Ekspert om salg af FCK: Man kan forestille sig flere, der er interesseret

Ifølge fodboldøkonom er der flere typer af investorer, der kan være interesseret i FC København.



De har tidligere afvist at sælge Parken Sport & Entertainment, og således blev tommelfingeren da også vendt ned, da amerikanske Fortress henvendte sig til for halvandet års tid siden for at købe Parken Sport & Entertainment.

Men det er ifølge fodboldøkonom Jesper Jørgensen, der er partner i Deloitte, muligt, at andre grupper af investorer de næste år vil se nærmere på muligheden for enten at købe hele Parken Sport & Entertainment eller kun FC København.

Forklaringen er, at flere investorer vil se store muligheder for at øge fortjenesten i selskabet.

Hidtil har storaktionærerne i PSE afvist at sælge deres aktier, men piben kan få en anden lyd, hvis der pludseligt kommer en del flere penge på bordet, end der tidligere har været.

– En køber skal komme med markant flere penge, end amerikanerne gjorde i 2018. Det er markant billigere at købe FC København end en storklub, og FCK er også betydeligt billigere end mange af mellemklubberne i de store liga, siger Jesper Jørgensen i fredagens udgave af Tipsbladet og forklarer:

– De har i langt over 10 år bevist, at de har en stærk forretningsmodel i Lalandia, og der er grund til at tro, at de kan udvide det koncept med flere parker og øge fortjenesten langt mere. Man kan forestille sig forskellige typer investorer, der kan være interesseret i et køb. En af disse kunne være en amerikansk underholdningskoncern, der gerne vil ind i Europa. Der ville man få både et fodboldhold og Lalandia. Hvis FC København og Parken havde ligget i USA, var selskabet blevet handlet flere gange, for den model ville være helt perfekt.

Læs også:Nigeriansk midtbanespiller kan være på vej til AaB

– På et tidspunkt kommer en eller flere af disse typer investorer og vil købe FC København, hvad end de interesserer sig for fodbold, interesserer sig for at gøre yderligere forretninger og have politisk indflydelse, eller er i underholdningsbranchen. Pengene findes derude, og de skal placeres et sted. 

Bestyrelsesformand Bo Rygaard, der ikke ønsker at medvirke i Tipsbladets artikel, slår fast, at hverken fodboldklubben eller Parken Sport & Entertainment er til salg. Erik Skjærbæk Jensen, Lars Seier Christensen og Karl Peter Korsgaard ejer til sammen omkring 70 procent af aktierne i Parken Sport & Entertainment.

Du kan læse hele historien om Parken Sport & Entertainment, og hvorfor et muligt salg af selskabet kan være vejen frem, i Tipsbladet fredag. Her fortæller eksperter også, hvorfor der er interesse for dansk fodboldklubber.

Du finder Tipsbladet som indstik i Ekstra Bladet.





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

AGF – FC Nordsjælland

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

– Det er en katastrofe for Brøndby

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Nu er han tilbage for Brøndby

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Hård kritik af FCM-profil

Thomas Frank er favorit til jobbet

Robert trækker overskrifter i udlandet

Han er Superligaens ringeste målmand!

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Mathias Zanka går viralt

Har været uenig med Steve Cooper

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Liverpool – Fulham

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico