Ekspert uenig med klubber: Noget sludder at man skal spille sig i form

Det er slet ikke afgørende for fysikken, at spillerne får mulighed for at spille testkampe inden Superliga-starten. Sådan lyder det fra seniorforsker i muskelfysiologi.



Superligaen bliver genoptaget om under to uger, og klubberne er i kølvandet på coronapausen i gang med noget, der minder om en klassisk preseason. Det er dog langtfra en klassisk preseason.

Superliga-klubberne har ikke fået grønt lys til at spille testkampe, som ellers er en integreret del af en opstart, og dermed risikerer spillerne at skulle direkte i kamp efter den lange pause, som man også ser det i Bundesligaen, der genoptages lørdag.

Det vækker stor ærgrelse i klubberne, hvor mange finder det vigtigt at give spillerne noget kamptræning, inden Superligaen genoptages, men det er i virkeligheden noget sludder.

Sådan lyder det fra Jesper Løvind Andersen, der er seniorforsker i muskelfysiologi ved Bispebjerg Hospital.

– Det der med at man kan spille sig i form, er noget sludder. Fodbold består af så mange delelementer, som man ikke træner, når man spiller. Man foretager for lidt eksplosive øvelser i kamp. Hvis man kan systematisere det uden for kampen, er det bedre, siger han til Ritzau.

AC Horsens-manager Bo Henriksen fastslår over for Ritzau, at testkampe også har andre formål end at forbedre fysikken, men han understreger samtidig, at han ikke finder det uforsvarligt at gå direkte i Superliga-kamp.

Superligaen genoptages 28. maj med et jysk lokalopgør mellem AGF og Randers FC:





LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub

Chokskifte på vej?

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK går på rov i Viborg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

England – Ghana

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Portugal – Usbekistan

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Køber ind i Barcelona

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lyngby Boldklub sælger profil

Forgyldt – det tjener Beckham under VM