I dag, torsdag, blev Andreas Alm smidt på porten i Ådalen efter en lang periode med dårlige resultater for 'De Stribede'.
Der bliver selvsagt allerede spekuleret i, hvem der skal afløse den svenske cheftræner – du kan læse Tipsbladets seks bud på en ny mand i spidsen HER.
Spørger man Peter Sørensen, skal der dog mere til for at komme fynboernes nedtur til livs.
– Når det går dårligt, er det ikke altid kun cheftrænerens skyld. Jeg ville anbefale en hovedrengøring. Dem, der er ansvarlige, må stilles til ansvar.
Står det til Viaplay-ekspert Peter Sørensen, må også Bjørn Wesström lade livet i OB. Her peger han i stedet på Troels Bech som et bud på en ny fodbolddirektør.
– Jeg peger på ham, fordi han er dygtig. Han er en af de dygtigste fodbolddirektører i Danmark. Jeg ved i det hele taget ikke, hvorfor man skal bevæge sig over sundet, når man har nogle, der er lige så dygtige herhjemme i baghaven. Han var pisse dygtig i Brøndby, hvor han fandt en træner med den rette stil. Det synes jeg, man savner i OB.
Som makker til Troels Bech fremhæver Peter Sørensen Niels Frederiksen, der også har været en af de varmeste navne i forbindelse med trænerjobbet.
– Jeg synes, at han er overset af rigtige mange. Han leverede fantastisk i Brøndby. Han er ikke alene en dygtig træner, han er også en begavet person. Han ville kunne gå ind i det rette setup. Jeg ville give ham en lang kontrakt, så der er tid til at få truppen på plads. Det er ikke sikkert, at han kan få resultater lige her og nu, men efter relativt kort tid er jeg ret sikker på, at man kan bringe OB derop, hvor de hører til, fortæller han.
Ifølge Ekstra Bladet har Niels Frederiksen tidligere sagt nej til trænerposten hos den traditionsrige danske klub. Sørensen mener dog, at den tidligere Brøndby-træner godt kunne være en mulighed, hvis man lavede flere ændringer på ledelsesgangen.
– Han er blevet tilbudt at køre i den bil, der er på vej mod afgrunden – i det samme setup, som har mislykkedes indtil videre. Det er ikke en tryllekunstner, de skal have fat i. De skal have fat i den rigtige træner. Man løser det ikke ved bare at fyre Andreas Alm, man skal have fat i rødderne og udskifte det med noget nyt. Det tror jeg faktisk godt, at Niels Frederiksen kunne være interesseret i.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
Danske klubber scorer millioner på VM
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
Danskerne har stor tiltro til Norge
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
NYHEDER