– En ære, hvis vi får lov at købe Silkeborg IF

Benjamin Boycott har forståelse for de SIF-fans, der er bekymrede over, at der formentlig kommer nyt ejerskab af klubben, men han opfordrer dem til at give amerikanerne tid til at bevise, at de er de rigtige til opgaven.



Bekymringerne er store i Silkeborg, efter det tirsdag kom frem, at klubben muligvis kommer på amerikanske hænder.

Men den tvivl, der hersker blandt fans af klubben fra Søhøjlandet, forsøgte den administrerende direktør i Trivela Group at dæmpe ved det pressemøde, Silkeborg IF afholdt i forbindelse med det forestående køb.

– Jeg vil sige til fansene af klubben, at jeg fuldstændig forstår jeres bekymring og skepsis omkring, at der kommer en ejer ind fra et andet land, som også driver andre fodboldklubber. Og jeg forstår godt, hvorfor det skaber tvivl. Der er mange dårlige historier, der kan sammenlignes med, hvor nogen investerer med henblik på kortsigtet profit eller grådighed. Alt, jeg vil sige, er, at ord er billige, og det er let at tale. Men vi håber, at I vil være tålmodige og lære os at kende.

– Spørg ind til, hvordan vi gør det i Walsall og i Irland. Giv os en chance for at bevise, at vi vil arbejde med klubben i hjertet, siger Benjamin Boycott på pressemødet.

Benjamin Boycott lagde generelt vægt på, at man har intentioner om at investere med et langsigtet perspektiv. Han understregede, at man ikke er kommet for en hurtig gevinst, men ønsker at være en del af klubben i mange år fremover. Derudover roste han klubben, som han forventer at overtage, og fremhævede på pressemødet, at han flere gange i løbet af det seneste år har været til Silkeborgs kampe.

– Vi investerer meget forsigtigt i fodboldklubber. Vi ved, at det betyder meget for mange mennesker, og at klubber kan have en positiv effekt på lokalsamfundet. Derfor er vi meget omhyggelige, fordi det er noget, der er dybt forankret i lokalkulturen og betyder meget for mange mennesker, som har fulgt klubben i mange år, sagde han.

– Jeg har set klubben spille både på hjemmebane og udebane flere gange. Jeg synes, det er en fantastisk klub, som jeg også er blevet forelsket i. Uanset om aktionærerne godkender salget eller ej, vil jeg fortsætte med at være fan af klubben. Det er en smuk by, holdet har gode faciliteter, og fansene støtter op både på hjemme- og udebane. Af alle disse grunde ville det være en stor ære at få lov til at købe sig ind i Silkeborg IF, fortsatte han.

Silkeborgs fans har opfordret til en fredelig demonstration mod opkøbet foran JYSK Park senere i aften.







KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Chelsea med historiens største PL-underskud

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Rasmus Højlund har ikke set det før



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Tottenham præsenterer ny træner

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Tullberg revser medier og roser Neestrup

En historisk katastrofe for Danmark

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Kæmpe stjerne besøger København



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Stor profil glad for Brøndby

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’