Er det nu, at kæmpe profil bliver solgt?

Skal der noget ind? Eller ud? Her kigger Tipsbladet nærmere på, hvad der kan ske i VB i transfervinduets sidste dage.



Skal der købes spillere, og skal der sælges? Tipsbladet analyserer frem mod transferdeadline de 12 Superliga-klubbers transferplaner i vinterens transfervindue. Her retter vi fokus på Vejle Boldklub.

Vinterens tilgange
German Onugkha (FC København)
Jelle Duin ( fri transfer)

Vinterens afgange
Ebenezer Ofori (kontrakt ophævet)

Kommende kontraktudløb
Stefan Velkov (juni 2025)
Dimitris Emmanouilidis (juni 2025)
Kristian Kirkegaard (juni 2025)
Hamza Barry (juni 2025)
Thomas Gundelund (juni 2025)
Yeni Ngbakoto (juni 2025)
Miiko Albornoz (juni 2025)

Her skal der sælges
Oliver Provstgaard var på affyringsrampen i sommer, hvor et skifte til Serie A kollapsede i sidste øjeblik. Igen denne vinter er han det varmeste transferemne i Nørreskoven, og som ren déjà vu er det Italien, der igen kalder, hvor det ifølge Tipsbladets oplysninger er danskerkolonien Pisa, der vil have fat i U21-landsholdsspilleren.

Spørgsmålet er så, om de kan nå at blive enige, inden deadline er overskredet, fordi det er helt sikkert, at Vejle ikke vil have småpenge ind for deres egenudviklede stortalent, der også er anfører i klubben.

Derudover har Miiko Albornoz og Masaki Murata fået fri til at afsøge muligheden for et klubskifte, så de to er formentlig heller ikke en del af truppen, når de skal i gang med at lave endnu et forsøg på en mirakelredning i Superligaen.

Her skal der købes
Vejle har allerede hentet det vigtigste i transfervinduet, nemlig angribere, der kan score mål. Og signingen af German Onugkha er på alle måder perfekt, samtidig med at AGF-darlingen Jelle Duin muligvis også kan lave de fornødne mål, der skal til, før de kan tro på overlevelsen, hvis han fortsat kan udrette mirakler i Superligaen.

Såfremt Oliver Provstgaard bliver solgt, skal vejlenserne meget gerne have en profil ind i forsvaret. Offensivt har man sikret sig, men både på midtbanen og i defensiven burde man være i markedet efter lejespillere, der kunne polstre truppen.

Med rigtig mange kontraktudløb denne sommer kunne det også være, at man gik i markedet efter løsninger på den lange bane, men spørgsmålet er, om de går den vej, eller om de satser på at leje spillere.

Igor Vekic var heller ikke den mest stabile målmand i efteråret, så det kunne være et godt og hurtigt sted at forbedre truppen. Og der er jo flere steder i Superligaen, hvor der er dygtige keepere i overskud.

Nøglepersoner:
Mihai Teja (cheftræner)
Henrik Tønder (Administrerende direktør og midlertidig sportschef)






En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København afviser millionbud

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Monstrøs PL-transfer tæt på

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub