‘En maskine’: Brøndby-stjerner dybt imponeret

Brøndby har fået en ny fysisk maskine, siger Frederik Birk. Også flere profiler er imponeret.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Brøndby IF har fået tilført nyt blod til venstrebacken i form af Mats Köhlert, der er kommet til Vestegnen på en fri transfer denne sommer. 

Den 27-årige tysker har tilbragt de seneste år i SC Heerenveen som en stor profil, hvor han ikke mindst har været involveret i en masse mål via fire scoringer og 12 assister i 103 kampe. 

I Brøndby har han også allerede gjort sig positivt bemærket. Mats Köhhlert har nemlig ‘vundet’ flere af de fysiske tests her i opstarten

– Mats virker som en god fyr og en god fodboldspiller. Han er en, som er rimelig hurtigt kommet ind i gruppen og har vist sig frem på træningsbanen, siger Nicolai Vallys til Tipsbladet og den fremmødte presse mandag og tilføjer: 

– Jeg ved ikke, om man kan vinde testene, men han har vundet to løbetests – både bip-testen og VO2 Max-testen. Jeg tror, det var Birk, der sagde, at han havde vundet begge. Jeg synes, han ser god ud, og jeg glæder mig til at se ham i aktion.

Foto: Brøndby IF

Også Sean Klaiber har noteret sig, at Mats Köhlert gjorde det ganske godt i de fysiske tests. 

– Det gjorde han! Det er rart med endnu en fyr, der kan snakke hollandsk. Mats er en fantastisk fyr. Man kan se, at tyske fyre elsker at løbe. Det er skørt, ikke? Han ødelagde testene. Man kan se, at han er fit.

– Det er også godt, når man skal ind på et nyt hold. Man vil ikke ende sidst, når man er ny, siger Sean Klaiber og tilføjer, at han faktisk spillede en del mod ham i Holland:

– Jeg kendte ham ikke personligt, men jeg spillede en del kampe mod ham i Holland. Jeg har også allerede sendt ham til en god restaurant her. Han var jo i Heerenveen, og der havde han ingenting. Det var ikke en god by. Nu har han alt her. Han skal nyde det og præstere.

Cheftræner Frederik Birk går endda så langt som at sige, at Mats Köhlert har ‘sprængt rammerne’. 

– Mats Köhlert er en spændende fysisk maskine. Han er kommet ind og har sprængt rammerne på begge fysiske tests, og han kan også bidrage med det udtryk, vi vil have med mere intensitet. Derudover kan han spille med en meget sikker fod inde i banen. Han kan spille i det centrale område, og det giver flere muligheder, siger cheftræneren. 

Bliver Mats Köhlert starter i Brøndby?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Mats Köhlert, 27 år, skal kæmpe med spillere som Marko Divkovic og Lukas Larsen om spilletiden på venstre back. 







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Født i Danmark og på vej til VM

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

FC Midtjylland henter ny back

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet