Konkurrencen på målmandspositionen i FC København er blevet ekstra interessant, efter at Jacob Neestrup har valgt at give Theo Sander chancen i stedet for Nathan Trott.
Den 19-årige keeper har stået mellem stængerne i FC Københavns seneste to Superliga-kampe mod AGF og Lyngby Boldklub, men ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen er Theo Sander næppe førstevalg særligt længe endnu.
– Neestrup var jo i vores studie i Aarhus inden kampen mod AGF for et par uger siden, og der synes jeg, at hans analyse igen er præcis. At der havde været alt for mange fejl i forsvaret, og at det var et langt større problem end deres for ringe effektivitet oppe foran, siger Peter Sørensen og fortsætter:
– Den konklusion, han så drog på baggrund af sin analyse, det var, at nu skiftede han simpelthen sin målmand ud; at Nathan Trott havde taget for lidt for længe, og at de havde en god reserve, som nu kom ind. Det er en hård beslutning. Jeg er helt enig i analysen, men jeg er uenig i konklusionen. For jeg mener ikke, at Theo Sander – på trods af den erfaring, som vi taler om, at han har fra AaB – er det rigtige sted, i forhold til at kunne gå ind og løfte den opgave, som det er at være målmand for FC København.
– For den erfaring, han har fra AaB, er ikke nogen god erfaring. Det er snarere en erfaring, der peger i retning af, at han ikke er god nok. Og uanset hvor ung og talentfuld, han er, så bliver man nødt til at vurdere på baggrund af det, man ser i kampene, for vores vedkommende, og det, vi så i AaB, det var langt, langt fra godt nok.
Ifølge Peter Sørensen leverede Theo Sander en rigtig fin præstation i 1-1-kampen mod AGF. I søndagens 2-1-sejr over Lyngby var historien dog en anden, mener Viaplay-eksperten.
– I sin anden kamp laver han så et kæmpe drop. Og det er faktisk det, jeg har set, det må jeg sige. Jeg har ikke set ham træne. Men det, jeg har set, er en målmand, der ikke er opgaven voksen. For nu bare at sige det, som det er.
– Det vil ikke undre mig, at Nathan Trott kommer til at stå i slutningen (af efterårssæsonen, red.). De har jo også to kampe mod Kolding (i pokalturneringen, red.), og der han sagtens komme til at stå. Så tror jeg, at tavlen er vasket ren, og så får vi at se, hvem der er bedst i opstarten. Og der tror jeg, at Trott vil vise sig at være den bedste målmand, lyder det afslutningsvist fra Peter Sørensen.
FC Københavns næste kamp er i Conference League torsdag klokken 18.45 mod Dinamo Minsk. Opgøret afvikles i Aserbajdsjan.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
MEDIE
Bundesliga-klub enig med dansker
NYHEDER
Nu taler Messi
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
OPTAKT
Viborg FF – OB
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
Han er VM’s bedste spiller
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
TOPNYHED