Eriksen og Damsgaard sammen: Hvorfor ikke?

Christian Eriksen og Mikkel Damsgaard vil gerne spille samtidig, selv om de besidder samme spidskompetencer.



De er nok fodboldlandsholdets to bedste teknikere og mest visionære boldspillere, men kreatørerne Christian Eriksen og Mikkel Damsgaard har kun forholdsvis få minutter på banen samtidig i nationaldragten.

De håber dog begge, at der kommer mange flere, så de kan blive gode legekammerater på banen, når Danmark skal forsøge at kombinere sig igennem modstandernes defensiv.

Eriksen og Damsgaard startede begge inde i en coronaramt testkamp mod Sverige tilbage i 2020, men først i fredags mod Kroatien startede de begge inde igen på samme tid.

Blandt andet på grund af Christian Eriksens landsholdsfravær, som Mikkel Damsgaard udnyttede til at vise sig frem og kapre en plads som kreativt omdrejningspunkt.

– Jeg har set, at der har været lidt forskellige meninger om, hvorvidt vi nu kan spille sammen. Det kan jeg ikke se, hvorfor vi ikke kan. Vi er to gode spillere, siger Christian Eriksen.

– Mikkel er kommet med på holdet lidt senere end mig, og mens jeg var ude, kunne han shine lidt og komme på plads. Han er en kanon god spiller at spille sammen med. Der skal helt sikkert nok komme mange gode kampe mellem os to, tilføjer fynboen.

Damsgaard forstår heller ikke, hvorfor det har været debatteret, om der nu var plads til dem begge.

– Selvfølgelig var det ikke vores bedste kamp mod Kroatien, men jeg kan ikke se, hvorfor vi ikke skulle kunne spille sammen i fremtiden. Jeg håber da, at vi kan blive gode legekammerater, siger 21-årige Damsgaard og roser sin ni år ældre landsmand.

– Det er dejligt at spille med en spiller, der har et så godt boldøje, og som spiller for at gøre de andre bedre. Hans afleveringer ligger altid præcist, og jeg tror, vi alle synes, det er sjovt at spille sammen med ham, siger Damsgaard om Eriksen.

Landstræner Kasper Hjulmand mener, at Danmark bliver sværere at stække, hvis der er to spillere, der har stærke færdigheder i at lave den slags skærende afleveringer, der kan åbne selv de bedste forsvar.

– Jeg ser et stort potentiale i at spille med de to samtidig. Jeg har set i glimt til træning og mod Kroatien, at de godt kan lide at være tæt på hinanden.

– Vi kan også se, at de andre spillere begynder at tage nogle gode løb, når Damsgaard spiller Eriksen, som så kan spille den videre. Jo flere minutter de får sammen, jo bedre lærer de hinanden at kende. Det skal nok blive rigtig godt, siger Kasper Hjulmand.

Mandag aften vil det vise sig, om begge starter inde, når Danmark møder Østrig i Nations League. Det opgør begynder klokken 20.45.

/ritzau/



FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Dansker færdig i Ajax?

Brøndby takker nej til to spillere

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Medier i svime: Den bedste!

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Brøndby bekræfter salg

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Manchester United rasende

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

– Overdrevet og unuanceret

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Han er verdens bedste fodboldspiller

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Hård kritik af FC København-stjerne

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Franculino opereret: Ude i flere måneder