ÅRHUS (Tipsbladet): Søndag aften siger Superligaen farvel i et par uger med landsholdspause ved at byde op til fodboldbal i Århus.
Det er en meget speciel aften, der venter i Århus med sidste kamp på stadion i den nuværende udformning, før AGF flytter til en midlertidig hjemmebane i Vejlby i den nordlige del af byen efter nytår.
– Jeg tror, det bliver en højintens kamp. Det plejer det at være mod FCK. Der bliver nogle drabelige dueller, intense kampe og en god stemning på lægterne. Det kommer mange udebanefans, og vi har forhåbentlig et udsolgt Ceres Park til den sidste Superliga-kamp på det nuværende stadion. Jeg tror virkelig, det kan blive en mindeværdig kamp, siger AGF's Mikael Anderson til Tipsbladet.
– Det var en lidt tom følelse at spille uden stemningsfansene, selv om det selvfølgelig også kræver, at fansene opfører sig ordentligt, så der kan være plads til dem. Men jo, det bliver en fed kamp. Der plejer altid at være mål og dramatik. Vi har haft lidt problemer med dem i Parken, men vi slog dem sidst hjemme med Mads Emil Madsens hattrick.
Senest, de to hold mødtes i juli, vandt FC København 3-2, et comeback til FCK Uwe Rösler som cheftræner stadig mindes med stor ærgrelse, og som skal revancheres.
– Vi skal ramme niveauet 100 procent og holde fast i vores koncept og vores måde at gøre tingene på. Og så er jeg sikker på, vi nok skal vinde den kamp, siger Mikael Anderson.
Presset er på FCK – og FCM
Mikael Anderson og AGF har lidt de to eneste nederlag i ligaen til FC København og senest FC Midtjylland i Herning.
Nederlaget til FCK skal søndag revancheres, og man kan få tanken, at Mikael Anderson læser med på Tipsbladets oversigter over spillerbudgetter i Superligaen.
For Anderson placerer entydigt forventningspresset på de to klubber, der med afstand der længst fremme i budgetligaen i dansk fodbolds bedste række.
– Der er syv hold, der spiller rigtig godt, og hvor vi ligger forholdsvis tæt på hinanden. Vores ambition er klart at spille i toppen. Vi er klar over, vi ikke er favoritter overhovedet, for der er er nogle hold, der har klart større budget og større forventninger end os, og de skal vinde, siger Mikael Anderson.
– De er klare favoritter til at vinde guld. For FCK er det jo en katastrofe, hvis de ikke vinder guld. De vandt heller ikke sidste sæson. Og med de penge, FC Midtjylland har brugt på deres spillertrup, så er det også en katastrofe, hvis de ikke bliver danske mestre. Der er de to hold, der helt sikkert har en målsætning om at vinde guld, og så er der os, Brøndby og vel også FC Nordsjælland, der kæmper i laget under, siger Mikael Anderson.
AGF-profilen synes sagtens, AGF kan stræbe efter at vinde uden, at der går gamle tiders snak om selvsving i den.
– Jeg synes kollektivt, at vi er superstærke. Vi har næsten spillet med det samme hold nu i rigtig mange år efterhånden. Det er den samme stamme, et hold, der kender hinanden og spiller, og der fungerer rigtig godt med hinanden. Og så er det klart, så skal vi også være heldige med, at det flasker sig, som du siger.
– Men vi skal også selv turde drømme og at gå efter det. Det kan godt være, at det ikke lykkes, men vi skal være modige nok til at tage handsken af og tro på vinder-mentaliteten i klubben, og sige, at vi går efter at vinde, siger Mikael Anderson.
FC København og AGF mødes 18.00 søndag i Århus.
Det stadion, AGF søndag aften siger farvel til, og om 24 måneder flytter tilbage på, blev tirsdag 250 millioner kroner dyrere. Læs den historie her.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Vild udtalelse om Nathan Trott
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
Medie peger på FC København
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
Færdig i Brøndbys bestyrelse
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
Forlænger med stortalent
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
José Mourinho klarmelder dansker
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER