Randers kan tjene flere millioner på angriber: Har sikret sig videresalgsklausul

Randers FC var allerede på vej mod et overskud, før klubben solgte Emil Riis for et større millionbeløb. En videresalgsklausul kan desuden sende endnu flere penge til Kronjylland.



Der var engang, hvor Randers FC præsenterede sorte tal år efter år. Torsdag kom klubben dog med fjerde regnskab med underskud i streg. Til gengæld bliver det bedre allerede om et år.

Randers forventer nemlig et overskud, og det er ikke kun takket være de penge, som klubben tjente på at sælge Emil Riis til Preston North End. Det slår bestyrelsesformanden i Randers FC Holding A/S, Svend Lynge Jørgensen, fast.

– Køb og salg af spillere er en stor del af fodboldforrretning, men inden transfervinduet åbner, laver vi grovbudget, så vi ved, hvor vi cirka havner henne. Det grovbudget i år kom ud med et mindre overskud, siger formanden til tipsbladet.dk.

– Efter vi har lavet det grovbudget, sker der det, at vi sælger Emil Riis for et pænt pengebeløb. Det cementerer, at vi kommer til at lave et overskud, som så bliver større, end vi havde regnet med.

Læs også:Randers FC præsenterer underskud: Forventer overskud næste år

Det forudsætter, tilføjer Svend Lynge Jørgensen, at Superligaen ikke pludselig bliver afblæst på grund af coronavirus, og at de største sponsorer bliver ved med at bidrage med deres sponsorater. Men selv med de nuværende tilskuerrestriktioner forventer Randers FC et plus.

Ifølge B.T. indbragte Emil Riis-salget over 10 millioner kroner i klubkassen. Det kom desuden frem på torsdagens generalforsamling, at beløbet kan stige, fordi Randers FC har en videresalgsklausul på U21-landsholdsangriberen.

At bedømme ud fra Riis’ start i England kan det godt være, at Randers-ledelsen kan begynde at glæde sig. Spillerens nye manager er i hvert fald svært begejstret.

– Jeg vil ikke lægge for meget pres på ham, men jeg synes, at han lignede et fund derude, sagde han forleden efter Riis’ første startplads.

Læs også:Manager storroser Emil Riis: Han ligner et fund

Svend Lynge Jørgensen lægger ikke skjul på, at han gerne ser, at Preston sælger Emil Riis videre.

– Man kan håbe, at andre synes det samme (som manageren, red.). Jeg håber, han bliver solgt videre, og at han får succes, for han er en god dreng. Ikke kun for pengenes skyld, men så har vi også sendt et signal til de andre unge mennesker om, at vi kan sælge til gode klubber, siger formanden.

Der skal dog mere til, før han regner potentielle videresalgsmillioner som penge i banken.

– Nej, det gør vi overhovedet ikke. Nogle gange får man noget ud af de klausuler, andre gange gør man ikke. Men hvis de sælger ham videre for mere end det, de har betalt os, får vi en andel af det.

Randers FC’s underskud for 2019/20 var på 4,4 millioner kroner.

Læs også:Randers FC så ny angriber an på video
Læs også:Superliga-spørgsmål: Perfekt timing for Brøndby IF?
Læs også:Optakt: Randers FC – SønderjyskE




Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Hold nu kæft, hvor er han god!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Lewandowski forlader FC Barcelona

Her er FC Nordsjællands vej i Europa



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Arsenal – Burnley

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Så er det officielt

Salah sender særlig besked