Ekspert kritiserer FCK’er: Ikke opgaven voksen

Theo Sander har fået chancen i FC Københavns seneste to Superliga-kampe, men Viaplay-ekspert Peter Sørensen tror ikke på, at den 19-årige keeper fortsætter med at være førstevalg hos "Løverne" særligt længe endnu.



Konkurrencen på målmandspositionen i FC København er blevet ekstra interessant, efter at Jacob Neestrup har valgt at give Theo Sander chancen i stedet for Nathan Trott. 

Den 19-årige keeper har stået mellem stængerne i FC Københavns seneste to Superliga-kampe mod AGF og Lyngby Boldklub, men ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen er Theo Sander næppe førstevalg særligt længe endnu.

– Neestrup var jo i vores studie i Aarhus inden kampen mod AGF for et par uger siden, og der synes jeg, at hans analyse igen er præcis. At der havde været alt for mange fejl i forsvaret, og at det var et langt større problem end deres for ringe effektivitet oppe foran, siger Peter Sørensen og fortsætter:

– Den konklusion, han så drog på baggrund af sin analyse, det var, at nu skiftede han simpelthen sin målmand ud; at Nathan Trott havde taget for lidt for længe, og at de havde en god reserve, som nu kom ind. Det er en hård beslutning. Jeg er helt enig i analysen, men jeg er uenig i konklusionen. For jeg mener ikke, at Theo Sander – på trods af den erfaring, som vi taler om, at han har fra AaB – er det rigtige sted, i forhold til at kunne gå ind og løfte den opgave, som det er at være målmand for FC København.

– For den erfaring, han har fra AaB, er ikke nogen god erfaring. Det er snarere en erfaring, der peger i retning af, at han ikke er god nok. Og uanset hvor ung og talentfuld, han er, så bliver man nødt til at vurdere på baggrund af det, man ser i kampene, for vores vedkommende, og det, vi så i AaB, det var langt, langt fra godt nok. 

Ifølge Peter Sørensen leverede Theo Sander en rigtig fin præstation i 1-1-kampen mod AGF. I søndagens 2-1-sejr over Lyngby var historien dog en anden, mener Viaplay-eksperten. 

– I sin anden kamp laver han så et kæmpe drop. Og det er faktisk det, jeg har set, det må jeg sige. Jeg har ikke set ham træne. Men det, jeg har set, er en målmand, der ikke er opgaven voksen. For nu bare at sige det, som det er.

– Det vil ikke undre mig, at Nathan Trott kommer til at stå i slutningen (af efterårssæsonen, red.). De har jo også to kampe mod Kolding (i pokalturneringen, red.), og der han sagtens komme til at stå. Så tror jeg, at tavlen er vasket ren, og så får vi at se, hvem der er bedst i opstarten. Og der tror jeg, at Trott vil vise sig at være den bedste målmand, lyder det afslutningsvist fra Peter Sørensen. 

FC Københavns næste kamp er i Conference League torsdag klokken 18.45 mod Dinamo Minsk. Opgøret afvikles i Aserbajdsjan. 





‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Derfor var Moukoko vraget

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Snestorm kan udfordre OB

Godt nyt – nu er han landet i København

Hård dom: Kuldsejlet forhold

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Randers FC – Vejle Boldklub

United-ejer giver offentlig undskyldning

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Sean Dyche fyret

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Afviser Anderlecht



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Hård dom over Franks fremtid

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Liverpool tager smal sejr

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

James Milner tangerer vild Premier League-rekord