Er Ståle på vej tilbage til FCK?

Det er bestemt ikke utænkeligt, at Ståle Solbakken bliver fyret i Köln i denne weekend. Og hvad skal han så? Måske tilbage til FC København?



I FC Köln går det ikke rigtigt Ståle Solbakkens vej. “Gedebukkene” underpræsterer på et meget stabilt niveau i Bundesligaen, nordmanden er angiveligt på kant med klubbens sportsdirektør Volker Finke, og forholdet til den ubestridte konge i klubben, Lukas Podolski, er aldrig blevet helt varmt, efter Ståle Solbakken som noget af det første i den tyske klub rev anførerbindet af angriberens arm.

Derfor kunne Ståle Solbakken meget vel gå hen og blive fyret i Köln, hvis traditionsklubben taber søndagens bundopgør mod Kaiserslautern, vurderer tyske medier. FC Köln har en lang tradition for at fyre trænere bag sig, og Ståle Solbakken er naturligvis ikke fredet på den konto.

Skulle nordmanden ende med at få sparket i Tyskland, er det umuligt ikke at tænke tanken, om et comeback til FC København kunne være en mulighed. Løverne har for nyligt fyret Roland Nilsson, og i øjeblikket dobbeltjobber Carsten V. Jensen som cheftræner og sportsdirektør.

Men om det kunne blive aktuelt for FC København at kalde den fortabte søn hjem, er de ikke meget for at kommentere på i mesterklubben.

– Fodbold består af rygter og spekulationer, og det ville være halsløst at begynde at gøre sig klog på fremtiden. Vi er godt tilfredse med det arrangement vi har i klubben på nuværende tidspunkt, siger bestyrelsesmedlem Niels-Christian Holmstrøm til ekstrabladet.dk.

Knap så diplomatisk i sit svar er Canal 9’s fodboldekspert, Stig Tøfting, da han bliver stillet samme spørgsmål.

– Lad mig sige det på den måde, at hvis Ståle Solbakken stillede sig til rådighed for FCK, så tvivler jeg da på, at de ville sige nej, fastslår “Tøffe”.

Det der meget vel kan vise sig at blive Ståle Solbakkens skæbnekamp, fløjtes i gang i morgen eftermiddag klokken 17.30. FC Köln må undvære Lukas Podolski til kampen.






Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej




LIVE

LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stort medie hylder AGF-profil



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Født i Danmark og på vej til VM

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

FC Midtjylland henter ny back

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’