Ekspert kritiserer VAR-debut – men bakker op om systemet

AC Horsens blev uretfærdigt ramt af VAR, mener Poul Hansen, som dog ser en god fremtid for systemet.



Bjarke Jacobsen fra AC Horsens skrev et lille stykke superligahistorie, da han i weekenden blev den første spiller på dansk grund til at blive udvist ved brug af VAR-systemet.

Dommer Jakob Sundberg vurderede i første omgang Jacobsens tackling på en Randers-spiller til et gult kort, men et tjek med VAR ude på sidelinjen bagefter ændrede det til et direkte rødt kort for en stempling.

TV3 Sports fodboldekspert Poul Hansen kommenterede kampen, og han mener, at VAR stak snuden for langt frem i situationen.

– Jeg synes ikke, det levede op til kriterierne om, at det skal være klart og åbenlyst, før VAR går ind. For sådan så jeg ikke tacklingen, siger han.

– Jeg kan i slowmotion godt se, at han rammer ham på skinnebenet, men det var i hvert fald ikke med forsæt. Dommeren stod utrolig godt placeret, så det kom bag på mig, at den blev taget op.

– Når dommeren står så tæt på, og han ser situationen, så synes jeg ikke, VAR skal træde ind der. Det skal være mere åbenlyst for mig.

Udvisningen kom i 77. minut, hvor hjemmeholdet Horsens var kommet bagud 0-1. Det hele endte med en sejr til Randers på 3-0.

Se dommen i videoen øverst i artiklen. 

Horsens nye cheftræner, Jonas Dal, var efter kampen ikke imponeret over brugen af det nyindførte system.

– Hvis det var et rødt kort, så kommer der til at være mange røde kort, sagde han i studiet hos TV3 Sport.

Det er da også meget tænkeligt, at flere hold end normalt kommer til at slutte med færre spillere på banen, mener Poul Hansen. Og der kommer formentlig også flere straffespark.

– Det tror jeg. Det er normalt så svært med situationer med hånd på bolden eller spillere, som holder i hinanden, og det er vel også på grund af det, at VAR er kommet til. Det vil vi gerne have ud, og der er VAR en kæmpe hjælp, siger han.

– Og det vil ikke gøre mig noget, at der kommer flere røde kort for eksempel, for så fanger man de der ting. Idéen bag VAR er god.

Selv om han var uenig i udvisningen af Bjarke Jacobsen, så mener Hansen, at VAR er en god ting i dansk fodbold.

I kampen mellem Brøndby og FC Nordsjælland opstod der en situation, hvor FCN nåede et kontraangreb og var tæt på at score, inden et muligt straffespark til Brøndby i den anden ende blev set igennem.

Nu scorede FCN ikke, og Brøndby fik ikke straffesparket, men det er den slags situationer, som fodboldfans frygter.

– Det er jo skrækscenariet, hvis det sker som i Brøndby-FC Nordsjælland, men det sker i så få promiller, at VAR er berettiget alligevel, lyder det fra Poul Hansen.

– Jeg ser ingen gode argumenter for, at det ikke skal være der.

/ritzau/





Snød FC København for keeper




LIVE

TransferLIVE: Dansk duo er færdig

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Klar for FC København

Frankrig – England

‘Horsens var et helvede’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Spanien har et ekstra øje på Messi

Tuchel føler “den største smerte af alle”

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked