Ekspert om Brøndby-minus: Dét bliver spændende

Det er ikke overraskende, at Brøndby lige nu har et stort underskud, vurderer sportsøkonom Jesper Jørgensen. Han er dog meget spændt på, hvor Brøndby står om et år.



Et underskud på hele 104,2 millioner kroner.

Det var, hvad Brøndby IF kunne præsentere i deres årsregnskab fra perioden 1. januar 2023 til 30. juni 2024 fredag formiddag. Og det er endda bedre, end hvad klubben selv havde forventet.

Det, der bliver spændende, er, hvor de står henne om 12 måneder. Hvor står de økonomisk og sportsligt om 12 måneder?

Jesper Jørgensen
sportsøkonom, Deloitte

Det store minus skal ses i lyset af, at Brøndby forsøger at holde trit med FC København og FC Midtjylland i toppen af dansk fodbold, og derfor overrasker det heller ikke Jesper Jørgensen, der er økonom hos Deloitte, at der kommer et stort minus i en periode. 

– Det er klart, at med nye ejere i spidsen og et ønske om at komme tættere på at bide FC København og FC Midtjylland i haserne skal der investeres en masse penge, fordi de to sidder heller ikke stille.

– Der, hvor fodboldklubber bliver ramt modsat en almindelig virksomhed, er, at investeringer meget hurtigt ender som udgifter. De investeringer, man laver, når man bygger op for at blive endnu mere konkurrencedygtig, giver altså nogle store minusser. Det er prisen for at bygge konkurrencekraften op. Så på den måde er det ikke overraskende, at der er et betragteligt minus. Man er nødt til at sikre, at der kommer noget performance, når man skal lukke et sportsligt gab op til konkurrenterne, fortæller Jesper Jørgensen til Tipsbladet.

Her kan nævnes store køb af spillere som Nicolai Vallys, Rasmus Lauritsen, Jacob Rasmussen, Sean Klaiber og Patrick Pentz.

Administrerende direktør Ole Palmå har også varslet, at Brøndby vil fortsætte med at investere, mens fodbolddirektør Carsten V. Jensen har kaldt investeringerne nødvendige.
Men hvor længe kan det vare ved?

– Det er jo ligeså længe, at ejerne gider at skubbe penge i det, kan man sige. De regner med et minus på 60 til 100 millioner næste år, og noget af det er selvfølgelig afskrivning på spillerkontrakter, hvor de har betalt. Det kan de åbenbart klare med den likviditet, de har i dag, for ellers havde de været nødt til at skrive noget om det.

– Det, der bliver spændende, er, hvor de står henne om 12 måneder. Hvor står de økonomisk og sportsligt om 12 måneder? Det bliver virkelig, virkelig spændende – især hvis de præstationer, de leverer sportsligt lige nu, er det, der kommer til at definere sæsonen. Så er der nok nogle, der skal gøre noget næste år for at komme på rette spor igen, siger Jesper Jørgensen og uddyber:

– Hvis nu de ikke kvalificerer sig til Europa – og nu ved jeg godt, at sæsonen er lang endnu, så det er nok et worst case-scenarie – eller kommer i toppen og får tv-penge, vil man kigge på, hvad man mangler i spillertruppen for at komme tættere på konkurrenterne.

– Det vil meget vel betyde, at de skal hente nye spillere. Og så er spørgsmålet, om de på det tidspunkt har nogle spillere, der er salgsbare nok til at finansiere købene af nye spillere.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Nogle af Brøndbys dyre indkøb. Foto: Alamy

Et andet spørgsmål er, hvor længe Brøndby skal blive ved med at investere for at komme nærmere FC København og FC Midtjylland. 

– Årh, det er svært at svare på. Jeg tror i hvert fald, at de skal bruge en to-tre år på at få fjernet gabet.

– Det er selvfølgelig et skud fra hoften, men de to andre klubber bliver ved med at flytte sig, og det bliver endnu mere vigtigt at spille Europa på grund af præmiepengene. Konkurrencen i Europa er hård, så danske klubber skal bruge flere penge, for ellers taber de konkurrencekraft til Europa, og det vil sige, at Brøndby skal også investere mere. Jeg tror, de næste to-tre år bliver meget definerende for Brøndby.

