Der har været gang i svingdøren allerede i Randers FC denne sommer, hvor profiler som Simon Piesinger og Vito Hammershøy-Mistrati er blevet solgt til henholdsvis Wolfsberger AC og CFR Cluj, mens Edgar Babayan er kommet til.
Og der kan være flere transfers under opsejling.
Tipsbladet hører om interesse fra ind- og udland for Lasse Berg Johnsen, og spillerens agent, Stig Lillejord, bekræfter, at der er klubber, som har et godt øje til midtbanekrigeren.
– Ja, det er naturligt, når både Lasse og Randers har præsteret på et så højt niveau og spillet i Europa. Han har virkelig markeret sig og har spillet godt i Danmark. Det er klart, at han har spillet mange store kampe mod gode modstandere som FCK, Brøndby og FC Midtjylland samt i Europa, så er det normalt, at præstationerne bemærkes, siger Stig Lillejord til Tipsbladet.
Er det fra danske klubber, der er interesse?
– Jeg kommenterer generelt ikke på, hvor interessen kommer fra, men jeg kan bare sige, at det er naturligt, at når spillerne præsterer på et højt niveau over en længere periode, følger de danske klubber selvfølgelig med.
Det er imidlertid ikke givet, at Lasse Berg Johnsen skal væk fra Randers FC denne sommer. Han har stadig kontrakt med kronjyderne i to år endnu.
– Lasse har det fint i Randers, men han er en fyr, som hele tiden vil søge mod nye udfordringer på et højere niveau, hvilket er naturligt. Men det vigtigste er, at hvis han skal væk fra Randers, skal det være den rigtige udfordring, siger agenten.
Lasse Berg Johnsen, 22 år, kom til Randers FC for godt halvandet år siden fra Raufoss FC i hjemlandet. Siden har han spillet stort set samtlige kampe på kronjydernes midtbane og står noteret for 64 optrædener.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
OPTAKT
Brasilien – Japan
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED