Ekspert: Lyngby er favorit til at rykke ned nu

Der er mørke udsigter for Lyngby, som søndag tabte med 2-4 til Superliga-bundproppen Hvidovre.



Lyngby sluttede efterårssæsonen godt af med en 2-0-sejr over Silkeborg, men efter vinterpausen er klubben løbet ind i tre nederlag i træk. Samtidig har man skilt sig af med Magne Hoseth som cheftræner efter bare to af kampene.

I det hele taget er det en udvikling, som den tidligere landsholdsspiller og nuværende fodboldekspert Lars Jacobsen ser lyst på. Det fortæller han om på Discovery+.

– De har misset nogle ting omkring ansættelsen af Magne Hoseth, når det skal komme til et brud så tidligt. Det er katastrofalt for Lyngby, og det betaler de jo prisen for lige nu. Jeg er også nødt til at sige, at når man går ud og spiller mod Hvidovre, som vi jo allesammen har dømt nede igennem længere tid, siger han og fortsætter:

– Du fører med 2-0 på hjemmebane og ender med at tabe med 2-4, så er der lige pludselig et mentalt aspekt. Du får lagt oveni, at der er nogle Lyngby-spillere, der ikke længere tror, at de kan vinde fodboldkampe. Det er jo sådan en mavepuster af rang, at du taber til rækkens absolut dårligste hold på den måde på hjemmebane efter at have ført med 2-0. Den er ikke god, fortæller Jacobsen.

Når det kommer til, hvem der er favorit til at rykke ud af Superligaen lige nu, så kommer svaret med det samme.

– Det er Hvidovre og Lyngby. Det er det, fordi jeg ser på et Vejle-hold, der længe har set solide ud. De skal nok få deres point. De kommer til at skrabe sammen. Lyngby kan godt blive det hold, hvor det går fuldstændig i stå. Så må vi se, hvad der ender med at ske i Randers, som også godt kan blive trukket med ind i det. Men lige nu – nu snakker vi øjebliksbilleder – der ser Lyngby da markant svagere ud end Vejle, fastslår Lars Jacobsen.

Ved sin side istemmer EM-helten fra 1992, Flemming Povlsen, at det står til at blive Hvidovre og Lyngby, der rykker ned.

Lyngby er i øjeblikket ét point over nedrykningsstregen, og i næste runde skal de møde FC København på udebane.






Arsenal-dansker vender hjem




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Monsterbud på vej

De jagter Henrik Meister

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Medier sender ham hjem til AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Afslører dansk toptræners millionløn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmper om det samme trænerjob

Iran får grønt lys til VM

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Tottenham henter Liverpool-profil

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Benhård kritik af Danmark

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Barcelona-stjerne får stor hæder