Ekspert kritiserer VAR-debut – men bakker op om systemet

AC Horsens blev uretfærdigt ramt af VAR, mener Poul Hansen, som dog ser en god fremtid for systemet.



Bjarke Jacobsen fra AC Horsens skrev et lille stykke superligahistorie, da han i weekenden blev den første spiller på dansk grund til at blive udvist ved brug af VAR-systemet.

Dommer Jakob Sundberg vurderede i første omgang Jacobsens tackling på en Randers-spiller til et gult kort, men et tjek med VAR ude på sidelinjen bagefter ændrede det til et direkte rødt kort for en stempling.

TV3 Sports fodboldekspert Poul Hansen kommenterede kampen, og han mener, at VAR stak snuden for langt frem i situationen.

– Jeg synes ikke, det levede op til kriterierne om, at det skal være klart og åbenlyst, før VAR går ind. For sådan så jeg ikke tacklingen, siger han.

– Jeg kan i slowmotion godt se, at han rammer ham på skinnebenet, men det var i hvert fald ikke med forsæt. Dommeren stod utrolig godt placeret, så det kom bag på mig, at den blev taget op.

– Når dommeren står så tæt på, og han ser situationen, så synes jeg ikke, VAR skal træde ind der. Det skal være mere åbenlyst for mig.

Udvisningen kom i 77. minut, hvor hjemmeholdet Horsens var kommet bagud 0-1. Det hele endte med en sejr til Randers på 3-0.

Se dommen i videoen øverst i artiklen. 

Horsens nye cheftræner, Jonas Dal, var efter kampen ikke imponeret over brugen af det nyindførte system.

– Hvis det var et rødt kort, så kommer der til at være mange røde kort, sagde han i studiet hos TV3 Sport.

Det er da også meget tænkeligt, at flere hold end normalt kommer til at slutte med færre spillere på banen, mener Poul Hansen. Og der kommer formentlig også flere straffespark.

– Det tror jeg. Det er normalt så svært med situationer med hånd på bolden eller spillere, som holder i hinanden, og det er vel også på grund af det, at VAR er kommet til. Det vil vi gerne have ud, og der er VAR en kæmpe hjælp, siger han.

– Og det vil ikke gøre mig noget, at der kommer flere røde kort for eksempel, for så fanger man de der ting. Idéen bag VAR er god.

Selv om han var uenig i udvisningen af Bjarke Jacobsen, så mener Hansen, at VAR er en god ting i dansk fodbold.

I kampen mellem Brøndby og FC Nordsjælland opstod der en situation, hvor FCN nåede et kontraangreb og var tæt på at score, inden et muligt straffespark til Brøndby i den anden ende blev set igennem.

Nu scorede FCN ikke, og Brøndby fik ikke straffesparket, men det er den slags situationer, som fodboldfans frygter.

– Det er jo skrækscenariet, hvis det sker som i Brøndby-FC Nordsjælland, men det sker i så få promiller, at VAR er berettiget alligevel, lyder det fra Poul Hansen.

– Jeg ser ingen gode argumenter for, at det ikke skal være der.

/ritzau/





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansker skifter til tysk traditionsklub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Her er Tysklands vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Jordan – Argentina

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Panama – England



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kroatien – Ghana

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag