Er både blevet mester og rykket ud af Superligaen: En speciel sæson

Angriber Ronnie Schwartz har oplevet at blive mester med Midtjylland, men samtidig er han også rykket ud af Superligaen med Silkeborg. I samme sæson.



I efteråret var Ronnie Schwartz bedste mand for Silkeborg IF, og den rutinerede angriber scorede mål på samlebånd for oprykkerne. I januar blev han dog solgt til FC Midtjylland, og selv om han ikke har haft lige så stor succes i klubben fra Ikast og Herning, får han en guldmedalje om halsen.

Ronnie Schwartz kan se tilbage på en lidt underlig og konstrastfyldt sæson.

For mens han er blevet mester med FC Midtjylland, er han samtidig rykket ud af Superligaen med Silkeborg. Mens han spillede meget og lavede 12 mål i efteråret for Silkeborg, har han været indhopper og bare scoret tre gange for FCM i foråret.

Læs også:OB-chef glæder sig til Youth League: Har set hvordan FCM har klaret sig

– Det er selvfølgelig en sjov situation at gå fra at spille et halvt år på et hold, der ender med at rykke ned, og så komme til et hold, hvor man spiller et halvt år og bliver mester. Men jeg vidste godt, at det var sådan landet lå, da jeg kom til Midtjylland, og jeg valgte at tage til Midtjylland, fordi jeg gerne ville vinde mesterskabet. Det endte vi med at gøre. Så for mig har det været en speciel sæson, men heldigvis endte den ud til min fordel, så jeg er superglad for det skifte, jeg gjorde.

– Jeg er kommet op i en alder, hvor det kunne være fedt at vinde noget. Det var der en fed mulighed for i Midtjylland, og det endte med at ske. Jeg tænkte, at inden jeg var færdig med at spille fodbold, var det fedt at kunne se tilbage på at have vundet nogle mesterskaber eller pokalturneringer, siger Ronnie Schwartz i et interview med Tipsbladet fredag.

I Tipsbladet fredag kan du læse Sebastian Stanburys store reportage om det midtjyske mesterskab, og du kan læse, hvordan nogle af nøglepersonerne har oplevet FC Midtjyllands vej mod klubbens trejde Superliga-sejr.

Læs også:Lyngby-angriber: “Hva’ fan’ er det for en idiot, der skaber si…

I fredagens Tipsblad får du også historien om Jesper Rasks sidste fodboldkamp, om Frederik Gytkjærs vigtige scoring i Hobro i mandags. Og så er der en stor transfergennemgang af Superliga-klubberne.

Du køber Tipsbladet hver fredag sammen med Ekstra Bladet – du kan også det leveret til døren. Se mere her.

Læs også:Tvivler på Horsens-retur: Okosun leder efter fast spilletid
Læs også:Mabil drømmer om Champions League og et skifte til engelsk fodbold
Læs også:Danske øjne hviler på velspillende Lössl: Dalsgaard har allerede skrevet til mig




Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

TransferLIVE: PSG får stort bud accepteret

OB – Sønderjyske

Han er den nye Superliga-juvel!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Lindstrøm skifter til Schalke



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

19-årigt nyindkøb bliver Brøndbys helt

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Stor ændring i AGF?

Eriksen spottet – nu er der nyt

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Kæmpe transfer under opsejling

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

FCN sikrer sejren i de døende sekunder

Ingen klausul i FC København-aftale



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Christian Nørgaard tæt på skifte

‘Det ville være en katastrofe af rang’