Der var engang, hvor Randers FC præsenterede sorte tal år efter år. Torsdag kom klubben dog med fjerde regnskab med underskud i streg. Til gengæld bliver det bedre allerede om et år.
Randers forventer nemlig et overskud, og det er ikke kun takket være de penge, som klubben tjente på at sælge Emil Riis til Preston North End. Det slår bestyrelsesformanden i Randers FC Holding A/S, Svend Lynge Jørgensen, fast.
– Køb og salg af spillere er en stor del af fodboldforrretning, men inden transfervinduet åbner, laver vi grovbudget, så vi ved, hvor vi cirka havner henne. Det grovbudget i år kom ud med et mindre overskud, siger formanden til tipsbladet.dk.
– Efter vi har lavet det grovbudget, sker der det, at vi sælger Emil Riis for et pænt pengebeløb. Det cementerer, at vi kommer til at lave et overskud, som så bliver større, end vi havde regnet med.
Læs også:Randers FC præsenterer underskud: Forventer overskud næste år
Det forudsætter, tilføjer Svend Lynge Jørgensen, at Superligaen ikke pludselig bliver afblæst på grund af coronavirus, og at de største sponsorer bliver ved med at bidrage med deres sponsorater. Men selv med de nuværende tilskuerrestriktioner forventer Randers FC et plus.
Ifølge B.T. indbragte Emil Riis-salget over 10 millioner kroner i klubkassen. Det kom desuden frem på torsdagens generalforsamling, at beløbet kan stige, fordi Randers FC har en videresalgsklausul på U21-landsholdsangriberen.
At bedømme ud fra Riis’ start i England kan det godt være, at Randers-ledelsen kan begynde at glæde sig. Spillerens nye manager er i hvert fald svært begejstret.
– Jeg vil ikke lægge for meget pres på ham, men jeg synes, at han lignede et fund derude, sagde han forleden efter Riis’ første startplads.
Læs også:Manager storroser Emil Riis: Han ligner et fund
Svend Lynge Jørgensen lægger ikke skjul på, at han gerne ser, at Preston sælger Emil Riis videre.
– Man kan håbe, at andre synes det samme (som manageren, red.). Jeg håber, han bliver solgt videre, og at han får succes, for han er en god dreng. Ikke kun for pengenes skyld, men så har vi også sendt et signal til de andre unge mennesker om, at vi kan sælge til gode klubber, siger formanden.
Der skal dog mere til, før han regner potentielle videresalgsmillioner som penge i banken.
– Nej, det gør vi overhovedet ikke. Nogle gange får man noget ud af de klausuler, andre gange gør man ikke. Men hvis de sælger ham videre for mere end det, de har betalt os, får vi en andel af det.
Randers FC’s underskud for 2019/20 var på 4,4 millioner kroner.
Læs også:Randers FC så ny angriber an på video
Læs også:Superliga-spørgsmål: Perfekt timing for Brøndby IF?
Læs også:Optakt: Randers FC – SønderjyskE
LIVE
Superliga-LIVE: Det holdt hårdt, Brøndby!
NYHEDER
Det vil Ramaj ‘ikke være glad for’
TOPNYHED
De køber rettighederne til FCK-kamp
MEDIE
Kæmpe Superliga-salg – nu meldes han færdig
MEDIE
Jacob Neestrup vil hente tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
‘FCK-stjerne er simpelthen ikke dygtig nok’
NYHEDER
‘Det bliver det vildeste vindue nogensinde’
LIVE
TransferLIVE: Gytkjær afviser dansk klub
MEDIE
Superligaklub scorer millioner på dansk transfer
TRANSFER
AGF snydt for ny profil
MEDIE
Nicolai Jørgensen på vej tilbage til FCK
TOPNYHED
Nicolai Jørgensen jubler over FCK-retur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle-profil skifter til OB
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Åh nej, FCK! Stor transfer i fare?
TRANSFER
Ousmane Sow: Derfor forlader jeg Brøndby
TRANSFER
Værsgo, FC København! Disse stjerner skal I købe
NYHEDER
Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’
I svime over FCK-profil: Det rene vanvid!
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Vanvittig kamp af Tonni Adamsen!
TRANSFER
Diant Ramaj: Derfor har jeg valgt FC København
Mæhles mareridt: ‘Det sad dybt i ham’
TOPNYHED
Træner afslører: Forsøgte at kuppe FCK-handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Viborg laver et historisk salg
MEDIE
Dinamo Zagreb afviser FCK i Kotarski-handel
TIPSBLADETS DOM
Suveræn debut – det var den spiller, FCK drømte om
NYHEDER
Højbjerg fanget i transferdrama: ‘Jeg er uenig!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rosenborg vil købe rekorddyr Chiakha
NYHEDER
Vil vinde Conference League med FCK
NYHEDER
Bo Svensson bekymret for FCK-stjerne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Fremhæver ‘vidunderbarnet’ Oskarsson: ‘Det sker!’
TIPSBLADET SPECIAL
