Skal der købes spillere, og skal der sælges? Tipsbladet analyserer frem mod transferdeadline de 12 Superliga-klubbers transferplaner i vinterens transfervindue. Her retter vi fokus på Vejle Boldklub.
Vinterens tilgange
German Onugkha (FC København)
Jelle Duin ( fri transfer)
Vinterens afgange
Ebenezer Ofori (kontrakt ophævet)
Kommende kontraktudløb
Stefan Velkov (juni 2025)
Dimitris Emmanouilidis (juni 2025)
Kristian Kirkegaard (juni 2025)
Hamza Barry (juni 2025)
Thomas Gundelund (juni 2025)
Yeni Ngbakoto (juni 2025)
Miiko Albornoz (juni 2025)
Her skal der sælges
Oliver Provstgaard var på affyringsrampen i sommer, hvor et skifte til Serie A kollapsede i sidste øjeblik. Igen denne vinter er han det varmeste transferemne i Nørreskoven, og som ren déjà vu er det Italien, der igen kalder, hvor det ifølge Tipsbladets oplysninger er danskerkolonien Pisa, der vil have fat i U21-landsholdsspilleren.
Spørgsmålet er så, om de kan nå at blive enige, inden deadline er overskredet, fordi det er helt sikkert, at Vejle ikke vil have småpenge ind for deres egenudviklede stortalent, der også er anfører i klubben.
Derudover har Miiko Albornoz og Masaki Murata fået fri til at afsøge muligheden for et klubskifte, så de to er formentlig heller ikke en del af truppen, når de skal i gang med at lave endnu et forsøg på en mirakelredning i Superligaen.
Her skal der købes
Vejle har allerede hentet det vigtigste i transfervinduet, nemlig angribere, der kan score mål. Og signingen af German Onugkha er på alle måder perfekt, samtidig med at AGF-darlingen Jelle Duin muligvis også kan lave de fornødne mål, der skal til, før de kan tro på overlevelsen, hvis han fortsat kan udrette mirakler i Superligaen.
Såfremt Oliver Provstgaard bliver solgt, skal vejlenserne meget gerne have en profil ind i forsvaret. Offensivt har man sikret sig, men både på midtbanen og i defensiven burde man være i markedet efter lejespillere, der kunne polstre truppen.
Med rigtig mange kontraktudløb denne sommer kunne det også være, at man gik i markedet efter løsninger på den lange bane, men spørgsmålet er, om de går den vej, eller om de satser på at leje spillere.
Igor Vekic var heller ikke den mest stabile målmand i efteråret, så det kunne være et godt og hurtigt sted at forbedre truppen. Og der er jo flere steder i Superligaen, hvor der er dygtige keepere i overskud.
Nøglepersoner:
Mihai Teja (cheftræner)
Henrik Tønder (Administrerende direktør og midlertidig sportschef)
LIVE
VM-LIVE: Drama efter slutfløjt
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Brøler sender Mexico videre
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Zanka ville spille gratis for FC København
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
OPTAKT
Skotland – Marokko
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
Canada er tæt på VM-avancement
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
EKSKLUSIVT