Umiddelbart virker et underskud på 104,2 millioner kroner for det seneste halvandet år og udsigten til endnu et underskud på mellem 60 og 100 millioner kroner i det kommende år som skidt nyt. Men umiddelbart er der ikke grund til bekymring – lige nu. 

– Man kan sige, at med den kapitalindsprøjtning på 220 millioner, som de fik for et halvandet års tid siden, hænger økonomien også sammen i den næste sæson i hvert fald. Hvad der så må blive behov for om 12 måneder, afhænger af, hvad deres plan er om 12 måneder. Så det er svært at svare på, siger Jesper Jørgensen og tilføjer så:

– Men det er klart, at hvis man taber 160 millioner på to år, har man brugt en stor del af de 220 millioner.

Brøndby IF er aktuelt nummer fem i Superligaen. 





Det må du aldrig gøre, Diant Ramaj!



INTERVIEW

‘Nogle år i FCK eller Lyngby havde da været fedt’


Tip mod danskerklub på mental sommerferie

FCK-boss utilfreds over få finalebilletter



Utilfreds FCK-boss: Det er helt ærligt noget rod

Er det Martin Retovs næste klub?

FC København er klar til pokalfinalen

Pokal-boss: Derfor bliver det ikke Parken

Laudrup blæst bagover: ‘Det er simpelthen vildt’



LIGE NU

Lars Seier helt enig med Brøndby-stjerne


Superliga-klub gidsel i absurd transferspin

Fantastisk nyt for Kasper Schmeichel

Pokalfinalen spilles i Herning

Klar til at forlænge



INTERVIEW

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing


Opstilling: FCK blæser til angreb mod Viborg

‘Nogle fjolser’

Stopper karrieren – bliver i Superliga-klub

Åndssvagt og dybt uansvarligt, dansk fodbold!

Damsgaard-eufori: ‘Ham her er din mand’


MEDIE

Vanvidsskifte under opsejling?


Cristiano Ronaldos søn får kæmpe skulderklap

Trykket stiger i AGF: Rösler lukkede træningen

Thomas Gravesen langer ud efter Frederik Birk

‘Brian Riemer vil gerne have mig på landsholdet’



Store klubber lurer på Huescas: Her er planen

Bo Henriksen har et stort problem

Efter pokal-fiasko: Brøndby-aktien styrtdykker

Forlanger tårnhøj pris – dansk klub kan indkassere

Afviste FCK

Udskældt regel: Derfor holder FCM-boss med FCK

‘Én dårlig kamp og man er slået tilbage til nul’

FC Midtjylland-stjerne forklarer ‘sindssyg’ tanke


RYGTEBØRSEN

Færdig i FC Barcelona?


Michael Laudrup: Det er ikke godt nok

Bister Arsenal-træner: Vi var bedre end PSG

Røde Djævle basker baskere på Old Trafford

PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

Brøndby-kaptajn tordner: Føler, at man er statist

Frederik Birk reagerer på Brøndbys skrækuge

Utilfreds Schmedes udpeger: Derfor gik det galt

Silkeborg er i pokalfinalen

Kollaps: Det er ved at koste Brøndby meget dyrt

Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Det er skandaløst, Brøndby!

Her smadrer de FCK: Har en god playbook

Robin van Persie hylder ny Brøndby-stjerne

Brøndby lander første sommertransfer

Sådan gik det, da SIF slog Brøndby ud af pokalen

Frederik Birk bænker Brøndby-stjerne

Polsk legende: Så bør Niels Frederiksen stoppe

‘Sindssygt, sindssygt,’ siger Oliver Lund

Manchester United putter Dorgu på “urørlig” liste

Monstertransfer? Topboss til Brøndby-brag

Neestrup hylder FCK-stjerne: Ender i en stor liga

Disse seks danske stjerner kan hentes gratis