Elendig bane i Vejle: Kommunen gør intet gratis

Banen i Vejle har det ikke for godt, og der bliver nu peget på, at det er op til klubben, hvis kommunen skal gøre noget ved det.



Banerne i Superligaen er i øjeblikket på et meget svingende niveau, når man ser udover de forskellige stadions. Et af de steder, som godt kunne trænge til en kærlig hånd er i Vejle, men det er ikke så let at gøre noget ved det.

Det fortæller formanden for Vejle Kommunes kultur- og fritidsudvalg, Dan Arnløv Jørgensen (K), i et interview på Vejle Amts Folkeblad.

Han peger på, at man har en kontrakt, som er indgået, som handler om, at de skal sende en regning til VB, hvis man blot har sendt en mand ind for at rive på stadion. Det skyldes, at de grundet kommunalfuldmagtens regler blandt andet ikke må støtte professionelle klubber og aktieselskaber.

– Så hvis vi gør noget ved eksempelvis stadion, så skal vi regulere huslejen, så den hele tiden er på markedsvilkår. For mig er det op til VB at vurdere, hvad klubben ønsker, og det er også et spørgsmål om klubbens økonomi. Men jeg er altid klar til en snak, siger formanden for udvalget.

Det er en melding, som han kommer med, da Per Olesen, der er Venstres politiske ordfører i Vejles byråd, har peget på, at der skal gøres noget ved banen – men det er først noget, som man kan gøre noget ved senere på året.

Banen i Vejle skal torsdag aften bruges, når VB skal møde Randers i pokalkvartfinalens første kamp. Man kan læse mere om problemerne med banen her.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Thomas Frank scorer sommerjob

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Født i Danmark og på vej til VM

Stort medie hylder AGF-profil

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig