Ekspert om salg af FCK: Man kan forestille sig flere, der er interesseret

Ifølge fodboldøkonom er der flere typer af investorer, der kan være interesseret i FC København.



De har tidligere afvist at sælge Parken Sport & Entertainment, og således blev tommelfingeren da også vendt ned, da amerikanske Fortress henvendte sig til for halvandet års tid siden for at købe Parken Sport & Entertainment.

Men det er ifølge fodboldøkonom Jesper Jørgensen, der er partner i Deloitte, muligt, at andre grupper af investorer de næste år vil se nærmere på muligheden for enten at købe hele Parken Sport & Entertainment eller kun FC København.

Forklaringen er, at flere investorer vil se store muligheder for at øge fortjenesten i selskabet.

Hidtil har storaktionærerne i PSE afvist at sælge deres aktier, men piben kan få en anden lyd, hvis der pludseligt kommer en del flere penge på bordet, end der tidligere har været.

– En køber skal komme med markant flere penge, end amerikanerne gjorde i 2018. Det er markant billigere at købe FC København end en storklub, og FCK er også betydeligt billigere end mange af mellemklubberne i de store liga, siger Jesper Jørgensen i fredagens udgave af Tipsbladet og forklarer:

– De har i langt over 10 år bevist, at de har en stærk forretningsmodel i Lalandia, og der er grund til at tro, at de kan udvide det koncept med flere parker og øge fortjenesten langt mere. Man kan forestille sig forskellige typer investorer, der kan være interesseret i et køb. En af disse kunne være en amerikansk underholdningskoncern, der gerne vil ind i Europa. Der ville man få både et fodboldhold og Lalandia. Hvis FC København og Parken havde ligget i USA, var selskabet blevet handlet flere gange, for den model ville være helt perfekt.

Læs også:Nigeriansk midtbanespiller kan være på vej til AaB

– På et tidspunkt kommer en eller flere af disse typer investorer og vil købe FC København, hvad end de interesserer sig for fodbold, interesserer sig for at gøre yderligere forretninger og have politisk indflydelse, eller er i underholdningsbranchen. Pengene findes derude, og de skal placeres et sted. 

Bestyrelsesformand Bo Rygaard, der ikke ønsker at medvirke i Tipsbladets artikel, slår fast, at hverken fodboldklubben eller Parken Sport & Entertainment er til salg. Erik Skjærbæk Jensen, Lars Seier Christensen og Karl Peter Korsgaard ejer til sammen omkring 70 procent af aktierne i Parken Sport & Entertainment.

Du kan læse hele historien om Parken Sport & Entertainment, og hvorfor et muligt salg af selskabet kan være vejen frem, i Tipsbladet fredag. Her fortæller eksperter også, hvorfor der er interesse for dansk fodboldklubber.

Du finder Tipsbladet som indstik i Ekstra Bladet.







LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Værste i 16 år



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Forhandler med storklub

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Kommer med frækt bud på dansk mester

FC København kan få Jens Stage-millioner

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM