En lille håndsrækning: Randers modtog under tre millioner fra staten

Staten udbetalte 2,675 millioner kroner til Randers FC i lønkompensation, mens spillere og trænere var hjemsendt i foråret.



Der er stod forskel på, hvor meget de enkelte Superliga-klubber har fået i coronakompensation fra staten. For Randers FC’s vedkommende drejer det sig om under tre millioner kroner.

Det fremgår af det årsregnskab, som selskabet Randers FC A/S netop har frigivet. Her kan man læse, at klubben helt præcis har modtaget 2,675 millioner kroner i kompensation for den periode i foråret, hvor spillere, trænere og andre ansatte var hjemsendt.

Læs også:AGF har modtaget et tocifret millionbeløb i støtte fra staten

Tidligere har Brøndby IF fortalt, at klubben fik 27,7 millioner i årets første seks måneder, mens FC København modtog 15,5 millioner kroner. Randers’ østjyske naboer, AGF, fik 10,5 millioner ind fra staten frem til udgangen af juni. Støtten fordelte sig på statens kompensationspakker for faste omkostninger, arrangørkompensation og lønkompensation.

Randers meldte allerede i midten af sidste uge ud, at klubben havde lavet et underskud på 4,4 millioner kroner. Af regnskabet fremgår det, at underskuddet helt præcis var på 4.498.509 kroner.

Læs også:Coronahjælp: Så mange millioner har Brøndby fået fra staten

Klubben forventer dog, at indeværende regnskabsår giver et overskud. Det skyldes delvist salget af Emil Riis til Preston North End.

– Køb og salg af spillere er en stor del af fodboldforrretning, men inden transfervinduet åbner, laver vi grovbudget, så vi ved, hvor vi cirka havner henne. Det grovbudget i år kom ud med et mindre overskud, sagde bestyrelsesformand Svend Lynge Jørgensen til tipsbladet.dk i sidste uge.

– Efter vi har lavet det grovbudget, sker der det, at vi sælger Emil Riis for et pænt pengebeløb. Det cementerer, at vi kommer til at lave et overskud, som så bliver større, end vi havde regnet med.

Læs også:Randers kan tjene flere millioner på angriber: Har sikret sig videresalgsklausul
Læs også:Salg af Randers FC rykker nærmere: Forventer afklaring inden nytår
Læs også:Randers FC præsenterer underskud: Forventer overskud næste år




LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Det har været en elendig sæson

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forhandler om Albert Grønbæk

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

I svime over Froholdt – får ny hæder

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Derfor kommer han IKKE til FC København

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

FCM-profil drømmer om Manchester City

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Messi-statue fjernes

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’