Eriksen og Damsgaard sammen: Hvorfor ikke?

Christian Eriksen og Mikkel Damsgaard vil gerne spille samtidig, selv om de besidder samme spidskompetencer.



De er nok fodboldlandsholdets to bedste teknikere og mest visionære boldspillere, men kreatørerne Christian Eriksen og Mikkel Damsgaard har kun forholdsvis få minutter på banen samtidig i nationaldragten.

De håber dog begge, at der kommer mange flere, så de kan blive gode legekammerater på banen, når Danmark skal forsøge at kombinere sig igennem modstandernes defensiv.

Eriksen og Damsgaard startede begge inde i en coronaramt testkamp mod Sverige tilbage i 2020, men først i fredags mod Kroatien startede de begge inde igen på samme tid.

Blandt andet på grund af Christian Eriksens landsholdsfravær, som Mikkel Damsgaard udnyttede til at vise sig frem og kapre en plads som kreativt omdrejningspunkt.

– Jeg har set, at der har været lidt forskellige meninger om, hvorvidt vi nu kan spille sammen. Det kan jeg ikke se, hvorfor vi ikke kan. Vi er to gode spillere, siger Christian Eriksen.

– Mikkel er kommet med på holdet lidt senere end mig, og mens jeg var ude, kunne han shine lidt og komme på plads. Han er en kanon god spiller at spille sammen med. Der skal helt sikkert nok komme mange gode kampe mellem os to, tilføjer fynboen.

Damsgaard forstår heller ikke, hvorfor det har været debatteret, om der nu var plads til dem begge.

– Selvfølgelig var det ikke vores bedste kamp mod Kroatien, men jeg kan ikke se, hvorfor vi ikke skulle kunne spille sammen i fremtiden. Jeg håber da, at vi kan blive gode legekammerater, siger 21-årige Damsgaard og roser sin ni år ældre landsmand.

– Det er dejligt at spille med en spiller, der har et så godt boldøje, og som spiller for at gøre de andre bedre. Hans afleveringer ligger altid præcist, og jeg tror, vi alle synes, det er sjovt at spille sammen med ham, siger Damsgaard om Eriksen.

Landstræner Kasper Hjulmand mener, at Danmark bliver sværere at stække, hvis der er to spillere, der har stærke færdigheder i at lave den slags skærende afleveringer, der kan åbne selv de bedste forsvar.

– Jeg ser et stort potentiale i at spille med de to samtidig. Jeg har set i glimt til træning og mod Kroatien, at de godt kan lide at være tæt på hinanden.

– Vi kan også se, at de andre spillere begynder at tage nogle gode løb, når Damsgaard spiller Eriksen, som så kan spille den videre. Jo flere minutter de får sammen, jo bedre lærer de hinanden at kende. Det skal nok blive rigtig godt, siger Kasper Hjulmand.

Mandag aften vil det vise sig, om begge starter inde, når Danmark møder Østrig i Nations League. Det opgør begynder klokken 20.45.

/ritzau/



Fælder dom over Victor Froholdt

AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

FC København scorer 16 millioner kroner

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Bekræftet: Færdig

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Vanvittig Victor Froholdt-historie

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

FCM taber til AS Roma i Europa League

Belønnes af FC København

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Spørger på Jonas Wind

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne