– En ære, hvis vi får lov at købe Silkeborg IF

Benjamin Boycott har forståelse for de SIF-fans, der er bekymrede over, at der formentlig kommer nyt ejerskab af klubben, men han opfordrer dem til at give amerikanerne tid til at bevise, at de er de rigtige til opgaven.



Bekymringerne er store i Silkeborg, efter det tirsdag kom frem, at klubben muligvis kommer på amerikanske hænder.

Men den tvivl, der hersker blandt fans af klubben fra Søhøjlandet, forsøgte den administrerende direktør i Trivela Group at dæmpe ved det pressemøde, Silkeborg IF afholdt i forbindelse med det forestående køb.

– Jeg vil sige til fansene af klubben, at jeg fuldstændig forstår jeres bekymring og skepsis omkring, at der kommer en ejer ind fra et andet land, som også driver andre fodboldklubber. Og jeg forstår godt, hvorfor det skaber tvivl. Der er mange dårlige historier, der kan sammenlignes med, hvor nogen investerer med henblik på kortsigtet profit eller grådighed. Alt, jeg vil sige, er, at ord er billige, og det er let at tale. Men vi håber, at I vil være tålmodige og lære os at kende.

– Spørg ind til, hvordan vi gør det i Walsall og i Irland. Giv os en chance for at bevise, at vi vil arbejde med klubben i hjertet, siger Benjamin Boycott på pressemødet.

Benjamin Boycott lagde generelt vægt på, at man har intentioner om at investere med et langsigtet perspektiv. Han understregede, at man ikke er kommet for en hurtig gevinst, men ønsker at være en del af klubben i mange år fremover. Derudover roste han klubben, som han forventer at overtage, og fremhævede på pressemødet, at han flere gange i løbet af det seneste år har været til Silkeborgs kampe.

– Vi investerer meget forsigtigt i fodboldklubber. Vi ved, at det betyder meget for mange mennesker, og at klubber kan have en positiv effekt på lokalsamfundet. Derfor er vi meget omhyggelige, fordi det er noget, der er dybt forankret i lokalkulturen og betyder meget for mange mennesker, som har fulgt klubben i mange år, sagde han.

– Jeg har set klubben spille både på hjemmebane og udebane flere gange. Jeg synes, det er en fantastisk klub, som jeg også er blevet forelsket i. Uanset om aktionærerne godkender salget eller ej, vil jeg fortsætte med at være fan af klubben. Det er en smuk by, holdet har gode faciliteter, og fansene støtter op både på hjemme- og udebane. Af alle disse grunde ville det være en stor ære at få lov til at købe sig ind i Silkeborg IF, fortsatte han.

Silkeborgs fans har opfordret til en fredelig demonstration mod opkøbet foran JYSK Park senere i aften.



Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

I dialog med Brøndby

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

En kæmpe sejr

Opløftende melding for ‘AC’

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Rangerer Eriksen over superstjerner

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

‘Har lukket munden på kritikerne’

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Jubler over dansker: Dette er bare starten

150 millioner ansøgninger til VM-billetter