Eksperter: FCM-anførers plads er truet

Henrik Dalsgaard må vænne sig til, at han ikke er selvskrevet til startopstillingen i FC Midtjylland længere, selvom han er klubbens anfører.



Henrik Dalsgaard var fredag bænket af FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg, hvor der i stedet blev gjort plads på højrebacken til tjekkiske Adam Gabriel, som takkede for tilliden med både et mål og en assist i opgøret mod Lyngby.

Det er derfor også sådan, at tiden er inde for Dalsgaard til at indstille sig på, at han ikke længere er fast mand på holdet i FCM. Det mener den tidligere Superliga-træner Peter Sørensen i sin rolle som ekspert i Onside.

– Jeg tror, at man vænner sig til, at der er konkurrence om tingene, når man spiller i Superligaen – og som han i mange år. Jeg tror, at han kommer til at spille igen, det må jeg sige. Men der er ingen tvivl om, at der er hård konkurrence – også for ham – på den position. Joel Andersson er også ved at være klar igen, som var foretrukket frem for Henrik Dalsgaard, siger han og fortsætter:

– Det var også derfor, tror jeg nok, at han blev flyttet ind som stopper på et tidspunkt, fordi der kunne han måske gøre sig, når der var bedre muligheder på højre back.
Han er også ved at være oppe i årene, kan man sige, og han må også vænne sig til, tror jeg, at han ikke er selvskrevet i startopstillingen, lyder det fra Peter Sørensen.

I samme studie fortæller med-ekspert Kenneth Emil Petersen om sin tidligere holdkammerat fra deres fælles fortid i AaB, at der er grund til at være bekymret for spilletiden for Henrik Dalsgaards vedkommende, da backen ifølge KEP er på et nedadgående niveau.

– Det er svært, men det er meget naturligt, når man når de her 34 år. Han har også et dårligt indhop og medvirkende til at skabe en stor chance til Lyngby til sidst, fordi to af de mest rutinerede, Dalsgaard og Ingason, går op til den samme bold. Dalsgaard har ikke leveret på høje niveua, og det er også derfor, at der er blevet handlet ind på den her position, fortæller Kenneth Emil Petersen.

Dalsgaard kom til FC Midtjylland i 2021, og han har kontraktudløb efter denne sæson.

Selv har Henrik Dalsgaard for en måned siden udtalt sig om, at han gerne vil forlænge. Læs mere om det her.





Klar besked til storklub: Betal 600 millioner



LIVE

TransferLIVE: Klubber sværmer om dansk stortalent


Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Lover transfers

Forhandler om Yussuf Poulsen

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Aflyser sommerferien

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Holger Rune-fadæse går verden rundt



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Afsløring: Tæt på Randers-exit

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Neestrup forstår undren over FCK-beslutning

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Av! Taber stort på dansker


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis



Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Afslører – i dialog med danske klubber


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Mads Hermansen til topklub?

FCK-stjerne i klubskifte?

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Nu kan de hentes gratis



Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Tæt på ny klub

OB henter Rasmus Falk i FC København

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Iberisk derby med få mål

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Dansker i stort Premier League-skifte?



Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere