En lille håndsrækning: Randers modtog under tre millioner fra staten

Staten udbetalte 2,675 millioner kroner til Randers FC i lønkompensation, mens spillere og trænere var hjemsendt i foråret.



Der er stod forskel på, hvor meget de enkelte Superliga-klubber har fået i coronakompensation fra staten. For Randers FC’s vedkommende drejer det sig om under tre millioner kroner.

Det fremgår af det årsregnskab, som selskabet Randers FC A/S netop har frigivet. Her kan man læse, at klubben helt præcis har modtaget 2,675 millioner kroner i kompensation for den periode i foråret, hvor spillere, trænere og andre ansatte var hjemsendt.

Læs også:AGF har modtaget et tocifret millionbeløb i støtte fra staten

Tidligere har Brøndby IF fortalt, at klubben fik 27,7 millioner i årets første seks måneder, mens FC København modtog 15,5 millioner kroner. Randers’ østjyske naboer, AGF, fik 10,5 millioner ind fra staten frem til udgangen af juni. Støtten fordelte sig på statens kompensationspakker for faste omkostninger, arrangørkompensation og lønkompensation.

Randers meldte allerede i midten af sidste uge ud, at klubben havde lavet et underskud på 4,4 millioner kroner. Af regnskabet fremgår det, at underskuddet helt præcis var på 4.498.509 kroner.

Læs også:Coronahjælp: Så mange millioner har Brøndby fået fra staten

Klubben forventer dog, at indeværende regnskabsår giver et overskud. Det skyldes delvist salget af Emil Riis til Preston North End.

– Køb og salg af spillere er en stor del af fodboldforrretning, men inden transfervinduet åbner, laver vi grovbudget, så vi ved, hvor vi cirka havner henne. Det grovbudget i år kom ud med et mindre overskud, sagde bestyrelsesformand Svend Lynge Jørgensen til tipsbladet.dk i sidste uge.

– Efter vi har lavet det grovbudget, sker der det, at vi sælger Emil Riis for et pænt pengebeløb. Det cementerer, at vi kommer til at lave et overskud, som så bliver større, end vi havde regnet med.

Læs også:Randers kan tjene flere millioner på angriber: Har sikret sig videresalgsklausul
Læs også:Salg af Randers FC rykker nærmere: Forventer afklaring inden nytår
Læs også:Randers FC præsenterer underskud: Forventer overskud næste år




TransferLIVE: OB bekræfter




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Tyrkiet – USA

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

FC Midtjylland forlænger med stort talent

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Skotland – Brasilien

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ny bejler til dansk guldfugl

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FC Barcelona køber VM-angriber

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Chokskifte på vej?

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Lufter vild Ronaldo-teori

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Åbner op for sommertransfer

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede