De har spillet sammen på ungdomsholdene og superligaholdet i FC Nordsjælland, de har fulgtes ad på de danske ungdomslandshold, og nu står de foran deres slutrundedebut på A-landsholdet.
Offensivspillerne Mikkel Damsgaard og Andreas Skov Olsen er dog ikke bare mangeårige holdkammerater, men også hinandens bedste fodboldvenner.
Det partnerskab nyder de også godt af i den danske EM-lejr, hvor de kan bruge deres indbyrdes forståelse på banen og være hinandens sparringspartnere uden for kridtstregerne.
– Det gør det lidt sjovere, når man har en god kammerat at være sammen med her på landsholdet – også når vi er indespærret på hoteller, siger Mikkel Damsgaard.
– På banen har vi spillet sammen i rigtig mange kampe, og vi kender hinanden rigtig godt der. Det er fedt at have den relation på banen.
– Uden for banen er det godt at have en god kammerat at snakke med, det gør det hele meget lettere. Vi kan snakke om alle de positive og negative ting. Det er rigtig dejligt at have en at snakke ordentligt med, siger Mikkel Damsgaard.
Andreas Skov Olsen ser det også som en stor styrke at have en fortrolig allieret på landsholdet.
– Vi kender hinanden på banen, og vi ved, hvor vi løber hen på banen, og hvordan vi gerne vil spilles. Jeg håber, at vi også her på landsholdet får chancen for at vise, at vi kender hinanden lidt bedre.
– Uden for banen er det også rart at have en, som man kan give skraldet lidt, hvis man er frustreret. Og hvis man er glad, kan vi fejre det sammen. Vi kan snakke om det hele, og vi holder os ikke tilbage, siger Andreas Skov Olsen.
EM-truppens to yngste spillere viser også under interviews, at deres venskab giver plads til lidt røg. For eksempel når de skal beskrive hinandens irriterende sider.
– Nogle gange kan han godt være lidt forsinket, når vi skal nogle ting, og jeg kan godt lide at være i rigtig god tid, siger Andreas Skov Olsen, mens Mikkel Damsgaard griner i baggrunden.
– Vi kan også blive irriterede på hinanden, men som gode kammerater finder vi altid hinanden igen, supplerer Damsgaard.
Til daglig spiller de begge i den italienske Serie A. Damsgaard repræsenterer Sampdoria, mens Skov Olsen spiller i Bologna.
Tidligere var de begge i FC Nordsjælland, mens Kasper Hjulmand var klubbens træner.
Landstræneren ser det som en styrke, at de to tætte venner atter spiller på samme hold, men han påpeger også, at der er mange andre tætte bånd mellem spillerne i EM-truppen.
– Der er mange andre gode venskaber og tætte på bånd på det her hold. Det er godt gammeldags kammeratskab, og det er kun godt, at man er tæt på nogen, som kender en rigtig godt.
– De to (Damsgaard og Skov Olsen, red.) har kendt hinanden længe, og de har spillet sammen i utallige kampe, og de kender hinanden godt på og uden for banen, siger landstræneren.
Damsgaard og Skov Olsen står noteret for henholdsvis to og fem landskampe. De får muligheden for at øge antallet på onsdag, når Danmark spiller en testkamp mod Tyskland i Østrig.
/ritzau/
LIVE
LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’
Real Madrid med gave til Barcelona
Tottenham under stregen
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
AGF snubler i guldkampen
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
Barcelona klager til UEFA
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
OPTAKT
Liverpool – Fulham
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
