Erik Sviatchenko er Forårets Profil

Erik Sviatchenko gør rent bord i Tipsbladets profilkåringer, efter han i denne sæson nu både er blevet hædret som Efterårets Profil og Forårets Profil.



Andreas Bjelland har gjort det, Robert Skov har gjort det, og nu er 28-årige Erik Sviatchenko den tredje til at udføre bedriften: At blive kåret til Efterårets og Forårets Profil i én og samme sæson.

I december valgte de 14 Superliga-trænere ham til Efterårets Profil, og syv måneder senere har de så fulgt op ved også at gøre Erik Sviatchenko til Forårets Profil i Tipsbladets traditionsrige kåring. FC Midtjylland-stopperen fik 42 ud af 65 mulige point og vandt foran AGF’s Patrick Mortensen, som på andenpladsen scorede 30 point.

– Det er klart den fedeste anerkendelse, man kan få fra sine kolleger. Her er det jo trænerne, der har stemt. Det værdsætter jeg enormt meget; at være øverst på skamlen såvel som i efteråret. Det betyder jo også, at jeg har leveret på et stabilt, højt niveau sammen med mine holdkammerater, og det betyder enormt meget, siger Erik Sviatchenko, der fik de maksimale fem point af syv af Superligaens 14 trænere.

Læs også:Besøgte FC Midtjylland: EfB snupper stort talent i New Zealand

Randers-træner Thomas Thomasberg var én af dem, der gav Erik Sviatchenko fem point.

– Jeg synes, Erik Sviatchenko er hele essensen og grundlaget for, at FC Midtjylland er blevet mester. Han er fortællingen om alt det, som Midtjylland går og laver. En solid defensiv, et godt udtryk. Han er ikke den bedste fodboldspiller på holdet, men jeg er ikke et sekund i tvivl om, at han er en samlingsfigur på og uden for banen. Han er bare en kæmpe leder, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjyllands anfører toppede også listen hos AaB-træner Jacob Friis.

Læs også:FCM vil sende midtbanespiller fra klubbens overskudslager videre

– Han er en fantastisk dygtig forsvarer, der er fysisk stærk og klog i sin positionering. Han er fornuftig og rolig med bolden, han er hovedstødsstærk, og han scorer mål. Der er i det hele taget en masse plusser, og så er han bare pisse-irriterende at spille imod med sin vinderattitude og sin styrke, siger Jacob Friis.

FC Midtjylland havde tre spillere i kåringens top fem. Frank Onyeka blev nummer tre og Alexander Scholz femmer. AGF’s Casper Højer Nielsen blev nummer fire.

Se alle stemmer og Forårets Hold og læs et stort interview med Erik Sviatchenko i Tipsbladet, der er på gaden fredag.

Læs også:FC Midtjylland vil af med hjemvendt angriber
Læs også:Brøndby-boss om Ante Erceg: Ikke realistisk at købe ham ud af aftalen
Læs også:Disciplinærinstans afviser klage over Corlu-udvisning




Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Sønderjyske – Brøndby IF



Kæmpekøb retur til FC København?

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Viborg FF – FC Nordsjælland

Silkeborg IF – Randers FC

FC Fredericia – OB



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Oddset styrtdykker

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Bayern München laver vildt comeback

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Han er færdig i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’