Én ting gider Neestrup ikke kommentere mere i 2024

Jacob Neestrup gider ikke kommentere fravalgte spillere mere i 2024, slår han fast.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Et af forårets store emner i FC København har ikke så meget handlet om spillet på banen, men snarere om dem, der ser kampene fra bænken. Nemlig spillerne, der ikke spiller.

Først var det Roony Bardghji, der blev et samtaleemne, fordi han ikke fik spilletid i en håndfuld kampe. Senest har det været Jordan Larsson, der var helt ude af FC Københavns trup til søndagens kamp mod Lyngby Boldklub.

Nu sætter Jacob Neestrup foden ned. Han gider ikke kommentere det emne længere.

– Jeg har ikke flere kommentarer i 2024 til spillere, der ikke spiller i FC København. Det bliver overdramatiseret på et niveau, hvor jeg ikke kan kommentere det, svarer Jacob Neestrup til Tipsbladet og den fremmødte presse efter onsdagens træning på et spørgsmål om førnævnte Jordan Larsson.

– Ugen inden er det Roony. Ugen efter er det Jordan. I Silkeborg bliver jeg spurgt efter en 3-0-sejr, hvorfor [Khouma] Babacar ikke spiller, og om vores angriberproblemer, selvom vi er det mest scorende hold i halvandet år og i 2024.

– Jeg kan ikke stå og kommentere på det hver uge. Svaret er, at jeg stiller med de bedste spillere og dem, jeg mener er de rigtige på dagen. Der vil blive valgt spillere til og fra hver evig eneste gang – ligesom i alle andre klubber, vi rigtig gerne vil sammenligne os med.

– Vi har lige spillet mod en klub (Manchester City, red.), hvor Grealish og Doku var på bænken. Præmissen er den samme.

Artiklen fortsætter efter billedet… 

237969

Jacob Neestrup. Foto: IMAGO

FC København-træneren fortæller også, at han vil være undrende, hvis gode spillere ikke er utilfredse med ikke at spille, og at det ikke er nogen nem lederopgave at skulle vælge og fravælge hver uge.

– Det siger sig selv, at det er en svær opgave. Jeg skal gøre alt, hvad jeg kan for at få alle spillere til at se meningen og formålet, og hvad vi spiller for.

– Ellers må jeg bare sige, at det er topprofessionelle fodboldspillere. Rigtig mange af dem har også fået meget fra FC København gennem mange år og elsker FC København og har et stort klubhjerte. Jeg ser spillere, der gør det bedste, de har lært, hver dag, siger Jacob Neestrup.

Jacob Neestrup og FC København møder i weekenden OB i den sidste runde af grundspillet.





FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale




LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

UEFA med vild ændring

José Mourinho vil have dansk stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

FC København revser Brøndby: Under al kritik!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Tiden er ved at rinde ud

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub