Ekspert overrasker: De kommer med i top-6

Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen tror, at både Brøndby og FC Midtjylland går glip af Mesterskabsspillet i denne sæson.



Klokken 15.00 fløjtes hele seks Superliga-kampe i gang, når grundspillets sidste runde skal afvikles. 

Der er garanti for drama i eftermiddag, hvor det især bliver spændende at få svaret på, hvem der snupper de sidste to pladser i top 6. 

Brøndby og Randers ligger inden eftermiddagens runde nummer fem og seks med henholdsvis Silkeborg, OB og FC Midtjylland stadig har mulighed for at komme med i Mesterskabsspillet. 

Og i TV3 Sport-studiet er der stor uenighed mellem Kenneth Emil Petersen og Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting, i forhold til, hvem der ender i top 6 sammen med FC Nordsjælland, FC København, Viborg og AGF. 

– Det er Brøndby og Randers, der mine favoritter. De kan afgøre det selv, og Brøndby har en rigtig god statistik heroppe i Farum. De har vundet de seneste fire gange, de har været på besøg, og de har ikke tabt otte gange. Det kører meget godt for Brøndby, og de kan også spille på kunstgræs. Så jeg ser for mig, at Brøndby kan hente tre point i dag. Og hvis de ikke kan det, så kan ét point måske også være nok, siger Stig Tøfting. 

Kenneth Emil Petersen spår omvendt, at hverken Brøndby eller Randers ender i top 6.

– Jeg tror, at vi får et drama ud over det sædvanlige. Min mavefornemmelse siger, at der kommer til at ske noget. Så jeg tror faktisk, at femte- og sjettepladsen bytter med syvende- og ottendepladsen. Så jeg tror, at dem, der kommer med i top 6, bliver OB og Silkeborg. Jeg tror, at Brøndby får det megasvært her mod Nordsjælland, siger Kenneth Emil Petersen. 

Kenneth Emil Petersen understreger endvidere, at han tror på sejre til FC Nordsjælland, Silkeborg, OB og AaB i dag, hvilket altså kan rykke gevaldigt rundt i tabellen i grundspillets sidste spillerunde. 







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Viborg FF – OB



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Her er VM-turneringens hold

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Bassel Jradi præsenteret i B.93



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Sønderjyske – FC Midtjylland

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Svensson giver status på Huescas

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Fin lodtrækning for FCK

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

FC København kan miste endnu en stjerne

Han er VM’s bedste spiller

Afsløring: FC København sælger Achouri