FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Et af forårets store emner i FC København har ikke så meget handlet om spillet på banen, men snarere om dem, der ser kampene fra bænken. Nemlig spillerne, der ikke spiller.
Først var det Roony Bardghji, der blev et samtaleemne, fordi han ikke fik spilletid i en håndfuld kampe. Senest har det været Jordan Larsson, der var helt ude af FC Københavns trup til søndagens kamp mod Lyngby Boldklub.
Nu sætter Jacob Neestrup foden ned. Han gider ikke kommentere det emne længere.
– Jeg har ikke flere kommentarer i 2024 til spillere, der ikke spiller i FC København. Det bliver overdramatiseret på et niveau, hvor jeg ikke kan kommentere det, svarer Jacob Neestrup til Tipsbladet og den fremmødte presse efter onsdagens træning på et spørgsmål om førnævnte Jordan Larsson.
– Ugen inden er det Roony. Ugen efter er det Jordan. I Silkeborg bliver jeg spurgt efter en 3-0-sejr, hvorfor [Khouma] Babacar ikke spiller, og om vores angriberproblemer, selvom vi er det mest scorende hold i halvandet år og i 2024.
– Jeg kan ikke stå og kommentere på det hver uge. Svaret er, at jeg stiller med de bedste spillere og dem, jeg mener er de rigtige på dagen. Der vil blive valgt spillere til og fra hver evig eneste gang – ligesom i alle andre klubber, vi rigtig gerne vil sammenligne os med.
– Vi har lige spillet mod en klub (Manchester City, red.), hvor Grealish og Doku var på bænken. Præmissen er den samme.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Jacob Neestrup. Foto: IMAGO
FC København-træneren fortæller også, at han vil være undrende, hvis gode spillere ikke er utilfredse med ikke at spille, og at det ikke er nogen nem lederopgave at skulle vælge og fravælge hver uge.
– Det siger sig selv, at det er en svær opgave. Jeg skal gøre alt, hvad jeg kan for at få alle spillere til at se meningen og formålet, og hvad vi spiller for.
– Ellers må jeg bare sige, at det er topprofessionelle fodboldspillere. Rigtig mange af dem har også fået meget fra FC København gennem mange år og elsker FC København og har et stort klubhjerte. Jeg ser spillere, der gør det bedste, de har lært, hver dag, siger Jacob Neestrup.
Jacob Neestrup og FC København møder i weekenden OB i den sidste runde af grundspillet.
LIVE
VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu
MEDIE
Chokskifte på vej?
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
OPTAKT
England – Ghana
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Frederiksen renser ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
OPTAKT
Panama – Kroatien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
Et skridt tættere Englands største stadion
MEDIE