ÅRHUS (Tipsbladet): Søndag aften siger Superligaen farvel i et par uger med landsholdspause ved at byde op til fodboldbal i Århus.
Det er en meget speciel aften, der venter i Århus med sidste kamp på stadion i den nuværende udformning, før AGF flytter til en midlertidig hjemmebane i Vejlby i den nordlige del af byen efter nytår.
– Jeg tror, det bliver en højintens kamp. Det plejer det at være mod FCK. Der bliver nogle drabelige dueller, intense kampe og en god stemning på lægterne. Det kommer mange udebanefans, og vi har forhåbentlig et udsolgt Ceres Park til den sidste Superliga-kamp på det nuværende stadion. Jeg tror virkelig, det kan blive en mindeværdig kamp, siger AGF's Mikael Anderson til Tipsbladet.
– Det var en lidt tom følelse at spille uden stemningsfansene, selv om det selvfølgelig også kræver, at fansene opfører sig ordentligt, så der kan være plads til dem. Men jo, det bliver en fed kamp. Der plejer altid at være mål og dramatik. Vi har haft lidt problemer med dem i Parken, men vi slog dem sidst hjemme med Mads Emil Madsens hattrick.
Senest, de to hold mødtes i juli, vandt FC København 3-2, et comeback til FCK Uwe Rösler som cheftræner stadig mindes med stor ærgrelse, og som skal revancheres.
– Vi skal ramme niveauet 100 procent og holde fast i vores koncept og vores måde at gøre tingene på. Og så er jeg sikker på, vi nok skal vinde den kamp, siger Mikael Anderson.
Presset er på FCK – og FCM
Mikael Anderson og AGF har lidt de to eneste nederlag i ligaen til FC København og senest FC Midtjylland i Herning.
Nederlaget til FCK skal søndag revancheres, og man kan få tanken, at Mikael Anderson læser med på Tipsbladets oversigter over spillerbudgetter i Superligaen.
For Anderson placerer entydigt forventningspresset på de to klubber, der med afstand der længst fremme i budgetligaen i dansk fodbolds bedste række.
– Der er syv hold, der spiller rigtig godt, og hvor vi ligger forholdsvis tæt på hinanden. Vores ambition er klart at spille i toppen. Vi er klar over, vi ikke er favoritter overhovedet, for der er er nogle hold, der har klart større budget og større forventninger end os, og de skal vinde, siger Mikael Anderson.
– De er klare favoritter til at vinde guld. For FCK er det jo en katastrofe, hvis de ikke vinder guld. De vandt heller ikke sidste sæson. Og med de penge, FC Midtjylland har brugt på deres spillertrup, så er det også en katastrofe, hvis de ikke bliver danske mestre. Der er de to hold, der helt sikkert har en målsætning om at vinde guld, og så er der os, Brøndby og vel også FC Nordsjælland, der kæmper i laget under, siger Mikael Anderson.
AGF-profilen synes sagtens, AGF kan stræbe efter at vinde uden, at der går gamle tiders snak om selvsving i den.
– Jeg synes kollektivt, at vi er superstærke. Vi har næsten spillet med det samme hold nu i rigtig mange år efterhånden. Det er den samme stamme, et hold, der kender hinanden og spiller, og der fungerer rigtig godt med hinanden. Og så er det klart, så skal vi også være heldige med, at det flasker sig, som du siger.
– Men vi skal også selv turde drømme og at gå efter det. Det kan godt være, at det ikke lykkes, men vi skal være modige nok til at tage handsken af og tro på vinder-mentaliteten i klubben, og sige, at vi går efter at vinde, siger Mikael Anderson.
FC København og AGF mødes 18.00 søndag i Århus.
Det stadion, AGF søndag aften siger farvel til, og om 24 måneder flytter tilbage på, blev tirsdag 250 millioner kroner dyrere. Læs den historie her.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
Liverpool vender dobbeltopgøret
Benhård Brian Riemer-melding
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
Barcelona vandt 7-2
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Presset træner vil rotere mod FCM
AVIS
Interessant afsløring
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr