De er nok fodboldlandsholdets to bedste teknikere og mest visionære boldspillere, men kreatørerne Christian Eriksen og Mikkel Damsgaard har kun forholdsvis få minutter på banen samtidig i nationaldragten.
De håber dog begge, at der kommer mange flere, så de kan blive gode legekammerater på banen, når Danmark skal forsøge at kombinere sig igennem modstandernes defensiv.
Eriksen og Damsgaard startede begge inde i en coronaramt testkamp mod Sverige tilbage i 2020, men først i fredags mod Kroatien startede de begge inde igen på samme tid.
Blandt andet på grund af Christian Eriksens landsholdsfravær, som Mikkel Damsgaard udnyttede til at vise sig frem og kapre en plads som kreativt omdrejningspunkt.
– Jeg har set, at der har været lidt forskellige meninger om, hvorvidt vi nu kan spille sammen. Det kan jeg ikke se, hvorfor vi ikke kan. Vi er to gode spillere, siger Christian Eriksen.
– Mikkel er kommet med på holdet lidt senere end mig, og mens jeg var ude, kunne han shine lidt og komme på plads. Han er en kanon god spiller at spille sammen med. Der skal helt sikkert nok komme mange gode kampe mellem os to, tilføjer fynboen.
Damsgaard forstår heller ikke, hvorfor det har været debatteret, om der nu var plads til dem begge.
– Selvfølgelig var det ikke vores bedste kamp mod Kroatien, men jeg kan ikke se, hvorfor vi ikke skulle kunne spille sammen i fremtiden. Jeg håber da, at vi kan blive gode legekammerater, siger 21-årige Damsgaard og roser sin ni år ældre landsmand.
– Det er dejligt at spille med en spiller, der har et så godt boldøje, og som spiller for at gøre de andre bedre. Hans afleveringer ligger altid præcist, og jeg tror, vi alle synes, det er sjovt at spille sammen med ham, siger Damsgaard om Eriksen.
Landstræner Kasper Hjulmand mener, at Danmark bliver sværere at stække, hvis der er to spillere, der har stærke færdigheder i at lave den slags skærende afleveringer, der kan åbne selv de bedste forsvar.
– Jeg ser et stort potentiale i at spille med de to samtidig. Jeg har set i glimt til træning og mod Kroatien, at de godt kan lide at være tæt på hinanden.
– Vi kan også se, at de andre spillere begynder at tage nogle gode løb, når Damsgaard spiller Eriksen, som så kan spille den videre. Jo flere minutter de får sammen, jo bedre lærer de hinanden at kende. Det skal nok blive rigtig godt, siger Kasper Hjulmand.
Mandag aften vil det vise sig, om begge starter inde, når Danmark møder Østrig i Nations League. Det opgør begynder klokken 20.45.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
MEDIE
Roony vil væk
OPTATK
PSG – Arsenal
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
TRANSFERPLANEN