Ekspert: Viborg-offensiven er blevet middelmådig

Viborgs offensiv befinder sig på et middelmådigt sted, mener Peter Sørensen.



Viborg spillede med fremme i Superligen i sidste sæson, hvor det endte med en fjerdeplads. I denne sæson har det set en del anderledes ud, og søndag blev det til et 0-2-nederlag på udebane mod AGF.

Det efterlader Viborg på ottendepladsen med fire point ned til Vejle på den gale side af nedrykningsstregen. Den udvikling for holdet skyldes særligt deres offensiv, mener fodboldekspert Peter Sørensen. Det fortalte han om i Onside på Viaplay.

– Jeg ser et Viborg-hold, som er nogenlunde der, hvor man forventer, Viborg er, hvis man ikke medtænker de seneste to sæsoners voldsomme overpræstationer. Hvor de har haft evnen til at finde profiler og afløse profiler med nye profiler, siger han og fortsætter:

– Det har de ikke formået at gøre. Senest efter at Grot og Achouri er blevet solgt. De offensive spillere, der er tilbage er om ikke middelmådige, så er de i hvert fald ikke tilnærmelsesvis på samme niveau, som det, Viborg har rådet over i de seneste par sæsoner, lyder det fra Peter Sørensen.

For ham har det gjort en afgørende forskel, og man finder nu Viborg-mandskabet på en ny hylde end man er vant til, fordi de har svært ved at spille til et højere niveau, påpeger den tidligere Superliga-cheftræner, som fastlår, at det skyldes, at deres offensiv ikke er stærkere.

Blandt de nyere indkøb til Viborg-offensiven kan man finde Renato Jr og Anosike Ementa, som han også kommer ind på i videoen øverst i artiklen.

Derudover har de også lige mistet Jacob Friis som cheftræner. Som vikar er assistenttræner Jakob Poulsen sat ind, og han fortæller, at han ville være skuffet, hvis han ikke fik jobbet som cheftræner. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Holder vejret – FCK giver skadesopdatering

Bayern – Stuttgart

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Hold nu op – han er en kæmpe chef!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Snart sker det

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Freiburg – Aston Villa

Neestrup jagtes af storklub

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

Fortryder FC Barcelona-transfer

AGF jagter hollandsk talent

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Chelsea – Tottenham

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!