FC København brugte sidste sommer et stort tocifret millionbeløb på Dominik Kotarski for at styrke målmandspositionen.
I perioder har kroaten lignet en topkeeper, men det har primært været, når han ikke har brugt fødderne.
Han har med andre ord kostet for mange mål på grund af en for nonchalant omgang med kuglen.
Derfor er det ikke voldsomt overraskende, at FC København nu kædes sammen med en ung polsk målmand ved navn Sławomir Abramowicz, der til dagligt spiller i Jagiellonia.
LÆS MERE: Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Han er blot 21 år gammel med en formkurve, der har bølget op og ned, fortæller Goal.pl-journalisten Piotr Kozminski til Tipsbladet.
– Han er en af de mest talentfulde polske målmand, selvom han har haft sine op- og nedture. Der var et tidspunkt, hvor mange troede, han ville forlade Polen, men så gik formkurven nedad. Nu er han igen på vej frem, så det er ikke nogen overraskelse, at udenlandske klubber følger ham. Jeg forventer ikke en kæmpetransfer på 8-9-10 millioner euro, men omkring tre millioner er mere sandsynligt. Her kan FC København være en udemærket destination, lyder vurderingen.
FC København har i hvert fald tidligere haft stor succes med polske målmænd, hvor Kamil Grabara i flere sæsoner var en sikker sidste skanske og Superligaens bedste målmand.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Religiøs, appelsinfri og dygtig på violin
Udover at være dygtig til at holde bolde ude af eget net, rummer Sławomir Abramowicz flere andre talenter.
Han beskrives af Piotr Kozminski som en “fantastisk person,” der kommer ud af en musikalsk familie.
– Sammen med sin bror og forældrene har de deres eget band. Han spiller rigtig meget violin og er god til det. Han er ikke typen, der nogensinde kommer til at skabe problemer udenfor banen på grund af hans gode værdier og attitude. Faktisk kan han i de her tider være et skoleeksempel på en ordentlig professionel til yngre generationer, fortæller journalisten.
Har FCK brug for en ny målmand?
0 Votes
Udover et talent for musik er Sławomir Abramowicz ekstrem omkring sin fodbold.
– Jeg har brug for en halv time på øjet for at fungere ordentligt. Derudover vil jeg gerne ankomme til kampene tidligt, hvis jeg kan. Så besigtiger jeg banen. Jeg læser også Biblen. Et vers og beder, har målmandstalentet fortalt ifølge Weszlo.
Og så har han holdt sig på måtten for at nå til tops.
– Fester og den slags er for mig mærkeligt. Da jeg begyndte at spille fodbold og fandt ud af, at jeg kunne opnå noget med den, gik jeg all in. Jeg har aldrig drukket alkohol. Fester er synonym med det, og det er ikke en måde, jeg har det sjovt på. Jeg kan ikke se hvorfor, jeg skal bruge min tid på den måde. Jeg kan sagtens passe ind i en gruppe, men som træneren siger, vil jeg aldrig holde en fest selv, fortæller Sławomir Abramowicz.
Målmanden er i øvrigt noteret for flere U21-landskampe og er repræsenteret af det danske agentfirma Nine Group.
LIVE
TransferLIVE: Kaos i Italien – aftale kollapser
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
INTERVIEW
Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
Nu kulminerer ny Superliga-træners plan
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TRANSFER
På vippen i FCN: Afklaring meget snart
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
EKSKLUSIVT