Én ting gider Neestrup ikke kommentere mere i 2024

Jacob Neestrup gider ikke kommentere fravalgte spillere mere i 2024, slår han fast.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Et af forårets store emner i FC København har ikke så meget handlet om spillet på banen, men snarere om dem, der ser kampene fra bænken. Nemlig spillerne, der ikke spiller.

Først var det Roony Bardghji, der blev et samtaleemne, fordi han ikke fik spilletid i en håndfuld kampe. Senest har det været Jordan Larsson, der var helt ude af FC Københavns trup til søndagens kamp mod Lyngby Boldklub.

Nu sætter Jacob Neestrup foden ned. Han gider ikke kommentere det emne længere.

– Jeg har ikke flere kommentarer i 2024 til spillere, der ikke spiller i FC København. Det bliver overdramatiseret på et niveau, hvor jeg ikke kan kommentere det, svarer Jacob Neestrup til Tipsbladet og den fremmødte presse efter onsdagens træning på et spørgsmål om førnævnte Jordan Larsson.

– Ugen inden er det Roony. Ugen efter er det Jordan. I Silkeborg bliver jeg spurgt efter en 3-0-sejr, hvorfor [Khouma] Babacar ikke spiller, og om vores angriberproblemer, selvom vi er det mest scorende hold i halvandet år og i 2024.

– Jeg kan ikke stå og kommentere på det hver uge. Svaret er, at jeg stiller med de bedste spillere og dem, jeg mener er de rigtige på dagen. Der vil blive valgt spillere til og fra hver evig eneste gang – ligesom i alle andre klubber, vi rigtig gerne vil sammenligne os med.

– Vi har lige spillet mod en klub (Manchester City, red.), hvor Grealish og Doku var på bænken. Præmissen er den samme.

Artiklen fortsætter efter billedet… 

237969

Jacob Neestrup. Foto: IMAGO

FC København-træneren fortæller også, at han vil være undrende, hvis gode spillere ikke er utilfredse med ikke at spille, og at det ikke er nogen nem lederopgave at skulle vælge og fravælge hver uge.

– Det siger sig selv, at det er en svær opgave. Jeg skal gøre alt, hvad jeg kan for at få alle spillere til at se meningen og formålet, og hvad vi spiller for.

– Ellers må jeg bare sige, at det er topprofessionelle fodboldspillere. Rigtig mange af dem har også fået meget fra FC København gennem mange år og elsker FC København og har et stort klubhjerte. Jeg ser spillere, der gør det bedste, de har lært, hver dag, siger Jacob Neestrup.

Jacob Neestrup og FC København møder i weekenden OB i den sidste runde af grundspillet.





Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Kan sikre millioner til AGF

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

FC Barcelona præsenterer stjerne

Forlader AGF – her er hans nye klub

Roony vil væk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Mæhle kan hentes for spotpris



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Kasper Schmeichel stopper karrieren