Er både blevet mester og rykket ud af Superligaen: En speciel sæson

Angriber Ronnie Schwartz har oplevet at blive mester med Midtjylland, men samtidig er han også rykket ud af Superligaen med Silkeborg. I samme sæson.



I efteråret var Ronnie Schwartz bedste mand for Silkeborg IF, og den rutinerede angriber scorede mål på samlebånd for oprykkerne. I januar blev han dog solgt til FC Midtjylland, og selv om han ikke har haft lige så stor succes i klubben fra Ikast og Herning, får han en guldmedalje om halsen.

Ronnie Schwartz kan se tilbage på en lidt underlig og konstrastfyldt sæson.

For mens han er blevet mester med FC Midtjylland, er han samtidig rykket ud af Superligaen med Silkeborg. Mens han spillede meget og lavede 12 mål i efteråret for Silkeborg, har han været indhopper og bare scoret tre gange for FCM i foråret.

Læs også:OB-chef glæder sig til Youth League: Har set hvordan FCM har klaret sig

– Det er selvfølgelig en sjov situation at gå fra at spille et halvt år på et hold, der ender med at rykke ned, og så komme til et hold, hvor man spiller et halvt år og bliver mester. Men jeg vidste godt, at det var sådan landet lå, da jeg kom til Midtjylland, og jeg valgte at tage til Midtjylland, fordi jeg gerne ville vinde mesterskabet. Det endte vi med at gøre. Så for mig har det været en speciel sæson, men heldigvis endte den ud til min fordel, så jeg er superglad for det skifte, jeg gjorde.

– Jeg er kommet op i en alder, hvor det kunne være fedt at vinde noget. Det var der en fed mulighed for i Midtjylland, og det endte med at ske. Jeg tænkte, at inden jeg var færdig med at spille fodbold, var det fedt at kunne se tilbage på at have vundet nogle mesterskaber eller pokalturneringer, siger Ronnie Schwartz i et interview med Tipsbladet fredag.

I Tipsbladet fredag kan du læse Sebastian Stanburys store reportage om det midtjyske mesterskab, og du kan læse, hvordan nogle af nøglepersonerne har oplevet FC Midtjyllands vej mod klubbens trejde Superliga-sejr.

Læs også:Lyngby-angriber: “Hva’ fan’ er det for en idiot, der skaber si…

I fredagens Tipsblad får du også historien om Jesper Rasks sidste fodboldkamp, om Frederik Gytkjærs vigtige scoring i Hobro i mandags. Og så er der en stor transfergennemgang af Superliga-klubberne.

Du køber Tipsbladet hver fredag sammen med Ekstra Bladet – du kan også det leveret til døren. Se mere her.

Læs også:Tvivler på Horsens-retur: Okosun leder efter fast spilletid
Læs også:Mabil drømmer om Champions League og et skifte til engelsk fodbold
Læs også:Danske øjne hviler på velspillende Lössl: Dalsgaard har allerede skrevet til mig




Superliga-stjerne fik kæmpe VM-helterolle




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Her er AGF’s Champions League-modstander

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Her er FCK’s modstander i Conference League



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

FCK-boss roser varm bomber

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Får afvist bud på dansk profil

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Her er FCM’s Europa League-modstander

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Succestræner død af kræft



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent