Viborg spillede med fremme i Superligen i sidste sæson, hvor det endte med en fjerdeplads. I denne sæson har det set en del anderledes ud, og søndag blev det til et 0-2-nederlag på udebane mod AGF.
Det efterlader Viborg på ottendepladsen med fire point ned til Vejle på den gale side af nedrykningsstregen. Den udvikling for holdet skyldes særligt deres offensiv, mener fodboldekspert Peter Sørensen. Det fortalte han om i Onside på Viaplay.
– Jeg ser et Viborg-hold, som er nogenlunde der, hvor man forventer, Viborg er, hvis man ikke medtænker de seneste to sæsoners voldsomme overpræstationer. Hvor de har haft evnen til at finde profiler og afløse profiler med nye profiler, siger han og fortsætter:
– Det har de ikke formået at gøre. Senest efter at Grot og Achouri er blevet solgt. De offensive spillere, der er tilbage er om ikke middelmådige, så er de i hvert fald ikke tilnærmelsesvis på samme niveau, som det, Viborg har rådet over i de seneste par sæsoner, lyder det fra Peter Sørensen.
For ham har det gjort en afgørende forskel, og man finder nu Viborg-mandskabet på en ny hylde end man er vant til, fordi de har svært ved at spille til et højere niveau, påpeger den tidligere Superliga-cheftræner, som fastlår, at det skyldes, at deres offensiv ikke er stærkere.
Blandt de nyere indkøb til Viborg-offensiven kan man finde Renato Jr og Anosike Ementa, som han også kommer ind på i videoen øverst i artiklen.
Derudover har de også lige mistet Jacob Friis som cheftræner. Som vikar er assistenttræner Jakob Poulsen sat ind, og han fortæller, at han ville være skuffet, hvis han ikke fik jobbet som cheftræner. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
NYHEDER