De har tidligere afvist at sælge Parken Sport & Entertainment, og således blev tommelfingeren da også vendt ned, da amerikanske Fortress henvendte sig til for halvandet års tid siden for at købe Parken Sport & Entertainment.
Men det er ifølge fodboldøkonom Jesper Jørgensen, der er partner i Deloitte, muligt, at andre grupper af investorer de næste år vil se nærmere på muligheden for enten at købe hele Parken Sport & Entertainment eller kun FC København.
Forklaringen er, at flere investorer vil se store muligheder for at øge fortjenesten i selskabet.
Hidtil har storaktionærerne i PSE afvist at sælge deres aktier, men piben kan få en anden lyd, hvis der pludseligt kommer en del flere penge på bordet, end der tidligere har været.
– En køber skal komme med markant flere penge, end amerikanerne gjorde i 2018. Det er markant billigere at købe FC København end en storklub, og FCK er også betydeligt billigere end mange af mellemklubberne i de store liga, siger Jesper Jørgensen i fredagens udgave af Tipsbladet og forklarer:
– De har i langt over 10 år bevist, at de har en stærk forretningsmodel i Lalandia, og der er grund til at tro, at de kan udvide det koncept med flere parker og øge fortjenesten langt mere. Man kan forestille sig forskellige typer investorer, der kan være interesseret i et køb. En af disse kunne være en amerikansk underholdningskoncern, der gerne vil ind i Europa. Der ville man få både et fodboldhold og Lalandia. Hvis FC København og Parken havde ligget i USA, var selskabet blevet handlet flere gange, for den model ville være helt perfekt.
Læs også:Nigeriansk midtbanespiller kan være på vej til AaB
– På et tidspunkt kommer en eller flere af disse typer investorer og vil købe FC København, hvad end de interesserer sig for fodbold, interesserer sig for at gøre yderligere forretninger og have politisk indflydelse, eller er i underholdningsbranchen. Pengene findes derude, og de skal placeres et sted.
Bestyrelsesformand Bo Rygaard, der ikke ønsker at medvirke i Tipsbladets artikel, slår fast, at hverken fodboldklubben eller Parken Sport & Entertainment er til salg. Erik Skjærbæk Jensen, Lars Seier Christensen og Karl Peter Korsgaard ejer til sammen omkring 70 procent af aktierne i Parken Sport & Entertainment.
Du kan læse hele historien om Parken Sport & Entertainment, og hvorfor et muligt salg af selskabet kan være vejen frem, i Tipsbladet fredag. Her fortæller eksperter også, hvorfor der er interesse for dansk fodboldklubber.
Du finder Tipsbladet som indstik i Ekstra Bladet.
LIVE
LIVE: Freder Steve Cooper
FC København-krisen fortsætter
Vender han retur? Lasse Schöne åben
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
Benhård Brian Riemer-melding
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
Silkeborg klasker Randers
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
FC Nordsjælland vinder i egen hule
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
Barcelona tager smal sejr
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
