– En ære, hvis vi får lov at købe Silkeborg IF

Benjamin Boycott har forståelse for de SIF-fans, der er bekymrede over, at der formentlig kommer nyt ejerskab af klubben, men han opfordrer dem til at give amerikanerne tid til at bevise, at de er de rigtige til opgaven.



Bekymringerne er store i Silkeborg, efter det tirsdag kom frem, at klubben muligvis kommer på amerikanske hænder.

Men den tvivl, der hersker blandt fans af klubben fra Søhøjlandet, forsøgte den administrerende direktør i Trivela Group at dæmpe ved det pressemøde, Silkeborg IF afholdt i forbindelse med det forestående køb.

– Jeg vil sige til fansene af klubben, at jeg fuldstændig forstår jeres bekymring og skepsis omkring, at der kommer en ejer ind fra et andet land, som også driver andre fodboldklubber. Og jeg forstår godt, hvorfor det skaber tvivl. Der er mange dårlige historier, der kan sammenlignes med, hvor nogen investerer med henblik på kortsigtet profit eller grådighed. Alt, jeg vil sige, er, at ord er billige, og det er let at tale. Men vi håber, at I vil være tålmodige og lære os at kende.

– Spørg ind til, hvordan vi gør det i Walsall og i Irland. Giv os en chance for at bevise, at vi vil arbejde med klubben i hjertet, siger Benjamin Boycott på pressemødet.

Benjamin Boycott lagde generelt vægt på, at man har intentioner om at investere med et langsigtet perspektiv. Han understregede, at man ikke er kommet for en hurtig gevinst, men ønsker at være en del af klubben i mange år fremover. Derudover roste han klubben, som han forventer at overtage, og fremhævede på pressemødet, at han flere gange i løbet af det seneste år har været til Silkeborgs kampe.

– Vi investerer meget forsigtigt i fodboldklubber. Vi ved, at det betyder meget for mange mennesker, og at klubber kan have en positiv effekt på lokalsamfundet. Derfor er vi meget omhyggelige, fordi det er noget, der er dybt forankret i lokalkulturen og betyder meget for mange mennesker, som har fulgt klubben i mange år, sagde han.

– Jeg har set klubben spille både på hjemmebane og udebane flere gange. Jeg synes, det er en fantastisk klub, som jeg også er blevet forelsket i. Uanset om aktionærerne godkender salget eller ej, vil jeg fortsætte med at være fan af klubben. Det er en smuk by, holdet har gode faciliteter, og fansene støtter op både på hjemme- og udebane. Af alle disse grunde ville det være en stor ære at få lov til at købe sig ind i Silkeborg IF, fortsatte han.

Silkeborgs fans har opfordret til en fredelig demonstration mod opkøbet foran JYSK Park senere i aften.





LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Bo Henriksen: Det er en katastrofe



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Supercomputer: Her er VM-finalen

Norge – Frankrig

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De er enige med Mathias Jensen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Afslører: FCK ringede aldrig

I dialog om dansk bomber

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Uruguay – Spanien

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Kap Verde – Saudi-Arabien