De har tidligere afvist at sælge Parken Sport & Entertainment, og således blev tommelfingeren da også vendt ned, da amerikanske Fortress henvendte sig til for halvandet års tid siden for at købe Parken Sport & Entertainment.
Men det er ifølge fodboldøkonom Jesper Jørgensen, der er partner i Deloitte, muligt, at andre grupper af investorer de næste år vil se nærmere på muligheden for enten at købe hele Parken Sport & Entertainment eller kun FC København.
Forklaringen er, at flere investorer vil se store muligheder for at øge fortjenesten i selskabet.
Hidtil har storaktionærerne i PSE afvist at sælge deres aktier, men piben kan få en anden lyd, hvis der pludseligt kommer en del flere penge på bordet, end der tidligere har været.
– En køber skal komme med markant flere penge, end amerikanerne gjorde i 2018. Det er markant billigere at købe FC København end en storklub, og FCK er også betydeligt billigere end mange af mellemklubberne i de store liga, siger Jesper Jørgensen i fredagens udgave af Tipsbladet og forklarer:
– De har i langt over 10 år bevist, at de har en stærk forretningsmodel i Lalandia, og der er grund til at tro, at de kan udvide det koncept med flere parker og øge fortjenesten langt mere. Man kan forestille sig forskellige typer investorer, der kan være interesseret i et køb. En af disse kunne være en amerikansk underholdningskoncern, der gerne vil ind i Europa. Der ville man få både et fodboldhold og Lalandia. Hvis FC København og Parken havde ligget i USA, var selskabet blevet handlet flere gange, for den model ville være helt perfekt.
Læs også:Nigeriansk midtbanespiller kan være på vej til AaB
– På et tidspunkt kommer en eller flere af disse typer investorer og vil købe FC København, hvad end de interesserer sig for fodbold, interesserer sig for at gøre yderligere forretninger og have politisk indflydelse, eller er i underholdningsbranchen. Pengene findes derude, og de skal placeres et sted.
Bestyrelsesformand Bo Rygaard, der ikke ønsker at medvirke i Tipsbladets artikel, slår fast, at hverken fodboldklubben eller Parken Sport & Entertainment er til salg. Erik Skjærbæk Jensen, Lars Seier Christensen og Karl Peter Korsgaard ejer til sammen omkring 70 procent af aktierne i Parken Sport & Entertainment.
Du kan læse hele historien om Parken Sport & Entertainment, og hvorfor et muligt salg af selskabet kan være vejen frem, i Tipsbladet fredag. Her fortæller eksperter også, hvorfor der er interesse for dansk fodboldklubber.
Du finder Tipsbladet som indstik i Ekstra Bladet.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste venstrekanter
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
Forlænger med to Superliga-talenter
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
City-ejer sælger klub
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
NYHEDER
Benhård transfermelding
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
INTERVIEW
