Ekspert overrasker: De kommer med i top-6

Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen tror, at både Brøndby og FC Midtjylland går glip af Mesterskabsspillet i denne sæson.



Klokken 15.00 fløjtes hele seks Superliga-kampe i gang, når grundspillets sidste runde skal afvikles. 

Der er garanti for drama i eftermiddag, hvor det især bliver spændende at få svaret på, hvem der snupper de sidste to pladser i top 6. 

Brøndby og Randers ligger inden eftermiddagens runde nummer fem og seks med henholdsvis Silkeborg, OB og FC Midtjylland stadig har mulighed for at komme med i Mesterskabsspillet. 

Og i TV3 Sport-studiet er der stor uenighed mellem Kenneth Emil Petersen og Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting, i forhold til, hvem der ender i top 6 sammen med FC Nordsjælland, FC København, Viborg og AGF. 

– Det er Brøndby og Randers, der mine favoritter. De kan afgøre det selv, og Brøndby har en rigtig god statistik heroppe i Farum. De har vundet de seneste fire gange, de har været på besøg, og de har ikke tabt otte gange. Det kører meget godt for Brøndby, og de kan også spille på kunstgræs. Så jeg ser for mig, at Brøndby kan hente tre point i dag. Og hvis de ikke kan det, så kan ét point måske også være nok, siger Stig Tøfting. 

Kenneth Emil Petersen spår omvendt, at hverken Brøndby eller Randers ender i top 6.

– Jeg tror, at vi får et drama ud over det sædvanlige. Min mavefornemmelse siger, at der kommer til at ske noget. Så jeg tror faktisk, at femte- og sjettepladsen bytter med syvende- og ottendepladsen. Så jeg tror, at dem, der kommer med i top 6, bliver OB og Silkeborg. Jeg tror, at Brøndby får det megasvært her mod Nordsjælland, siger Kenneth Emil Petersen. 

Kenneth Emil Petersen understreger endvidere, at han tror på sejre til FC Nordsjælland, Silkeborg, OB og AaB i dag, hvilket altså kan rykke gevaldigt rundt i tabellen i grundspillets sidste spillerunde. 





Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen




LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



Kæmpekøb retur til FC København?

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken overvejede at sige op



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’