Eksperter: FCM-anførers plads er truet

Henrik Dalsgaard må vænne sig til, at han ikke er selvskrevet til startopstillingen i FC Midtjylland længere, selvom han er klubbens anfører.



Henrik Dalsgaard var fredag bænket af FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg, hvor der i stedet blev gjort plads på højrebacken til tjekkiske Adam Gabriel, som takkede for tilliden med både et mål og en assist i opgøret mod Lyngby.

Det er derfor også sådan, at tiden er inde for Dalsgaard til at indstille sig på, at han ikke længere er fast mand på holdet i FCM. Det mener den tidligere Superliga-træner Peter Sørensen i sin rolle som ekspert i Onside.

– Jeg tror, at man vænner sig til, at der er konkurrence om tingene, når man spiller i Superligaen – og som han i mange år. Jeg tror, at han kommer til at spille igen, det må jeg sige. Men der er ingen tvivl om, at der er hård konkurrence – også for ham – på den position. Joel Andersson er også ved at være klar igen, som var foretrukket frem for Henrik Dalsgaard, siger han og fortsætter:

– Det var også derfor, tror jeg nok, at han blev flyttet ind som stopper på et tidspunkt, fordi der kunne han måske gøre sig, når der var bedre muligheder på højre back.
Han er også ved at være oppe i årene, kan man sige, og han må også vænne sig til, tror jeg, at han ikke er selvskrevet i startopstillingen, lyder det fra Peter Sørensen.

I samme studie fortæller med-ekspert Kenneth Emil Petersen om sin tidligere holdkammerat fra deres fælles fortid i AaB, at der er grund til at være bekymret for spilletiden for Henrik Dalsgaards vedkommende, da backen ifølge KEP er på et nedadgående niveau.

– Det er svært, men det er meget naturligt, når man når de her 34 år. Han har også et dårligt indhop og medvirkende til at skabe en stor chance til Lyngby til sidst, fordi to af de mest rutinerede, Dalsgaard og Ingason, går op til den samme bold. Dalsgaard har ikke leveret på høje niveua, og det er også derfor, at der er blevet handlet ind på den her position, fortæller Kenneth Emil Petersen.

Dalsgaard kom til FC Midtjylland i 2021, og han har kontraktudløb efter denne sæson.

Selv har Henrik Dalsgaard for en måned siden udtalt sig om, at han gerne vil forlænge. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby



LIVE

Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Vil ikke juble i Parken

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Afslører Brøndbys transferplaner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

De viser interesse for Lyngby-profil

Det tyder på en FCK-ydmygelse



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!