Bekymringerne er store i Silkeborg, efter det tirsdag kom frem, at klubben muligvis kommer på amerikanske hænder.
Men den tvivl, der hersker blandt fans af klubben fra Søhøjlandet, forsøgte den administrerende direktør i Trivela Group at dæmpe ved det pressemøde, Silkeborg IF afholdt i forbindelse med det forestående køb.
– Jeg vil sige til fansene af klubben, at jeg fuldstændig forstår jeres bekymring og skepsis omkring, at der kommer en ejer ind fra et andet land, som også driver andre fodboldklubber. Og jeg forstår godt, hvorfor det skaber tvivl. Der er mange dårlige historier, der kan sammenlignes med, hvor nogen investerer med henblik på kortsigtet profit eller grådighed. Alt, jeg vil sige, er, at ord er billige, og det er let at tale. Men vi håber, at I vil være tålmodige og lære os at kende.
– Spørg ind til, hvordan vi gør det i Walsall og i Irland. Giv os en chance for at bevise, at vi vil arbejde med klubben i hjertet, siger Benjamin Boycott på pressemødet.
Benjamin Boycott lagde generelt vægt på, at man har intentioner om at investere med et langsigtet perspektiv. Han understregede, at man ikke er kommet for en hurtig gevinst, men ønsker at være en del af klubben i mange år fremover. Derudover roste han klubben, som han forventer at overtage, og fremhævede på pressemødet, at han flere gange i løbet af det seneste år har været til Silkeborgs kampe.
– Vi investerer meget forsigtigt i fodboldklubber. Vi ved, at det betyder meget for mange mennesker, og at klubber kan have en positiv effekt på lokalsamfundet. Derfor er vi meget omhyggelige, fordi det er noget, der er dybt forankret i lokalkulturen og betyder meget for mange mennesker, som har fulgt klubben i mange år, sagde han.
– Jeg har set klubben spille både på hjemmebane og udebane flere gange. Jeg synes, det er en fantastisk klub, som jeg også er blevet forelsket i. Uanset om aktionærerne godkender salget eller ej, vil jeg fortsætte med at være fan af klubben. Det er en smuk by, holdet har gode faciliteter, og fansene støtter op både på hjemme- og udebane. Af alle disse grunde ville det være en stor ære at få lov til at købe sig ind i Silkeborg IF, fortsatte han.
Silkeborgs fans har opfordret til en fredelig demonstration mod opkøbet foran JYSK Park senere i aften.
LIVE
LIVE: Fraværende inden FCK-brag
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT