Eriksen og Damsgaard sammen: Hvorfor ikke?

Christian Eriksen og Mikkel Damsgaard vil gerne spille samtidig, selv om de besidder samme spidskompetencer.



De er nok fodboldlandsholdets to bedste teknikere og mest visionære boldspillere, men kreatørerne Christian Eriksen og Mikkel Damsgaard har kun forholdsvis få minutter på banen samtidig i nationaldragten.

De håber dog begge, at der kommer mange flere, så de kan blive gode legekammerater på banen, når Danmark skal forsøge at kombinere sig igennem modstandernes defensiv.

Eriksen og Damsgaard startede begge inde i en coronaramt testkamp mod Sverige tilbage i 2020, men først i fredags mod Kroatien startede de begge inde igen på samme tid.

Blandt andet på grund af Christian Eriksens landsholdsfravær, som Mikkel Damsgaard udnyttede til at vise sig frem og kapre en plads som kreativt omdrejningspunkt.

– Jeg har set, at der har været lidt forskellige meninger om, hvorvidt vi nu kan spille sammen. Det kan jeg ikke se, hvorfor vi ikke kan. Vi er to gode spillere, siger Christian Eriksen.

– Mikkel er kommet med på holdet lidt senere end mig, og mens jeg var ude, kunne han shine lidt og komme på plads. Han er en kanon god spiller at spille sammen med. Der skal helt sikkert nok komme mange gode kampe mellem os to, tilføjer fynboen.

Damsgaard forstår heller ikke, hvorfor det har været debatteret, om der nu var plads til dem begge.

– Selvfølgelig var det ikke vores bedste kamp mod Kroatien, men jeg kan ikke se, hvorfor vi ikke skulle kunne spille sammen i fremtiden. Jeg håber da, at vi kan blive gode legekammerater, siger 21-årige Damsgaard og roser sin ni år ældre landsmand.

– Det er dejligt at spille med en spiller, der har et så godt boldøje, og som spiller for at gøre de andre bedre. Hans afleveringer ligger altid præcist, og jeg tror, vi alle synes, det er sjovt at spille sammen med ham, siger Damsgaard om Eriksen.

Landstræner Kasper Hjulmand mener, at Danmark bliver sværere at stække, hvis der er to spillere, der har stærke færdigheder i at lave den slags skærende afleveringer, der kan åbne selv de bedste forsvar.

– Jeg ser et stort potentiale i at spille med de to samtidig. Jeg har set i glimt til træning og mod Kroatien, at de godt kan lide at være tæt på hinanden.

– Vi kan også se, at de andre spillere begynder at tage nogle gode løb, når Damsgaard spiller Eriksen, som så kan spille den videre. Jo flere minutter de får sammen, jo bedre lærer de hinanden at kende. Det skal nok blive rigtig godt, siger Kasper Hjulmand.

Mandag aften vil det vise sig, om begge starter inde, når Danmark møder Østrig i Nations League. Det opgør begynder klokken 20.45.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Nu bekræfter FC København

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Klar på chokskifte

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Vild stime før Danmark-brag

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Stor profil glad for Brøndby

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Randers var tæt på – nu er han et monster



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Ser I med, Brøndby?

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Sendt hjem fra FC København-træning

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Det skal blive bedre, Isaksen!

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

‘Vil du være multimillionær?’

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter