Gode venner på landsholdet: Gør det lidt sjovere

Mikkel Damsgaard og Andreas Skov Olsen har et tæt bånd, og det gavner dem både på og uden for banen.



De har spillet sammen på ungdomsholdene og superligaholdet i FC Nordsjælland, de har fulgtes ad på de danske ungdomslandshold, og nu står de foran deres slutrundedebut på A-landsholdet.

Offensivspillerne Mikkel Damsgaard og Andreas Skov Olsen er dog ikke bare mangeårige holdkammerater, men også hinandens bedste fodboldvenner.

Det partnerskab nyder de også godt af i den danske EM-lejr, hvor de kan bruge deres indbyrdes forståelse på banen og være hinandens sparringspartnere uden for kridtstregerne.

– Det gør det lidt sjovere, når man har en god kammerat at være sammen med her på landsholdet – også når vi er indespærret på hoteller, siger Mikkel Damsgaard.

– På banen har vi spillet sammen i rigtig mange kampe, og vi kender hinanden rigtig godt der. Det er fedt at have den relation på banen.

– Uden for banen er det godt at have en god kammerat at snakke med, det gør det hele meget lettere. Vi kan snakke om alle de positive og negative ting. Det er rigtig dejligt at have en at snakke ordentligt med, siger Mikkel Damsgaard.

Andreas Skov Olsen ser det også som en stor styrke at have en fortrolig allieret på landsholdet.

– Vi kender hinanden på banen, og vi ved, hvor vi løber hen på banen, og hvordan vi gerne vil spilles. Jeg håber, at vi også her på landsholdet får chancen for at vise, at vi kender hinanden lidt bedre.

– Uden for banen er det også rart at have en, som man kan give skraldet lidt, hvis man er frustreret. Og hvis man er glad, kan vi fejre det sammen. Vi kan snakke om det hele, og vi holder os ikke tilbage, siger Andreas Skov Olsen.

EM-truppens to yngste spillere viser også under interviews, at deres venskab giver plads til lidt røg. For eksempel når de skal beskrive hinandens irriterende sider.

– Nogle gange kan han godt være lidt forsinket, når vi skal nogle ting, og jeg kan godt lide at være i rigtig god tid, siger Andreas Skov Olsen, mens Mikkel Damsgaard griner i baggrunden.

– Vi kan også blive irriterede på hinanden, men som gode kammerater finder vi altid hinanden igen, supplerer Damsgaard.

Til daglig spiller de begge i den italienske Serie A. Damsgaard repræsenterer Sampdoria, mens Skov Olsen spiller i Bologna.

Tidligere var de begge i FC Nordsjælland, mens Kasper Hjulmand var klubbens træner.

Landstræneren ser det som en styrke, at de to tætte venner atter spiller på samme hold, men han påpeger også, at der er mange andre tætte bånd mellem spillerne i EM-truppen.

– Der er mange andre gode venskaber og tætte på bånd på det her hold. Det er godt gammeldags kammeratskab, og det er kun godt, at man er tæt på nogen, som kender en rigtig godt.

– De to (Damsgaard og Skov Olsen, red.) har kendt hinanden længe, og de har spillet sammen i utallige kampe, og de kender hinanden godt på og uden for banen, siger landstræneren.

Damsgaard og Skov Olsen står noteret for henholdsvis to og fem landskampe. De får muligheden for at øge antallet på onsdag, når Danmark spiller en testkamp mod Tyskland i Østrig.

/ritzau/





Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’


Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Liverpool-træner er ked af prædikat

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Har talt med Ferguson om United-job

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Eriksen og Kjær tager afsted

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Rygter om AC Horsens-legende

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Her er Ajax-danskers millionløn

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Manchester United overvejer ham

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

Dansker med kongemål mod Napoli

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool