Engelske medier kalder exit brutalt og smertefuldt

Ikke mindst udsigten til at møde Marokko i semifinalen får Englands VM-nederlag til at gøre særligt ondt.



Det bliver heller ikke ved VM i 2022, at Englands fodboldlandshold vinder sin første titel siden VM på hjemmebane i 1966.

Sent lørdag tabte "Three Lions" kvartfinalen med 1-2 til Frankrig, efter at anfører Harry Kane misbrugte et straffespark i det 84. minut.

Avisen The Independent hæfter sig da også ved, at det igen blev et brændt straffespark, der blev Englands slutrundeskæbne.

Ved efterhånden mange lejligheder har holdet tabt efter straffesparkskonkurrence. I Qatar var det så i ordinær tid, at Kane hamrede bolden langt over mål, efter at han tidligere i opgøret havde udlignet til 1-1 på straffespark.

Avisen kalder nederlaget smertefuldt, fordi man følte, at England var bedst.

– Som så mange gange før røg England ud efter et brændt straffespark fra en stjerne, men holdet blev ikke udspillet på midtbanen, og det var heller ikke, fordi Kylian Mbappé voldte store problemer.

– I stedet var England uden tvivl det bedste hold, skriver The Independent.

Også BBC oplevede England spille en god kamp.

– Nederlaget på 1-2 var et brutalt resultat. Englands præstation fortjente i det mindste at trække kampen ud i forlænget spilletid.

Ligesom hos flere andre medier skaber det ekstra stor ærgrelse, at England med en sejr havde haft en stor chance for at nå finalen, eftersom overraskelsen Marokko ville være modstanderen i semifinalen.

– Måske er det derfor, at det føles anderledes og endnu mere smertefuldt for England denne gang. Det var en ægte mulighed for at vinde dette VM med Gareth Southgates hold, der har en blanding af ungdom og erfaring, lyder BBC's vurdering.

Med sit mål til 1-1 lørdag tangerede Harry Kane målrekorden på Englands landshold, hvor han nu ligesom Wayne Rooney har scoret 53 mål.

Alligevel kan karrieren ende en smule uforløst for anføreren, vurderer The Sun. Avisen henviser til, at Kane aldrig har vundet en titel med hverken England eller Tottenham.

– Han er en fænomenal målscorer, men ser ud til at ende som lige-ved-og-næsten-manden, skriver The Sun.

/ritzau/







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

PSG – Bayern München

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Afvist – Brøndby undrer sig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Bo Svensson svært utilfreds

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Skidt nyt om Lukas Lerager

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Overbevisende: To chok i Parken

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’