FC Københavns sæsonstart i Superligaen har været langt fra god, og løverne er aktuelt på en syvendeplads i ligaen med otte point op til topholdet FC Nordsjælland. Til trods for det peger Viaplay-ekspertduoen Kenneth Emil Petersen og Ken Ilsø på netop FCK som favoritter til guldet.
Det gør de i mandagens udgave af Offside på Viaplay.
Her giver “KEP” løverne 60 procents chance for at vinde guldet, mens Ken Ilsø giver dem 40 procents chance. Duoens peger på det nuværende tophold, FC Nordsjælland, som den næststørste favorit og giver dem henholdsvis 27 og 30 procents chance for guldet, mens FC Midtjylland er nummer tre.
Kenneth Emil Petersen har altså FC København som store favoritter, selvom han siden sidste uges Offside-program har reduceret deres chance fra 65 til 60 procent, og han forklarer sit valg således:
– Jeg fjerner lidt procent for hver skade, de får. Så de skal se at få nogle af de skadede spillere tilbage, for så har de det bedste hold. Jeg mener stadig, de er inden for rækkevidde. I kampen mod Nordsjælland så man noget defensiv stabilitet. Var det sprudlende? Nej, det var det ikke. Var organisationen i orden? Ja, det synes jeg faktisk, at den var. Det er ikke tit, vi har kunnet sige det. De skal se at få nogle af de her spillere tilbage.
– Så ser jeg også lidt frem i tiden. Der kommer et transfervindue, hvor “PC” plejer at smide til højre og venstre, så mon ikke han rammer et eller andet denne her gang.
Se hele klippet, hvor Ken Ilsø og Kenneth Emil Petersen diskuterer diverse holds guldchancer, i videoafspilleren øverst i artiklen. Se hele tv-programmet på Viaplay.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Brasilien – Japan
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
OPTAKT
Holland – Marokko
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
MEDIE