Bjarke Jacobsen fra AC Horsens skrev et lille stykke superligahistorie, da han i weekenden blev den første spiller på dansk grund til at blive udvist ved brug af VAR-systemet.
Dommer Jakob Sundberg vurderede i første omgang Jacobsens tackling på en Randers-spiller til et gult kort, men et tjek med VAR ude på sidelinjen bagefter ændrede det til et direkte rødt kort for en stempling.
TV3 Sports fodboldekspert Poul Hansen kommenterede kampen, og han mener, at VAR stak snuden for langt frem i situationen.
– Jeg synes ikke, det levede op til kriterierne om, at det skal være klart og åbenlyst, før VAR går ind. For sådan så jeg ikke tacklingen, siger han.
– Jeg kan i slowmotion godt se, at han rammer ham på skinnebenet, men det var i hvert fald ikke med forsæt. Dommeren stod utrolig godt placeret, så det kom bag på mig, at den blev taget op.
– Når dommeren står så tæt på, og han ser situationen, så synes jeg ikke, VAR skal træde ind der. Det skal være mere åbenlyst for mig.
Udvisningen kom i 77. minut, hvor hjemmeholdet Horsens var kommet bagud 0-1. Det hele endte med en sejr til Randers på 3-0.
Se dommen i videoen øverst i artiklen.
Horsens nye cheftræner, Jonas Dal, var efter kampen ikke imponeret over brugen af det nyindførte system.
– Hvis det var et rødt kort, så kommer der til at være mange røde kort, sagde han i studiet hos TV3 Sport.
Det er da også meget tænkeligt, at flere hold end normalt kommer til at slutte med færre spillere på banen, mener Poul Hansen. Og der kommer formentlig også flere straffespark.
– Det tror jeg. Det er normalt så svært med situationer med hånd på bolden eller spillere, som holder i hinanden, og det er vel også på grund af det, at VAR er kommet til. Det vil vi gerne have ud, og der er VAR en kæmpe hjælp, siger han.
– Og det vil ikke gøre mig noget, at der kommer flere røde kort for eksempel, for så fanger man de der ting. Idéen bag VAR er god.
Selv om han var uenig i udvisningen af Bjarke Jacobsen, så mener Hansen, at VAR er en god ting i dansk fodbold.
I kampen mellem Brøndby og FC Nordsjælland opstod der en situation, hvor FCN nåede et kontraangreb og var tæt på at score, inden et muligt straffespark til Brøndby i den anden ende blev set igennem.
Nu scorede FCN ikke, og Brøndby fik ikke straffesparket, men det er den slags situationer, som fodboldfans frygter.
– Det er jo skrækscenariet, hvis det sker som i Brøndby-FC Nordsjælland, men det sker i så få promiller, at VAR er berettiget alligevel, lyder det fra Poul Hansen.
– Jeg ser ingen gode argumenter for, at det ikke skal være der.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kræver 745 millioner for United-emne
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Ny melding om fremtiden
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
Henter FC København-spiller
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
Kæk Wass: Han filmede!
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
