Viborg spillede med fremme i Superligen i sidste sæson, hvor det endte med en fjerdeplads. I denne sæson har det set en del anderledes ud, og søndag blev det til et 0-2-nederlag på udebane mod AGF.
Det efterlader Viborg på ottendepladsen med fire point ned til Vejle på den gale side af nedrykningsstregen. Den udvikling for holdet skyldes særligt deres offensiv, mener fodboldekspert Peter Sørensen. Det fortalte han om i Onside på Viaplay.
– Jeg ser et Viborg-hold, som er nogenlunde der, hvor man forventer, Viborg er, hvis man ikke medtænker de seneste to sæsoners voldsomme overpræstationer. Hvor de har haft evnen til at finde profiler og afløse profiler med nye profiler, siger han og fortsætter:
– Det har de ikke formået at gøre. Senest efter at Grot og Achouri er blevet solgt. De offensive spillere, der er tilbage er om ikke middelmådige, så er de i hvert fald ikke tilnærmelsesvis på samme niveau, som det, Viborg har rådet over i de seneste par sæsoner, lyder det fra Peter Sørensen.
For ham har det gjort en afgørende forskel, og man finder nu Viborg-mandskabet på en ny hylde end man er vant til, fordi de har svært ved at spille til et højere niveau, påpeger den tidligere Superliga-cheftræner, som fastlår, at det skyldes, at deres offensiv ikke er stærkere.
Blandt de nyere indkøb til Viborg-offensiven kan man finde Renato Jr og Anosike Ementa, som han også kommer ind på i videoen øverst i artiklen.
Derudover har de også lige mistet Jacob Friis som cheftræner. Som vikar er assistenttræner Jakob Poulsen sat ind, og han fortæller, at han ville være skuffet, hvis han ikke fik jobbet som cheftræner. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
Dansk træner vinder stor pris
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER