Valencia lugter af mål
Danmark udspiller Sverige i VM-optakt
Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber
INTERVIEW
Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!
NYHEDER