Én ting gider Neestrup ikke kommentere mere i 2024

Jacob Neestrup gider ikke kommentere fravalgte spillere mere i 2024, slår han fast.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Et af forårets store emner i FC København har ikke så meget handlet om spillet på banen, men snarere om dem, der ser kampene fra bænken. Nemlig spillerne, der ikke spiller.

Først var det Roony Bardghji, der blev et samtaleemne, fordi han ikke fik spilletid i en håndfuld kampe. Senest har det været Jordan Larsson, der var helt ude af FC Københavns trup til søndagens kamp mod Lyngby Boldklub.

Nu sætter Jacob Neestrup foden ned. Han gider ikke kommentere det emne længere.

– Jeg har ikke flere kommentarer i 2024 til spillere, der ikke spiller i FC København. Det bliver overdramatiseret på et niveau, hvor jeg ikke kan kommentere det, svarer Jacob Neestrup til Tipsbladet og den fremmødte presse efter onsdagens træning på et spørgsmål om førnævnte Jordan Larsson.

– Ugen inden er det Roony. Ugen efter er det Jordan. I Silkeborg bliver jeg spurgt efter en 3-0-sejr, hvorfor [Khouma] Babacar ikke spiller, og om vores angriberproblemer, selvom vi er det mest scorende hold i halvandet år og i 2024.

– Jeg kan ikke stå og kommentere på det hver uge. Svaret er, at jeg stiller med de bedste spillere og dem, jeg mener er de rigtige på dagen. Der vil blive valgt spillere til og fra hver evig eneste gang – ligesom i alle andre klubber, vi rigtig gerne vil sammenligne os med.

– Vi har lige spillet mod en klub (Manchester City, red.), hvor Grealish og Doku var på bænken. Præmissen er den samme.

Artiklen fortsætter efter billedet… 

237969

Jacob Neestrup. Foto: IMAGO

FC København-træneren fortæller også, at han vil være undrende, hvis gode spillere ikke er utilfredse med ikke at spille, og at det ikke er nogen nem lederopgave at skulle vælge og fravælge hver uge.

– Det siger sig selv, at det er en svær opgave. Jeg skal gøre alt, hvad jeg kan for at få alle spillere til at se meningen og formålet, og hvad vi spiller for.

– Ellers må jeg bare sige, at det er topprofessionelle fodboldspillere. Rigtig mange af dem har også fået meget fra FC København gennem mange år og elsker FC København og har et stort klubhjerte. Jeg ser spillere, der gør det bedste, de har lært, hver dag, siger Jacob Neestrup.

Jacob Neestrup og FC København møder i weekenden OB i den sidste runde af grundspillet.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Forhandler med storklub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her er FC Københavns vej i Europa

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

De er tilbage i Premier League

FC København kan få Jens Stage-millioner

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid