Det bliver heller ikke ved VM i 2022, at Englands fodboldlandshold vinder sin første titel siden VM på hjemmebane i 1966.
Sent lørdag tabte "Three Lions" kvartfinalen med 1-2 til Frankrig, efter at anfører Harry Kane misbrugte et straffespark i det 84. minut.
Avisen The Independent hæfter sig da også ved, at det igen blev et brændt straffespark, der blev Englands slutrundeskæbne.
Ved efterhånden mange lejligheder har holdet tabt efter straffesparkskonkurrence. I Qatar var det så i ordinær tid, at Kane hamrede bolden langt over mål, efter at han tidligere i opgøret havde udlignet til 1-1 på straffespark.
Avisen kalder nederlaget smertefuldt, fordi man følte, at England var bedst.
– Som så mange gange før røg England ud efter et brændt straffespark fra en stjerne, men holdet blev ikke udspillet på midtbanen, og det var heller ikke, fordi Kylian Mbappé voldte store problemer.
– I stedet var England uden tvivl det bedste hold, skriver The Independent.
Også BBC oplevede England spille en god kamp.
– Nederlaget på 1-2 var et brutalt resultat. Englands præstation fortjente i det mindste at trække kampen ud i forlænget spilletid.
Ligesom hos flere andre medier skaber det ekstra stor ærgrelse, at England med en sejr havde haft en stor chance for at nå finalen, eftersom overraskelsen Marokko ville være modstanderen i semifinalen.
– Måske er det derfor, at det føles anderledes og endnu mere smertefuldt for England denne gang. Det var en ægte mulighed for at vinde dette VM med Gareth Southgates hold, der har en blanding af ungdom og erfaring, lyder BBC's vurdering.
Med sit mål til 1-1 lørdag tangerede Harry Kane målrekorden på Englands landshold, hvor han nu ligesom Wayne Rooney har scoret 53 mål.
Alligevel kan karrieren ende en smule uforløst for anføreren, vurderer The Sun. Avisen henviser til, at Kane aldrig har vundet en titel med hverken England eller Tottenham.
– Han er en fænomenal målscorer, men ser ud til at ende som lige-ved-og-næsten-manden, skriver The Sun.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tre AGF-talenter hædret
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Brian Riemer peger på tre årsager
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Fifa hæver udbetalinger til VM-hold
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Snart kan det give rødt kort
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
TOPNYHED