FCM vil sende midtbanespiller fra klubbens overskudslager videre

Når Simon Okosuns leje i AC Horsens er overstået, så venter der ikke en plads på holdet tilbage i FC Midtjylland.



FC Midtjylland er en af den slags klubber, som har et hav af spillere ude på lejeaftaler, og nu vender spillerne tilbage. Derfor står ledelsen i det midtjyske med spørgsmålet om, hvad der nu skal ske med de spillere.

En af dem er Simon Okosun, som nærmer sig sin sidste kamp for AC Horsens, som han er udlejet til. Her ser det ud til, at man meget gerne vil have ham videre, fortæller FCM-direktør Claus Steinlein i et interview med bold.dk.

Læs også:FC Midtjylland vil af med hjemvendt angriber

– Planen er, at vi skal finde en klub til ham i enten udlandet eller i Superligaen. Det er det vi helst vil have er i udlandet, og vi tror godt, vi kan finde noget til ham, lyder det fra Claus Steinlein.

Han tilføjer desuden, at det endnu ikke ligger fast, hvorvidt der bliver tale om et nyt lejeophold for Okosun eller om han bliver solgt. Det er markedet, som kommer til at afgøre, hvad der er den bedste løsning, fortæller FCM-direktøren.

Læs også:Priske om remis: Kreerer muligheder til at vinde kampen

Okosun selv har på det seneste udtalt, at han ikke regner med, at han bliver i AC Horsens, som han i første omgang også blev købt hos af FC Midtjylland i 2018.

I begyndelsen af denne sæson havde den hovedstødsstærke midtbanespiller en række kampe fra start for midtjyderne, men da Brian Priske overtog cheftrænerposten kom Okosun i overskud og siden lejet ud til Horsens.

Foruden midtbanespilleren har FC Midtjylland også påpeget, at man leder efter en ny klub til Mayron George, som også vender tilbage fra en lejeaftale fra ungarske Honved. 

Læs også:Topscorer Schwartz: Det betyder ekstremt meget
Læs også:Scholz: Vi prøver at spille lidt mere end før




Rooney: Her er Englands store problem




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

AGF-scoop: Hijackede transfer



LIVE

TransferLIVE: På rov i OB

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Tullberg teaser for transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

PL-træner blev fyret over E-mail

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Steve Cooper med stor beslutning

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Portugal – Kroatien

De køber ham for 740 mio.

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Spanien – Østrig

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schweiz – Algeriet

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’