En lille håndsrækning: Randers modtog under tre millioner fra staten

Staten udbetalte 2,675 millioner kroner til Randers FC i lønkompensation, mens spillere og trænere var hjemsendt i foråret.



Der er stod forskel på, hvor meget de enkelte Superliga-klubber har fået i coronakompensation fra staten. For Randers FC’s vedkommende drejer det sig om under tre millioner kroner.

Det fremgår af det årsregnskab, som selskabet Randers FC A/S netop har frigivet. Her kan man læse, at klubben helt præcis har modtaget 2,675 millioner kroner i kompensation for den periode i foråret, hvor spillere, trænere og andre ansatte var hjemsendt.

Læs også:AGF har modtaget et tocifret millionbeløb i støtte fra staten

Tidligere har Brøndby IF fortalt, at klubben fik 27,7 millioner i årets første seks måneder, mens FC København modtog 15,5 millioner kroner. Randers’ østjyske naboer, AGF, fik 10,5 millioner ind fra staten frem til udgangen af juni. Støtten fordelte sig på statens kompensationspakker for faste omkostninger, arrangørkompensation og lønkompensation.

Randers meldte allerede i midten af sidste uge ud, at klubben havde lavet et underskud på 4,4 millioner kroner. Af regnskabet fremgår det, at underskuddet helt præcis var på 4.498.509 kroner.

Læs også:Coronahjælp: Så mange millioner har Brøndby fået fra staten

Klubben forventer dog, at indeværende regnskabsår giver et overskud. Det skyldes delvist salget af Emil Riis til Preston North End.

– Køb og salg af spillere er en stor del af fodboldforrretning, men inden transfervinduet åbner, laver vi grovbudget, så vi ved, hvor vi cirka havner henne. Det grovbudget i år kom ud med et mindre overskud, sagde bestyrelsesformand Svend Lynge Jørgensen til tipsbladet.dk i sidste uge.

– Efter vi har lavet det grovbudget, sker der det, at vi sælger Emil Riis for et pænt pengebeløb. Det cementerer, at vi kommer til at lave et overskud, som så bliver større, end vi havde regnet med.

Læs også:Randers kan tjene flere millioner på angriber: Har sikret sig videresalgsklausul
Læs også:Salg af Randers FC rykker nærmere: Forventer afklaring inden nytår
Læs også:Randers FC præsenterer underskud: Forventer overskud næste år






LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Chok i Wolfsburg

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Martin Jørgensen lander nyt job

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Arsenal – Fulham

– Vi har alle fejlet

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Arsenal-træner er rasende