Ekspert om salg af FCK: Man kan forestille sig flere, der er interesseret

Ifølge fodboldøkonom er der flere typer af investorer, der kan være interesseret i FC København.



De har tidligere afvist at sælge Parken Sport & Entertainment, og således blev tommelfingeren da også vendt ned, da amerikanske Fortress henvendte sig til for halvandet års tid siden for at købe Parken Sport & Entertainment.

Men det er ifølge fodboldøkonom Jesper Jørgensen, der er partner i Deloitte, muligt, at andre grupper af investorer de næste år vil se nærmere på muligheden for enten at købe hele Parken Sport & Entertainment eller kun FC København.

Forklaringen er, at flere investorer vil se store muligheder for at øge fortjenesten i selskabet.

Hidtil har storaktionærerne i PSE afvist at sælge deres aktier, men piben kan få en anden lyd, hvis der pludseligt kommer en del flere penge på bordet, end der tidligere har været.

– En køber skal komme med markant flere penge, end amerikanerne gjorde i 2018. Det er markant billigere at købe FC København end en storklub, og FCK er også betydeligt billigere end mange af mellemklubberne i de store liga, siger Jesper Jørgensen i fredagens udgave af Tipsbladet og forklarer:

– De har i langt over 10 år bevist, at de har en stærk forretningsmodel i Lalandia, og der er grund til at tro, at de kan udvide det koncept med flere parker og øge fortjenesten langt mere. Man kan forestille sig forskellige typer investorer, der kan være interesseret i et køb. En af disse kunne være en amerikansk underholdningskoncern, der gerne vil ind i Europa. Der ville man få både et fodboldhold og Lalandia. Hvis FC København og Parken havde ligget i USA, var selskabet blevet handlet flere gange, for den model ville være helt perfekt.

Læs også:Nigeriansk midtbanespiller kan være på vej til AaB

– På et tidspunkt kommer en eller flere af disse typer investorer og vil købe FC København, hvad end de interesserer sig for fodbold, interesserer sig for at gøre yderligere forretninger og have politisk indflydelse, eller er i underholdningsbranchen. Pengene findes derude, og de skal placeres et sted. 

Bestyrelsesformand Bo Rygaard, der ikke ønsker at medvirke i Tipsbladets artikel, slår fast, at hverken fodboldklubben eller Parken Sport & Entertainment er til salg. Erik Skjærbæk Jensen, Lars Seier Christensen og Karl Peter Korsgaard ejer til sammen omkring 70 procent af aktierne i Parken Sport & Entertainment.

Du kan læse hele historien om Parken Sport & Entertainment, og hvorfor et muligt salg af selskabet kan være vejen frem, i Tipsbladet fredag. Her fortæller eksperter også, hvorfor der er interesse for dansk fodboldklubber.

Du finder Tipsbladet som indstik i Ekstra Bladet.







MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

TransferLIVE: Hijacker kæmpe Premier League-handel

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Hylder FC København og Brøndby

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

FCK-spiller har revet skulderen af led

AC Milan vil hente Man Utd-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

‘Kæmpe cadeau til AGF’

FCM-flop i chokskifte

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Tager Superliga-klub stor beslutning?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen