Ekspert: Viborg-offensiven er blevet middelmådig

Viborgs offensiv befinder sig på et middelmådigt sted, mener Peter Sørensen.



Viborg spillede med fremme i Superligen i sidste sæson, hvor det endte med en fjerdeplads. I denne sæson har det set en del anderledes ud, og søndag blev det til et 0-2-nederlag på udebane mod AGF.

Det efterlader Viborg på ottendepladsen med fire point ned til Vejle på den gale side af nedrykningsstregen. Den udvikling for holdet skyldes særligt deres offensiv, mener fodboldekspert Peter Sørensen. Det fortalte han om i Onside på Viaplay.

– Jeg ser et Viborg-hold, som er nogenlunde der, hvor man forventer, Viborg er, hvis man ikke medtænker de seneste to sæsoners voldsomme overpræstationer. Hvor de har haft evnen til at finde profiler og afløse profiler med nye profiler, siger han og fortsætter:

– Det har de ikke formået at gøre. Senest efter at Grot og Achouri er blevet solgt. De offensive spillere, der er tilbage er om ikke middelmådige, så er de i hvert fald ikke tilnærmelsesvis på samme niveau, som det, Viborg har rådet over i de seneste par sæsoner, lyder det fra Peter Sørensen.

For ham har det gjort en afgørende forskel, og man finder nu Viborg-mandskabet på en ny hylde end man er vant til, fordi de har svært ved at spille til et højere niveau, påpeger den tidligere Superliga-cheftræner, som fastlår, at det skyldes, at deres offensiv ikke er stærkere.

Blandt de nyere indkøb til Viborg-offensiven kan man finde Renato Jr og Anosike Ementa, som han også kommer ind på i videoen øverst i artiklen.

Derudover har de også lige mistet Jacob Friis som cheftræner. Som vikar er assistenttræner Jakob Poulsen sat ind, og han fortæller, at han ville være skuffet, hvis han ikke fik jobbet som cheftræner. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Medie: Flere storklubber jagter O’Riley

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

José Mourinho vil have dansk stjerne

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Sats på disse ni spillere, FCK!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Felix Beijmo er færdig i AGF

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Afsløring: De er færdige i Randers

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dansk profil færdig i tysk klub, men

AGF jagter hollandsk talent

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Tiden er ved at rinde ud

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop