Lyngby sluttede efterårssæsonen godt af med en 2-0-sejr over Silkeborg, men efter vinterpausen er klubben løbet ind i tre nederlag i træk. Samtidig har man skilt sig af med Magne Hoseth som cheftræner efter bare to af kampene.
I det hele taget er det en udvikling, som den tidligere landsholdsspiller og nuværende fodboldekspert Lars Jacobsen ser lyst på. Det fortæller han om på Discovery+.
– De har misset nogle ting omkring ansættelsen af Magne Hoseth, når det skal komme til et brud så tidligt. Det er katastrofalt for Lyngby, og det betaler de jo prisen for lige nu. Jeg er også nødt til at sige, at når man går ud og spiller mod Hvidovre, som vi jo allesammen har dømt nede igennem længere tid, siger han og fortsætter:
– Du fører med 2-0 på hjemmebane og ender med at tabe med 2-4, så er der lige pludselig et mentalt aspekt. Du får lagt oveni, at der er nogle Lyngby-spillere, der ikke længere tror, at de kan vinde fodboldkampe. Det er jo sådan en mavepuster af rang, at du taber til rækkens absolut dårligste hold på den måde på hjemmebane efter at have ført med 2-0. Den er ikke god, fortæller Jacobsen.
Når det kommer til, hvem der er favorit til at rykke ud af Superligaen lige nu, så kommer svaret med det samme.
– Det er Hvidovre og Lyngby. Det er det, fordi jeg ser på et Vejle-hold, der længe har set solide ud. De skal nok få deres point. De kommer til at skrabe sammen. Lyngby kan godt blive det hold, hvor det går fuldstændig i stå. Så må vi se, hvad der ender med at ske i Randers, som også godt kan blive trukket med ind i det. Men lige nu – nu snakker vi øjebliksbilleder – der ser Lyngby da markant svagere ud end Vejle, fastslår Lars Jacobsen.
Ved sin side istemmer EM-helten fra 1992, Flemming Povlsen, at det står til at blive Hvidovre og Lyngby, der rykker ned.
Lyngby er i øjeblikket ét point over nedrykningsstregen, og i næste runde skal de møde FC København på udebane.
NYHEDER
Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?
TOPNYHED
Vil ikke kunne sige nej til de 3 danske topklubber
INTERVIEW
Overvejede at sige op
TOPNYHED
Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?
TOPNYHED
FC København-transfer går hele verden rundt
NYHEDER
Vender Yussuf Poulsen tilbage til Superligaen?
Afviser Diant Ramaj-bombe
AFSLØRING
Dansk klub får stort beløb efter vild klausul
Her er de tre bedste akademier i Danmark
Medier peger på stort problem for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Lykkelige Bidstrup: ‘Jeg sender et klart signal’
NYHEDER
Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’
Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime
MEDIE
Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd
KARAKTERER
FC Midtjylland-klasse – de to er for vilde!
NYHEDER
Krævet fyret efter nedslagtning
NYHEDER
Opdagede særlig detalje under Runes operation
NYHEDER
Brøndby får bøde på 140.000 kroner
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
HELT VILDT
Jakob Kehlet slagtes i udlandet
HELT VILDT
Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video
NYHEDER
‘Det var exceptionelt’
MEDIE
Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet
STORT INTERVIEW
Ja tak – sensationel dansk succes i udlandet!
Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet
LIGE NU
Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset
TOPNYHED
‘Det var en fejl i transfervinduet’
TOPNYHED
Rasende på Mohamed Salah
NYHEDER
‘Nok den sidste sæson hos FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere dansk kæmpetalent vender hjem
TOPNYHED
Bekymrende nyt fra Vejle
17-årige Karl slår rekord
Dreyer kæmper med Messi om stor pris
EKSKLUSIVT
Voldsom udvikling: Superliga-stjerne ‘eksploderet’
NYHEDER
Brøndby-profil træner ikke med
EKSKLUSIVT
Jacob Rasmussen skuffer: ‘Det sker igen og igen’
NYHEDER
Jakob Michelsen rejser ikke med til Finland
LIGE NU
Stort talent på besøg i Danmark
TOPNYHED
Mike Tullberg: Dét var jeg ikke tilfreds med
Medier: Henrik Pedersens klub truet af straf
Afløser skadede landsholdsstjerner
NYHEDER
Godt nyt
Brøndby kan blive ramt af forbud
Superligachef: Det rammer ikke tv-aftalen
EKSKLUSIVT
Stoppede som 23-årig efter tilbud fra podcastvært
NYHEDER
– Går for langt hvis jeg snakker om det nu
Mørke afbryder turnering – dansker fører
Agent rasede – nu er hun tilbage på landsholdet
HELT VILDT