I dag, torsdag, blev Andreas Alm smidt på porten i Ådalen efter en lang periode med dårlige resultater for 'De Stribede'.
Der bliver selvsagt allerede spekuleret i, hvem der skal afløse den svenske cheftræner – du kan læse Tipsbladets seks bud på en ny mand i spidsen HER.
Spørger man Peter Sørensen, skal der dog mere til for at komme fynboernes nedtur til livs.
– Når det går dårligt, er det ikke altid kun cheftrænerens skyld. Jeg ville anbefale en hovedrengøring. Dem, der er ansvarlige, må stilles til ansvar.
Står det til Viaplay-ekspert Peter Sørensen, må også Bjørn Wesström lade livet i OB. Her peger han i stedet på Troels Bech som et bud på en ny fodbolddirektør.
– Jeg peger på ham, fordi han er dygtig. Han er en af de dygtigste fodbolddirektører i Danmark. Jeg ved i det hele taget ikke, hvorfor man skal bevæge sig over sundet, når man har nogle, der er lige så dygtige herhjemme i baghaven. Han var pisse dygtig i Brøndby, hvor han fandt en træner med den rette stil. Det synes jeg, man savner i OB.
Som makker til Troels Bech fremhæver Peter Sørensen Niels Frederiksen, der også har været en af de varmeste navne i forbindelse med trænerjobbet.
– Jeg synes, at han er overset af rigtige mange. Han leverede fantastisk i Brøndby. Han er ikke alene en dygtig træner, han er også en begavet person. Han ville kunne gå ind i det rette setup. Jeg ville give ham en lang kontrakt, så der er tid til at få truppen på plads. Det er ikke sikkert, at han kan få resultater lige her og nu, men efter relativt kort tid er jeg ret sikker på, at man kan bringe OB derop, hvor de hører til, fortæller han.
Ifølge Ekstra Bladet har Niels Frederiksen tidligere sagt nej til trænerposten hos den traditionsrige danske klub. Sørensen mener dog, at den tidligere Brøndby-træner godt kunne være en mulighed, hvis man lavede flere ændringer på ledelsesgangen.
– Han er blevet tilbudt at køre i den bil, der er på vej mod afgrunden – i det samme setup, som har mislykkedes indtil videre. Det er ikke en tryllekunstner, de skal have fat i. De skal have fat i den rigtige træner. Man løser det ikke ved bare at fyre Andreas Alm, man skal have fat i rødderne og udskifte det med noget nyt. Det tror jeg faktisk godt, at Niels Frederiksen kunne være interesseret i.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
INTERVIEW