I efteråret var Ronnie Schwartz bedste mand for Silkeborg IF, og den rutinerede angriber scorede mål på samlebånd for oprykkerne. I januar blev han dog solgt til FC Midtjylland, og selv om han ikke har haft lige så stor succes i klubben fra Ikast og Herning, får han en guldmedalje om halsen.
Ronnie Schwartz kan se tilbage på en lidt underlig og konstrastfyldt sæson.
For mens han er blevet mester med FC Midtjylland, er han samtidig rykket ud af Superligaen med Silkeborg. Mens han spillede meget og lavede 12 mål i efteråret for Silkeborg, har han været indhopper og bare scoret tre gange for FCM i foråret.
Læs også:OB-chef glæder sig til Youth League: Har set hvordan FCM har klaret sig
– Det er selvfølgelig en sjov situation at gå fra at spille et halvt år på et hold, der ender med at rykke ned, og så komme til et hold, hvor man spiller et halvt år og bliver mester. Men jeg vidste godt, at det var sådan landet lå, da jeg kom til Midtjylland, og jeg valgte at tage til Midtjylland, fordi jeg gerne ville vinde mesterskabet. Det endte vi med at gøre. Så for mig har det været en speciel sæson, men heldigvis endte den ud til min fordel, så jeg er superglad for det skifte, jeg gjorde.
– Jeg er kommet op i en alder, hvor det kunne være fedt at vinde noget. Det var der en fed mulighed for i Midtjylland, og det endte med at ske. Jeg tænkte, at inden jeg var færdig med at spille fodbold, var det fedt at kunne se tilbage på at have vundet nogle mesterskaber eller pokalturneringer, siger Ronnie Schwartz i et interview med Tipsbladet fredag.
I Tipsbladet fredag kan du læse Sebastian Stanburys store reportage om det midtjyske mesterskab, og du kan læse, hvordan nogle af nøglepersonerne har oplevet FC Midtjyllands vej mod klubbens trejde Superliga-sejr.
Læs også:Lyngby-angriber: “Hva’ fan’ er det for en idiot, der skaber si…
I fredagens Tipsblad får du også historien om Jesper Rasks sidste fodboldkamp, om Frederik Gytkjærs vigtige scoring i Hobro i mandags. Og så er der en stor transfergennemgang af Superliga-klubberne.
Du køber Tipsbladet hver fredag sammen med Ekstra Bladet – du kan også det leveret til døren. Se mere her.
Læs også:Tvivler på Horsens-retur: Okosun leder efter fast spilletid
Læs også:Mabil drømmer om Champions League og et skifte til engelsk fodbold
Læs også:Danske øjne hviler på velspillende Lössl: Dalsgaard har allerede skrevet til mig
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
AGF køber dansk profil
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Dansk træner vinder stor pris
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
