Ekspert: Viborg-offensiven er blevet middelmådig

Viborgs offensiv befinder sig på et middelmådigt sted, mener Peter Sørensen.



Viborg spillede med fremme i Superligen i sidste sæson, hvor det endte med en fjerdeplads. I denne sæson har det set en del anderledes ud, og søndag blev det til et 0-2-nederlag på udebane mod AGF.

Det efterlader Viborg på ottendepladsen med fire point ned til Vejle på den gale side af nedrykningsstregen. Den udvikling for holdet skyldes særligt deres offensiv, mener fodboldekspert Peter Sørensen. Det fortalte han om i Onside på Viaplay.

– Jeg ser et Viborg-hold, som er nogenlunde der, hvor man forventer, Viborg er, hvis man ikke medtænker de seneste to sæsoners voldsomme overpræstationer. Hvor de har haft evnen til at finde profiler og afløse profiler med nye profiler, siger han og fortsætter:

– Det har de ikke formået at gøre. Senest efter at Grot og Achouri er blevet solgt. De offensive spillere, der er tilbage er om ikke middelmådige, så er de i hvert fald ikke tilnærmelsesvis på samme niveau, som det, Viborg har rådet over i de seneste par sæsoner, lyder det fra Peter Sørensen.

For ham har det gjort en afgørende forskel, og man finder nu Viborg-mandskabet på en ny hylde end man er vant til, fordi de har svært ved at spille til et højere niveau, påpeger den tidligere Superliga-cheftræner, som fastlår, at det skyldes, at deres offensiv ikke er stærkere.

Blandt de nyere indkøb til Viborg-offensiven kan man finde Renato Jr og Anosike Ementa, som han også kommer ind på i videoen øverst i artiklen.

Derudover har de også lige mistet Jacob Friis som cheftræner. Som vikar er assistenttræner Jakob Poulsen sat ind, og han fortæller, at han ville være skuffet, hvis han ikke fik jobbet som cheftræner. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Jagter FC Barcelona-stjerne

Jonas Lössl stopper karrieren

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

FCK-boss roser varm bomber

Her er FCK’s modstander i Conference League



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

England tromlede Kroatien – Portugal snublede

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

England sprudlede i underholdende målfest



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Mexico – Sydkorea