Engelske medier kalder exit brutalt og smertefuldt

Ikke mindst udsigten til at møde Marokko i semifinalen får Englands VM-nederlag til at gøre særligt ondt.



Det bliver heller ikke ved VM i 2022, at Englands fodboldlandshold vinder sin første titel siden VM på hjemmebane i 1966.

Sent lørdag tabte "Three Lions" kvartfinalen med 1-2 til Frankrig, efter at anfører Harry Kane misbrugte et straffespark i det 84. minut.

Avisen The Independent hæfter sig da også ved, at det igen blev et brændt straffespark, der blev Englands slutrundeskæbne.

Ved efterhånden mange lejligheder har holdet tabt efter straffesparkskonkurrence. I Qatar var det så i ordinær tid, at Kane hamrede bolden langt over mål, efter at han tidligere i opgøret havde udlignet til 1-1 på straffespark.

Avisen kalder nederlaget smertefuldt, fordi man følte, at England var bedst.

– Som så mange gange før røg England ud efter et brændt straffespark fra en stjerne, men holdet blev ikke udspillet på midtbanen, og det var heller ikke, fordi Kylian Mbappé voldte store problemer.

– I stedet var England uden tvivl det bedste hold, skriver The Independent.

Også BBC oplevede England spille en god kamp.

– Nederlaget på 1-2 var et brutalt resultat. Englands præstation fortjente i det mindste at trække kampen ud i forlænget spilletid.

Ligesom hos flere andre medier skaber det ekstra stor ærgrelse, at England med en sejr havde haft en stor chance for at nå finalen, eftersom overraskelsen Marokko ville være modstanderen i semifinalen.

– Måske er det derfor, at det føles anderledes og endnu mere smertefuldt for England denne gang. Det var en ægte mulighed for at vinde dette VM med Gareth Southgates hold, der har en blanding af ungdom og erfaring, lyder BBC's vurdering.

Med sit mål til 1-1 lørdag tangerede Harry Kane målrekorden på Englands landshold, hvor han nu ligesom Wayne Rooney har scoret 53 mål.

Alligevel kan karrieren ende en smule uforløst for anføreren, vurderer The Sun. Avisen henviser til, at Kane aldrig har vundet en titel med hverken England eller Tottenham.

– Han er en fænomenal målscorer, men ser ud til at ende som lige-ved-og-næsten-manden, skriver The Sun.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kæmpekøb retur til FC København?

Bombe på vej i Real Madrid?

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kalder tronskifte i Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Arsenal skal til Danmark

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Randers kæmper sig tilbage to gange

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC Nordsjælland – AGF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby