Er både blevet mester og rykket ud af Superligaen: En speciel sæson

Angriber Ronnie Schwartz har oplevet at blive mester med Midtjylland, men samtidig er han også rykket ud af Superligaen med Silkeborg. I samme sæson.



I efteråret var Ronnie Schwartz bedste mand for Silkeborg IF, og den rutinerede angriber scorede mål på samlebånd for oprykkerne. I januar blev han dog solgt til FC Midtjylland, og selv om han ikke har haft lige så stor succes i klubben fra Ikast og Herning, får han en guldmedalje om halsen.

Ronnie Schwartz kan se tilbage på en lidt underlig og konstrastfyldt sæson.

For mens han er blevet mester med FC Midtjylland, er han samtidig rykket ud af Superligaen med Silkeborg. Mens han spillede meget og lavede 12 mål i efteråret for Silkeborg, har han været indhopper og bare scoret tre gange for FCM i foråret.

Læs også:OB-chef glæder sig til Youth League: Har set hvordan FCM har klaret sig

– Det er selvfølgelig en sjov situation at gå fra at spille et halvt år på et hold, der ender med at rykke ned, og så komme til et hold, hvor man spiller et halvt år og bliver mester. Men jeg vidste godt, at det var sådan landet lå, da jeg kom til Midtjylland, og jeg valgte at tage til Midtjylland, fordi jeg gerne ville vinde mesterskabet. Det endte vi med at gøre. Så for mig har det været en speciel sæson, men heldigvis endte den ud til min fordel, så jeg er superglad for det skifte, jeg gjorde.

– Jeg er kommet op i en alder, hvor det kunne være fedt at vinde noget. Det var der en fed mulighed for i Midtjylland, og det endte med at ske. Jeg tænkte, at inden jeg var færdig med at spille fodbold, var det fedt at kunne se tilbage på at have vundet nogle mesterskaber eller pokalturneringer, siger Ronnie Schwartz i et interview med Tipsbladet fredag.

I Tipsbladet fredag kan du læse Sebastian Stanburys store reportage om det midtjyske mesterskab, og du kan læse, hvordan nogle af nøglepersonerne har oplevet FC Midtjyllands vej mod klubbens trejde Superliga-sejr.

Læs også:Lyngby-angriber: “Hva’ fan’ er det for en idiot, der skaber si…

I fredagens Tipsblad får du også historien om Jesper Rasks sidste fodboldkamp, om Frederik Gytkjærs vigtige scoring i Hobro i mandags. Og så er der en stor transfergennemgang af Superliga-klubberne.

Du køber Tipsbladet hver fredag sammen med Ekstra Bladet – du kan også det leveret til døren. Se mere her.

Læs også:Tvivler på Horsens-retur: Okosun leder efter fast spilletid
Læs også:Mabil drømmer om Champions League og et skifte til engelsk fodbold
Læs også:Danske øjne hviler på velspillende Lössl: Dalsgaard har allerede skrevet til mig




Tonni Adamsen stjæler overskrifter




Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Chelsea interesseret i PL-angriber

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Bayern München på plads til Superliga-brag

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Randers FC – Silkeborg IF

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Gaveregn over FC Midtjylland

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vil ikke juble i Parken

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek