Engelske medier kalder exit brutalt og smertefuldt

Ikke mindst udsigten til at møde Marokko i semifinalen får Englands VM-nederlag til at gøre særligt ondt.



Det bliver heller ikke ved VM i 2022, at Englands fodboldlandshold vinder sin første titel siden VM på hjemmebane i 1966.

Sent lørdag tabte "Three Lions" kvartfinalen med 1-2 til Frankrig, efter at anfører Harry Kane misbrugte et straffespark i det 84. minut.

Avisen The Independent hæfter sig da også ved, at det igen blev et brændt straffespark, der blev Englands slutrundeskæbne.

Ved efterhånden mange lejligheder har holdet tabt efter straffesparkskonkurrence. I Qatar var det så i ordinær tid, at Kane hamrede bolden langt over mål, efter at han tidligere i opgøret havde udlignet til 1-1 på straffespark.

Avisen kalder nederlaget smertefuldt, fordi man følte, at England var bedst.

– Som så mange gange før røg England ud efter et brændt straffespark fra en stjerne, men holdet blev ikke udspillet på midtbanen, og det var heller ikke, fordi Kylian Mbappé voldte store problemer.

– I stedet var England uden tvivl det bedste hold, skriver The Independent.

Også BBC oplevede England spille en god kamp.

– Nederlaget på 1-2 var et brutalt resultat. Englands præstation fortjente i det mindste at trække kampen ud i forlænget spilletid.

Ligesom hos flere andre medier skaber det ekstra stor ærgrelse, at England med en sejr havde haft en stor chance for at nå finalen, eftersom overraskelsen Marokko ville være modstanderen i semifinalen.

– Måske er det derfor, at det føles anderledes og endnu mere smertefuldt for England denne gang. Det var en ægte mulighed for at vinde dette VM med Gareth Southgates hold, der har en blanding af ungdom og erfaring, lyder BBC's vurdering.

Med sit mål til 1-1 lørdag tangerede Harry Kane målrekorden på Englands landshold, hvor han nu ligesom Wayne Rooney har scoret 53 mål.

Alligevel kan karrieren ende en smule uforløst for anføreren, vurderer The Sun. Avisen henviser til, at Kane aldrig har vundet en titel med hverken England eller Tottenham.

– Han er en fænomenal målscorer, men ser ud til at ende som lige-ved-og-næsten-manden, skriver The Sun.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

AGF genfinder sejrsspor mod sønderjyder

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

10. gang i træk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

FCK lurer på landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Randers FC – Vejle Boldklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Tottenham jagter choktransfer

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

OB – Silkeborg IF

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’