FCM vil sende midtbanespiller fra klubbens overskudslager videre

Når Simon Okosuns leje i AC Horsens er overstået, så venter der ikke en plads på holdet tilbage i FC Midtjylland.



FC Midtjylland er en af den slags klubber, som har et hav af spillere ude på lejeaftaler, og nu vender spillerne tilbage. Derfor står ledelsen i det midtjyske med spørgsmålet om, hvad der nu skal ske med de spillere.

En af dem er Simon Okosun, som nærmer sig sin sidste kamp for AC Horsens, som han er udlejet til. Her ser det ud til, at man meget gerne vil have ham videre, fortæller FCM-direktør Claus Steinlein i et interview med bold.dk.

Læs også:FC Midtjylland vil af med hjemvendt angriber

– Planen er, at vi skal finde en klub til ham i enten udlandet eller i Superligaen. Det er det vi helst vil have er i udlandet, og vi tror godt, vi kan finde noget til ham, lyder det fra Claus Steinlein.

Han tilføjer desuden, at det endnu ikke ligger fast, hvorvidt der bliver tale om et nyt lejeophold for Okosun eller om han bliver solgt. Det er markedet, som kommer til at afgøre, hvad der er den bedste løsning, fortæller FCM-direktøren.

Læs også:Priske om remis: Kreerer muligheder til at vinde kampen

Okosun selv har på det seneste udtalt, at han ikke regner med, at han bliver i AC Horsens, som han i første omgang også blev købt hos af FC Midtjylland i 2018.

I begyndelsen af denne sæson havde den hovedstødsstærke midtbanespiller en række kampe fra start for midtjyderne, men da Brian Priske overtog cheftrænerposten kom Okosun i overskud og siden lejet ud til Horsens.

Foruden midtbanespilleren har FC Midtjylland også påpeget, at man leder efter en ny klub til Mayron George, som også vender tilbage fra en lejeaftale fra ungarske Honved. 

Læs også:Topscorer Schwartz: Det betyder ekstremt meget
Læs også:Scholz: Vi prøver at spille lidt mere end før




LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Transferbombe i Manchester United

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Amir Richardson meldes tæt på skifte



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Maxsø træner med i Brøndby

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

‘Det er et større problem for os’

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

FC København i intense transferforhandlinger

Frankrig – Spanien

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Jess Thorup på vej til denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Hylder FC København og Brøndby

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens