En lille håndsrækning: Randers modtog under tre millioner fra staten

Staten udbetalte 2,675 millioner kroner til Randers FC i lønkompensation, mens spillere og trænere var hjemsendt i foråret.



Der er stod forskel på, hvor meget de enkelte Superliga-klubber har fået i coronakompensation fra staten. For Randers FC’s vedkommende drejer det sig om under tre millioner kroner.

Det fremgår af det årsregnskab, som selskabet Randers FC A/S netop har frigivet. Her kan man læse, at klubben helt præcis har modtaget 2,675 millioner kroner i kompensation for den periode i foråret, hvor spillere, trænere og andre ansatte var hjemsendt.

Læs også:AGF har modtaget et tocifret millionbeløb i støtte fra staten

Tidligere har Brøndby IF fortalt, at klubben fik 27,7 millioner i årets første seks måneder, mens FC København modtog 15,5 millioner kroner. Randers’ østjyske naboer, AGF, fik 10,5 millioner ind fra staten frem til udgangen af juni. Støtten fordelte sig på statens kompensationspakker for faste omkostninger, arrangørkompensation og lønkompensation.

Randers meldte allerede i midten af sidste uge ud, at klubben havde lavet et underskud på 4,4 millioner kroner. Af regnskabet fremgår det, at underskuddet helt præcis var på 4.498.509 kroner.

Læs også:Coronahjælp: Så mange millioner har Brøndby fået fra staten

Klubben forventer dog, at indeværende regnskabsår giver et overskud. Det skyldes delvist salget af Emil Riis til Preston North End.

– Køb og salg af spillere er en stor del af fodboldforrretning, men inden transfervinduet åbner, laver vi grovbudget, så vi ved, hvor vi cirka havner henne. Det grovbudget i år kom ud med et mindre overskud, sagde bestyrelsesformand Svend Lynge Jørgensen til tipsbladet.dk i sidste uge.

– Efter vi har lavet det grovbudget, sker der det, at vi sælger Emil Riis for et pænt pengebeløb. Det cementerer, at vi kommer til at lave et overskud, som så bliver større, end vi havde regnet med.

Læs også:Randers kan tjene flere millioner på angriber: Har sikret sig videresalgsklausul
Læs også:Salg af Randers FC rykker nærmere: Forventer afklaring inden nytår
Læs også:Randers FC præsenterer underskud: Forventer overskud næste år





Sunderland jagter dansk guldfugl




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jens Stage-skifte i fare

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Interessant melding om VM-profil

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Holland – Sverige

Superliga-boss med spændende transfermelding

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tordner mod VM-træner

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Dame N’Doye scorer nyt job

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Tyskland – Elfenbenskysten

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen