Ekspert uenig med klubber: Noget sludder at man skal spille sig i form

Det er slet ikke afgørende for fysikken, at spillerne får mulighed for at spille testkampe inden Superliga-starten. Sådan lyder det fra seniorforsker i muskelfysiologi.



Superligaen bliver genoptaget om under to uger, og klubberne er i kølvandet på coronapausen i gang med noget, der minder om en klassisk preseason. Det er dog langtfra en klassisk preseason.

Superliga-klubberne har ikke fået grønt lys til at spille testkampe, som ellers er en integreret del af en opstart, og dermed risikerer spillerne at skulle direkte i kamp efter den lange pause, som man også ser det i Bundesligaen, der genoptages lørdag.

Det vækker stor ærgrelse i klubberne, hvor mange finder det vigtigt at give spillerne noget kamptræning, inden Superligaen genoptages, men det er i virkeligheden noget sludder.

Sådan lyder det fra Jesper Løvind Andersen, der er seniorforsker i muskelfysiologi ved Bispebjerg Hospital.

– Det der med at man kan spille sig i form, er noget sludder. Fodbold består af så mange delelementer, som man ikke træner, når man spiller. Man foretager for lidt eksplosive øvelser i kamp. Hvis man kan systematisere det uden for kampen, er det bedre, siger han til Ritzau.

AC Horsens-manager Bo Henriksen fastslår over for Ritzau, at testkampe også har andre formål end at forbedre fysikken, men han understreger samtidig, at han ikke finder det uforsvarligt at gå direkte i Superliga-kamp.

Superligaen genoptages 28. maj med et jysk lokalopgør mellem AGF og Randers FC:





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Colombia – Portugal

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

FC København jagter Romane Amane

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FCK-profil med hattrick i målfest

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

På vej til storklub?

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

DR Congo – Uzbekistan

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg

Supercomputer: Her er VM-finalen

Jordan – Argentina