Ekspert: Lyngby er favorit til at rykke ned nu

Der er mørke udsigter for Lyngby, som søndag tabte med 2-4 til Superliga-bundproppen Hvidovre.



Lyngby sluttede efterårssæsonen godt af med en 2-0-sejr over Silkeborg, men efter vinterpausen er klubben løbet ind i tre nederlag i træk. Samtidig har man skilt sig af med Magne Hoseth som cheftræner efter bare to af kampene.

I det hele taget er det en udvikling, som den tidligere landsholdsspiller og nuværende fodboldekspert Lars Jacobsen ser lyst på. Det fortæller han om på Discovery+.

– De har misset nogle ting omkring ansættelsen af Magne Hoseth, når det skal komme til et brud så tidligt. Det er katastrofalt for Lyngby, og det betaler de jo prisen for lige nu. Jeg er også nødt til at sige, at når man går ud og spiller mod Hvidovre, som vi jo allesammen har dømt nede igennem længere tid, siger han og fortsætter:

– Du fører med 2-0 på hjemmebane og ender med at tabe med 2-4, så er der lige pludselig et mentalt aspekt. Du får lagt oveni, at der er nogle Lyngby-spillere, der ikke længere tror, at de kan vinde fodboldkampe. Det er jo sådan en mavepuster af rang, at du taber til rækkens absolut dårligste hold på den måde på hjemmebane efter at have ført med 2-0. Den er ikke god, fortæller Jacobsen.

Når det kommer til, hvem der er favorit til at rykke ud af Superligaen lige nu, så kommer svaret med det samme.

– Det er Hvidovre og Lyngby. Det er det, fordi jeg ser på et Vejle-hold, der længe har set solide ud. De skal nok få deres point. De kommer til at skrabe sammen. Lyngby kan godt blive det hold, hvor det går fuldstændig i stå. Så må vi se, hvad der ender med at ske i Randers, som også godt kan blive trukket med ind i det. Men lige nu – nu snakker vi øjebliksbilleder – der ser Lyngby da markant svagere ud end Vejle, fastslår Lars Jacobsen.

Ved sin side istemmer EM-helten fra 1992, Flemming Povlsen, at det står til at blive Hvidovre og Lyngby, der rykker ned.

Lyngby er i øjeblikket ét point over nedrykningsstregen, og i næste runde skal de møde FC København på udebane.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Horsens kommer tættere på oprykning

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Chok i Wolfsburg

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Tottenham jagter choktransfer

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Raser over Brian Riemer-interview

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Delaney afslører dialog

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil