Eksperter: FCM-anførers plads er truet

Henrik Dalsgaard må vænne sig til, at han ikke er selvskrevet til startopstillingen i FC Midtjylland længere, selvom han er klubbens anfører.



Henrik Dalsgaard var fredag bænket af FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg, hvor der i stedet blev gjort plads på højrebacken til tjekkiske Adam Gabriel, som takkede for tilliden med både et mål og en assist i opgøret mod Lyngby.

Det er derfor også sådan, at tiden er inde for Dalsgaard til at indstille sig på, at han ikke længere er fast mand på holdet i FCM. Det mener den tidligere Superliga-træner Peter Sørensen i sin rolle som ekspert i Onside.

– Jeg tror, at man vænner sig til, at der er konkurrence om tingene, når man spiller i Superligaen – og som han i mange år. Jeg tror, at han kommer til at spille igen, det må jeg sige. Men der er ingen tvivl om, at der er hård konkurrence – også for ham – på den position. Joel Andersson er også ved at være klar igen, som var foretrukket frem for Henrik Dalsgaard, siger han og fortsætter:

– Det var også derfor, tror jeg nok, at han blev flyttet ind som stopper på et tidspunkt, fordi der kunne han måske gøre sig, når der var bedre muligheder på højre back.
Han er også ved at være oppe i årene, kan man sige, og han må også vænne sig til, tror jeg, at han ikke er selvskrevet i startopstillingen, lyder det fra Peter Sørensen.

I samme studie fortæller med-ekspert Kenneth Emil Petersen om sin tidligere holdkammerat fra deres fælles fortid i AaB, at der er grund til at være bekymret for spilletiden for Henrik Dalsgaards vedkommende, da backen ifølge KEP er på et nedadgående niveau.

– Det er svært, men det er meget naturligt, når man når de her 34 år. Han har også et dårligt indhop og medvirkende til at skabe en stor chance til Lyngby til sidst, fordi to af de mest rutinerede, Dalsgaard og Ingason, går op til den samme bold. Dalsgaard har ikke leveret på høje niveua, og det er også derfor, at der er blevet handlet ind på den her position, fortæller Kenneth Emil Petersen.

Dalsgaard kom til FC Midtjylland i 2021, og han har kontraktudløb efter denne sæson.

Selv har Henrik Dalsgaard for en måned siden udtalt sig om, at han gerne vil forlænge. Læs mere om det her.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Melder ud om Kasper Hjulmand



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Han er også færdig i FC København

Stor profil glad for Brøndby

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Vild stime før Danmark-brag



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar på chokskifte

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Dybt bekymret over VM i USA

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Ser I med, Brøndby?

Det skal blive bedre, Isaksen!

Sendt hjem fra FC København-træning

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Dansk klub i salg – lægetjek booket

De nye Wieghorst og Hjulmand?

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Randers var tæt på – nu er han et monster

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

‘Vil du være multimillionær?’