Emil Larsen: Forventer snarlig afklaring

Lyngbys Emil Larsen afviser, at han var til møde med OB’s ledelse i søndags, og han har heller ikke hørt om interesse fra Sampdoria.



Emil Larsen er i dag blevet meldt tæt på både Superliga-klubben OB og Serie A-oprykkerne Sampdoria. Ekstra Bladet skriver sågar, at OB og Emil Larsen allerede er enige om de personlige betingelser for en kontrakt, og at enigheden blev nået på et møde i søndags. Det afviser Lyngby-spilleren.

– De må vide noget, jeg ikke ved. Jeg har ikke været til det møde. Jeg talte med min agent, inden jeg tog på træningslejr onsdag morgen med Lyngby i Tyskland. Her nævnte han ikke noget om de to klubber. Men de er da begge spændende klubber. OB er ved at bygge et nyt hold op under Troels Bech, og Sampdoria er en stor klub i Italien. Jeg skal til en klub, der kan tilbyde sportslige ambitioner, der matcher mine, og det vigtigste for mig er spilletiden, siger Emil Larsen til tipsbladet.dk.

At Emil Larsen ikke kender til de to klubbers interesse, er dog ikke ensbetydende med, at der ikke er interesse, for det er der, og Larsen regner ikke med at være i Lyngby, når 1. division starter op igen den 29. juli.

– Jeg regner stærkt med, at jeg er skiftet inden, for det begynder at nærme sig, og måske er det på plads indenfor en uge. Der er klubber på banen, og jeg er ved at finde ud af, hvad der passer mig bedst. Der er sådan lidt forskelligt fra udlandet og klubber i Superligaen, siger Emil Larsen.

Ud over OB og Sampdoria bliver også Club Brugge nævnt som en mulig næste destination for Emil Larsen.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De vil have Gaaei – her er prisen

Colombia – Portugal

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Algeriet – Østrig

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!