– En ære, hvis vi får lov at købe Silkeborg IF

Benjamin Boycott har forståelse for de SIF-fans, der er bekymrede over, at der formentlig kommer nyt ejerskab af klubben, men han opfordrer dem til at give amerikanerne tid til at bevise, at de er de rigtige til opgaven.



Bekymringerne er store i Silkeborg, efter det tirsdag kom frem, at klubben muligvis kommer på amerikanske hænder.

Men den tvivl, der hersker blandt fans af klubben fra Søhøjlandet, forsøgte den administrerende direktør i Trivela Group at dæmpe ved det pressemøde, Silkeborg IF afholdt i forbindelse med det forestående køb.

– Jeg vil sige til fansene af klubben, at jeg fuldstændig forstår jeres bekymring og skepsis omkring, at der kommer en ejer ind fra et andet land, som også driver andre fodboldklubber. Og jeg forstår godt, hvorfor det skaber tvivl. Der er mange dårlige historier, der kan sammenlignes med, hvor nogen investerer med henblik på kortsigtet profit eller grådighed. Alt, jeg vil sige, er, at ord er billige, og det er let at tale. Men vi håber, at I vil være tålmodige og lære os at kende.

– Spørg ind til, hvordan vi gør det i Walsall og i Irland. Giv os en chance for at bevise, at vi vil arbejde med klubben i hjertet, siger Benjamin Boycott på pressemødet.

Benjamin Boycott lagde generelt vægt på, at man har intentioner om at investere med et langsigtet perspektiv. Han understregede, at man ikke er kommet for en hurtig gevinst, men ønsker at være en del af klubben i mange år fremover. Derudover roste han klubben, som han forventer at overtage, og fremhævede på pressemødet, at han flere gange i løbet af det seneste år har været til Silkeborgs kampe.

– Vi investerer meget forsigtigt i fodboldklubber. Vi ved, at det betyder meget for mange mennesker, og at klubber kan have en positiv effekt på lokalsamfundet. Derfor er vi meget omhyggelige, fordi det er noget, der er dybt forankret i lokalkulturen og betyder meget for mange mennesker, som har fulgt klubben i mange år, sagde han.

– Jeg har set klubben spille både på hjemmebane og udebane flere gange. Jeg synes, det er en fantastisk klub, som jeg også er blevet forelsket i. Uanset om aktionærerne godkender salget eller ej, vil jeg fortsætte med at være fan af klubben. Det er en smuk by, holdet har gode faciliteter, og fansene støtter op både på hjemme- og udebane. Af alle disse grunde ville det være en stor ære at få lov til at købe sig ind i Silkeborg IF, fortsatte han.

Silkeborgs fans har opfordret til en fredelig demonstration mod opkøbet foran JYSK Park senere i aften.





LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Brøndby-transfer glippet

Reagerer på katastrofalt rødt kort

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Brøndby præsenterer stor profil

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Højlund roser FC Københavns fans

Angriber meldes tæt på

Ruben Amorim på vej til ny storklub?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Norwich har budt på stor dansk profil

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Brøndby vil holde på stjerne

Kommer til AGF efter monstersæson



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Dansk klub har ham på radaren

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Dansker bomber løs mod Manchester City

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

– Et gigantisk problem for Danmark

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

Her kan du se FC København mod Napoli

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere