FC Midtjylland er uden scoringer i holdets seneste to Superliga-kampe, og efter mandagens 0-0-kamp mod AaB blev der gået kritisk til midtjydernes offensiv i Viaplay-studiet.
Her havde man lavet en statistik over, hvor mange afslutninger på mål, som FC Midtjyllands forskellige angribere har haft i foråret. Mens Gustav Isaksen har haft syv afslutninger på mål på 360 minutter, så har Astrit Selmani, Edward Chilufya, Frederik Heiselberg, Valdemar Byskov og Aral Simsir tilsammen haft nul afslutninger på mål i løbet af 547 minutter.
– Jeg synes, at det er en sigende statistik. Man kan jo også se det på de holdopstillinger, som Capellas har valgt i front. Det er forskellige spillere hver gang, lød det fra Viaplay-ekspert Peter Sørensen.
– Det er Heiselberg, det er Byskov, men de bliver taget ud. Byskov bliver taget ud i pausen to gange mod Sporting. Heiselberg fik en time i den første kamp, var svag, og blev taget ud.
– Så prøver han oppe i Viborg med Simsir, og det går heller ikke. Han bliver også taget ud i pausen. Senest mod Brøndby var det Selmani, som også blev taget ud, uden at have leveret noget nævneværdigt.
Ifølge Peter Sørensen bliver det for nemt for FC Midtjyllands modstandere at stoppe Gustav Isaksen, hvis kantspilleren er den eneste offensive trussel på holdet.
– De har Gustav Isaksen, som leverede et one-man-show oppe i Viborg, men det er altså lidt for lidt. Uanset hvor svært det måtte være for modstanderen at spille overfor Isaksen, så er det lidt for let at tage en spiller ud af de tre, der ligger oppe foran. Og det, synes jeg, er et kæmpe problem, siger eksperten.
– Det har også betydet, at FC Midtjylland flere gange har været nødt til at bruge andre spillere end rendyrkede angribere på en eller to af positionerne oppe foran.
Med mandagens pointtab i Aalborg ligger FC Midtjylland nummer syv i Superligaen. Næste kamp er en hjemmekamp mod Lyngby på søndag klokken 14.00.
Se hele klippet om FC Midtjyllands offensive problemer i afspilleren over artiklen.
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
Stjerner gav klar besked til Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
INTERVIEW