Ekspert om salg af FCK: Man kan forestille sig flere, der er interesseret

Ifølge fodboldøkonom er der flere typer af investorer, der kan være interesseret i FC København.



De har tidligere afvist at sælge Parken Sport & Entertainment, og således blev tommelfingeren da også vendt ned, da amerikanske Fortress henvendte sig til for halvandet års tid siden for at købe Parken Sport & Entertainment.

Men det er ifølge fodboldøkonom Jesper Jørgensen, der er partner i Deloitte, muligt, at andre grupper af investorer de næste år vil se nærmere på muligheden for enten at købe hele Parken Sport & Entertainment eller kun FC København.

Forklaringen er, at flere investorer vil se store muligheder for at øge fortjenesten i selskabet.

Hidtil har storaktionærerne i PSE afvist at sælge deres aktier, men piben kan få en anden lyd, hvis der pludseligt kommer en del flere penge på bordet, end der tidligere har været.

– En køber skal komme med markant flere penge, end amerikanerne gjorde i 2018. Det er markant billigere at købe FC København end en storklub, og FCK er også betydeligt billigere end mange af mellemklubberne i de store liga, siger Jesper Jørgensen i fredagens udgave af Tipsbladet og forklarer:

– De har i langt over 10 år bevist, at de har en stærk forretningsmodel i Lalandia, og der er grund til at tro, at de kan udvide det koncept med flere parker og øge fortjenesten langt mere. Man kan forestille sig forskellige typer investorer, der kan være interesseret i et køb. En af disse kunne være en amerikansk underholdningskoncern, der gerne vil ind i Europa. Der ville man få både et fodboldhold og Lalandia. Hvis FC København og Parken havde ligget i USA, var selskabet blevet handlet flere gange, for den model ville være helt perfekt.

Læs også:Nigeriansk midtbanespiller kan være på vej til AaB

– På et tidspunkt kommer en eller flere af disse typer investorer og vil købe FC København, hvad end de interesserer sig for fodbold, interesserer sig for at gøre yderligere forretninger og have politisk indflydelse, eller er i underholdningsbranchen. Pengene findes derude, og de skal placeres et sted. 

Bestyrelsesformand Bo Rygaard, der ikke ønsker at medvirke i Tipsbladets artikel, slår fast, at hverken fodboldklubben eller Parken Sport & Entertainment er til salg. Erik Skjærbæk Jensen, Lars Seier Christensen og Karl Peter Korsgaard ejer til sammen omkring 70 procent af aktierne i Parken Sport & Entertainment.

Du kan læse hele historien om Parken Sport & Entertainment, og hvorfor et muligt salg af selskabet kan være vejen frem, i Tipsbladet fredag. Her fortæller eksperter også, hvorfor der er interesse for dansk fodboldklubber.

Du finder Tipsbladet som indstik i Ekstra Bladet.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Ecuador – Tyskland

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ny bejler til dansk guldfugl

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Skylder FC København penge – straffes hårdt

VM i tal: Så vildt har det været

Skotland – Brasilien

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Chokskifte på vej?

Bosnien-Hercegovina – Qatar

FC Midtjylland forlænger med stort talent

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Schweiz – Canada

Lufter vild Ronaldo-teori