Ekspert uenig med klubber: Noget sludder at man skal spille sig i form

Det er slet ikke afgørende for fysikken, at spillerne får mulighed for at spille testkampe inden Superliga-starten. Sådan lyder det fra seniorforsker i muskelfysiologi.



Superligaen bliver genoptaget om under to uger, og klubberne er i kølvandet på coronapausen i gang med noget, der minder om en klassisk preseason. Det er dog langtfra en klassisk preseason.

Superliga-klubberne har ikke fået grønt lys til at spille testkampe, som ellers er en integreret del af en opstart, og dermed risikerer spillerne at skulle direkte i kamp efter den lange pause, som man også ser det i Bundesligaen, der genoptages lørdag.

Det vækker stor ærgrelse i klubberne, hvor mange finder det vigtigt at give spillerne noget kamptræning, inden Superligaen genoptages, men det er i virkeligheden noget sludder.

Sådan lyder det fra Jesper Løvind Andersen, der er seniorforsker i muskelfysiologi ved Bispebjerg Hospital.

– Det der med at man kan spille sig i form, er noget sludder. Fodbold består af så mange delelementer, som man ikke træner, når man spiller. Man foretager for lidt eksplosive øvelser i kamp. Hvis man kan systematisere det uden for kampen, er det bedre, siger han til Ritzau.

AC Horsens-manager Bo Henriksen fastslår over for Ritzau, at testkampe også har andre formål end at forbedre fysikken, men han understreger samtidig, at han ikke finder det uforsvarligt at gå direkte i Superliga-kamp.

Superligaen genoptages 28. maj med et jysk lokalopgør mellem AGF og Randers FC:





LIVE

LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

AGF jagter hollandsk talent

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Jess Thorup indlagt

Roy Keane slagter dansk stjerne

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Dansk stortalents værdi eksploderer

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Så er det officielt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Hold nu kæft, hvor er han god!