Ekspert overrasker: De kommer med i top-6

Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen tror, at både Brøndby og FC Midtjylland går glip af Mesterskabsspillet i denne sæson.



Klokken 15.00 fløjtes hele seks Superliga-kampe i gang, når grundspillets sidste runde skal afvikles. 

Der er garanti for drama i eftermiddag, hvor det især bliver spændende at få svaret på, hvem der snupper de sidste to pladser i top 6. 

Brøndby og Randers ligger inden eftermiddagens runde nummer fem og seks med henholdsvis Silkeborg, OB og FC Midtjylland stadig har mulighed for at komme med i Mesterskabsspillet. 

Og i TV3 Sport-studiet er der stor uenighed mellem Kenneth Emil Petersen og Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting, i forhold til, hvem der ender i top 6 sammen med FC Nordsjælland, FC København, Viborg og AGF. 

– Det er Brøndby og Randers, der mine favoritter. De kan afgøre det selv, og Brøndby har en rigtig god statistik heroppe i Farum. De har vundet de seneste fire gange, de har været på besøg, og de har ikke tabt otte gange. Det kører meget godt for Brøndby, og de kan også spille på kunstgræs. Så jeg ser for mig, at Brøndby kan hente tre point i dag. Og hvis de ikke kan det, så kan ét point måske også være nok, siger Stig Tøfting. 

Kenneth Emil Petersen spår omvendt, at hverken Brøndby eller Randers ender i top 6.

– Jeg tror, at vi får et drama ud over det sædvanlige. Min mavefornemmelse siger, at der kommer til at ske noget. Så jeg tror faktisk, at femte- og sjettepladsen bytter med syvende- og ottendepladsen. Så jeg tror, at dem, der kommer med i top 6, bliver OB og Silkeborg. Jeg tror, at Brøndby får det megasvært her mod Nordsjælland, siger Kenneth Emil Petersen. 

Kenneth Emil Petersen understreger endvidere, at han tror på sejre til FC Nordsjælland, Silkeborg, OB og AaB i dag, hvilket altså kan rykke gevaldigt rundt i tabellen i grundspillets sidste spillerunde. 





Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Arsenal – Burnley

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu kæft, hvor er han god!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tæt på aftale med Andreas Christensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Teaser for ny AGF-aftale

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Så er det officielt

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

AGF forhører sig om legendes nevø – men…



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF sluttede af med et brag

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr